Kadir Koçdemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kadir Koçdemir (d. 1 Ekim 1964, Orhaneli), Türk bürokrat ve siyasetçi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1985'te bitirdi. Federal Almanya'da lisan eğitimini müteakip idare sistemi hakkında uygulamalı staj yaptı. Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Avrupa Birliği ve İdare Hukuku ve İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İdari Yapı Kalkınma İlişkileri konusunda yüksek lisans öğrenimi gördü. Kamu Diplomasisi Kursu ve Millî Güvenlik Akademisini bitirdi. Hacettepe Üniversitesinde Modern Millî Devlet ve Küreselleşme 1 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. konulu teziyle doktora derecesi aldı. Azerbaycan İlimler Merkezi'nce fahri doktora unvanı verildi.

Mülki idare amirliği mesleğine Ağrı Kaymakam Adayı olarak başladı. Şebinkarahisar, Eskipazar, Kulp, Afşin kaymakamlıkları, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı ile Burdur, Elazığ ve Eskişehir valilikleri yaptı.

2014 Türkiye yerel seçimleri'nde MHP'den Bursa büyükşehir belediye başkan adayı oldu.[1] TBMM XXV. ve XXVI. Dönem Bursa milletvekili seçildi. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu 17 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeliği yaptı.

İleri düzeyde Almanca ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir. Telif, çeviri kitap ve makaleleri vardır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sn. Dr. Kadir Koçdemir". 25 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2014.