İçeriğe atla

Hevsureti

Koordinatlar: 42°29′18″N 44°52′45″E / 42.48830°K 44.87915°D / 42.48830; 44.87915
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihi Şatili kale kasabası
Lebaiskari kulesi

Hevsureti (Gürcüceხევსურეთი), Gürcistan'ın doğusunda bulunan tarihsel ve coğrafi bir bölgedir. Kafkas Dağları'nın kuzey ve güney yamaçlarında yer alır. Bu dağlar bölgeyi ikiye ayırır. Hevsureti, "Vadi ülke" anlamına gelir.

Yüzey şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeçenya'ya sınır olan Hevsureti, Ardoti, Şatili, Arhoti ve Aragvi ırmaklarının vadilerinde uzanır. Hevsureti toprakları bugün Duşeti belediyesi ile Mtsheta-Mtianeti idari bölgesi sınırları içinde kalır. Bölge, 1050 km²’lik bir alanı kaplar. Bölgede kışın yaklaşık 3.200 kişi yaşamaktadır. Hevsureti’nin en büyük köyleri Barisaho ve Şatili’dir.

Etnografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski tarihlerde Hevsureti, komşu bölge Pşavi ile birlikte Phovi olarak adlandırılıyordu (Bu iki bölgeye yaygın olarak Pşav-Hevsureti denmektedir). Tarihsel olarak, Gürcü dağ toplulukları bir dereceye kadar özerkliğe sahipti. Hevsuriler hiçbir zaman yerel lordları kabul etmediler; liderlerini veya Hevisberi'yi (ხევისბერი, yaşlı) ve yaşlılar konseyini seçtiler ve kendilerini yalnızca hükümdara bağlı olarak tanımladılar (bkz. Gürcistan Kralları Listesi). Hevsuriler, genellikle kraliyet muhafızı olarak terfi ettirilen, cesaret, açıklık ve dürüstlük, kardeşlik, bağımsızlık ve özgürlük sevgisi gibi geleneksel Gürcü niteliklerine sahip olağanüstü savaşçılardı. Krallar onları Kafkas Dağları'nın ve krallığın kuzey sınırının güvenilir koruyucuları olarak görüyorlardı. Savaşlarda Hevsuriler haçlarla süslenmiş bayraklar giydiler ve kendilerini Gürcü krallarının muhafızları ve kutsal bayrak ordusunun daimi üyeleri olarak gördüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]