Lady Macbeth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lady Macbeth, Alfred Stevens, tarihsiz, tuval üzerine yağlıboya, 127 x 97 cm. Verviers belediye müzeleri

Lady Macbeth , William Shakespeare'in trajedisi Macbeth'in (c.1603-1607) baş karakterlerinden biridir. Oyunun trajik kahramanı Macbeth’in (İskoç asilzade) eşi olarak Leydi Macbeth kocasını cinayet işlemeye teşvik eder. Bundan sonra, İskoçya kraliçesi olur. Son perdede sahne dışında, bariz bir şekilde intihar ederek ölür,

Lady Macbeth, özellikle ilk iki perdede olmak üzere oyunda önemli bir karakterdir. Ancak Kral Duncan'ın öldürülmesinin ardından komplodaki rolü azalır. Macbeth'in planına kayıtsız bir seyirci ve kocasının halüsinasyonlarının hakim olduğu durumlarda endişeli bir eş olur. Beşinci perdedeki uyurgezerlik sahnesi oyunda bir dönüm noktasıdır ve repliği " Out, damned spot!" İngilizce konuşan birçok kişiye tanıdık gelen bir tabir haline geldi. Beşinci perdenin sonlarında ölümünün haberi, Macbeth'in " Yarın ve yarın ve yarın " konuşmasına ilham verir.

Rol yüzyıllar boyunca Sarah Siddons, Charlotte Melmoth, Helen Faucit, Ellen Terry, Jeanette Nolan, Vivien Leigh, Simone Signoret, Vivien Merchant, Glenda Jackson, Francesca Annis, Judith Anderson, Judi Dench, Renee O 'Connor, Helen McCrory, Keeley Hawes, Alex Kingston, Marion Cotillard, Hannah Taylor-Gordon ve Frances McDormand dahil olmak üzere sayısız önemli aktörün ilgisini çekti. .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]