Hevsureti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 42°29′18″K 44°52′45″D / 42.48830°N 44.87915°E / 42.48830; 44.87915

Şatili köyünde kuleli evler.
Lebaiskari'de bir kules.

Hevsureti (Gürcüceხევსურეთი), Gürcistan'ın doğusunda bulunan tarihsel ve coğrafi bir bölgedir. Kafkas Dağları'nın kuzey ve güney yamaçlarında yer alır. Bu dağlar bölgeyi ikiye ayırır. Hevsureti, "Vadi ülke" anlamına gelir.

Yüzey şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeçenya'ya sınır olan Hevsureti, Ardoti, Şatili, Arhoti ve Aragvi ırmaklarının vadilerinde uzanır. Hevsureti toprakları bugün Duşeti belediyesi ile Mtsheta-Mtianeti idari bölgesi sınırları çinde kalır. Bölge, 1050 km²’lik bir alanı kaplar. Bölgede kışın yaklaşık 3.200 kişi yaşamaktadır. Hevsureti’nin en büyük köyleri Barisaho ve Şatili’dir.

Etnografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski tarihlerde Hevsureti, komşu bölge Pşavi ile birlikte Phovi olarak adlandırılıyordu (Bu iki bölgeye yaygın olarak Pşav-Hevsureti denmektedir). Tarih boyunca Hevsureti ve komşu bölgeler, merkezi yönetimden bağımsız kalmışlardır. Bölgede bir tür tipik özgür feodal ilişkiler hâkim olmuş ve yöneticiler doğurdan kraliyet yönetimini bağlanmamışlardır. Gerekli olduğunda kendi sınırlarını savunmuşlar ve krallık askerlerinin bölgeye girmesine izin vermemişlerdir.