Japonya sineması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Japonya sineması. Uzak Doğu'nun en gelişmiş sinemasına sahip olan Japonya, aynı zamanda Batı tarafından bilinen de bir sinemadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya, sinema ile 1896 yılında tanışmıştır. 1891 yılında Thomas Edison tarafından icat edilen kinetoskop ile Japonya'nın Tokyo kentinde bir gösterim düzenlenmiştir ve bu gösterim Japonya'nın sinemayla ilk tanışması olarak kabul edilir. Tokyo'daki gösterimin 1 yıl sonrası ilk Japon filmleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan biri Game of Autmn Leaves'dir.

Game of Autmn Leaves, iki Kabuki sanatçısının gösterisinin kaydedildiği kısa metrajlı bir filmdir. Bunun dışında da farklı örnekler çıkmaya başlamıştır. Bunlar daha çok geyşalar ve Tokyo sokakları ile ilgilidir.

Shampa drama okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da 1890 yılında "shampa" adında yeni bir drama okulu kurulur. "Shampa Drama Okulu", Japon sinemasında günümüzde de etkili olan Gendaigeki ve Jidaigeki tiyatro geleneğinden etkilenmektedir. Jidaigeki kostümlerle yapılan tarihsel dramalardır. Samuray'lardan İmparator'a, çiftçilerden tüccarlara kadar çok geniş bir kesimi ele alır. Gendaigeki ise klasik yaşamın dışındaki modern hayatı eleştiren dramalardır.