Drunken Angel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drunken Angel
Japonca酔いどれ天使
Filmin afişi.
Yönetmen Akira Kurosava
Ishirō Honda
Yapımcı Sojiro Motoki
Senarist Akira Kurosava
Keinosuke Uegusa
Oyuncular Takashi Shimura
Toshirō Mifune
Reisaburo Yamamoto
Noriko Sengoku
Müzik Ryoichi Hattori
Fumio Hayasaka
Kurgu Takeo Ito
Dağıtıcı Toho Company
Cinsi Sinema filmi
Çıkış tarih(ler)i 27 Nisan 1948 (1948-04-27)
Süre 98 dakika
Ülke  Japonya
Dil Japonca

Drunken Angel (Türkçe: Sarhoş Melek, Japonca酔いどれ天使, Yoidore tenshi), 1948 Japonya yapımı sinema filmdir. Filmin yönetmeni Akira Kurosava'dır. Filmin çekimleri 27 Nisan 1948'de tamamlanmıştır. Dağıtıcısı Toho Company olan filmin dili Japoncadır. Filmin süresi 98 dakikadır. Film, Akira Kurosava'nın Toshiro Mifune ile çektiği 16 filmin ilkidir.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanada, savaş sonrası Japonya'da gecekondu mahallesinde hizmet veren alkolik bir doktordur. Matsunaga, rakip çeteden biriyle karıştığı kavgada silahla yaralanır. Kurşun yarasını tedavi etmesi için Sanada'ya gelir. Doktor, Matsunaga'ya verem teşhisi koyar. Matsunaga'yı tedavi olmaya ve içki içme ile çapkınlığı bırakmaya ikna eder. İkisi arkadaş olurlar. Ancak bir gün Matsunaga'nın eski patronu Okada hapisten çıkar ve eski çetesini toplamaya karar verir. Okada aynı zamanda Sanada'nın asistanının eski erkek arkadaşıdır. Bu arada Sanada diğer hastalarını da tedavi etmeye devam etmektedir. Hastalarından biri veremle savaşında büyük bir ilerleme kaydetmektedir.

Matsunaga doktorun tavsiyelerini dinlemeyi bırakır. Eski içki alışkanlıklarına geri döner ve Okada'yla gece kulüplerine gitmeye başlar. Okada, asistanının yerini söylemezse onu öldüreceğini söyleyerek doktoru tehdit edince Matsunaga, Okada'nın gerçek bir dost olmadığını anlar.

Matsunaga'nın kız arkadaşı Nanae onun hasta olduğunu görünce ondan ayrılır ve Okada'nın kız arkadaşı olur. Sanada'nın yatağından çıkmaması tavsiyesine rağmen Matsunaga, Okada ile yüzleşmek için gizlice kaçar. Matsunaga, Okada ile bıçaklı kavgaya girişir ancak hastalığından dolayı güçten düştüğü için kavgada öldürülür. Yerel bir dükkânın sahibi kadın Matsuanga'yı sevmiştir ve ona daha önceden birlikte çiftliğine yerleşip orada yaşamalarını teklif etmiştir. Matsunaga öldükten sonra onun küllerini alıp çiftliğine gömmeye karar verir. Doktor, tavsiyelerini dinleyen bir hastasının veremden tamamen iyileştiğini öğrenir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Toshiro Mifune'yi film seçmelerinde gören Kurosava, Toho şirketine Mifune ile sözleşme imzalamasını söyledi. Kurosava'nın dikkatini Mifune'nin çabukluğu, yoğunluğu ve dinamikliği çekti ve ona bu filmde başrol verdi. Kurosava ile birlikte filmin senaryosunu yazan Keinosuke Uegusa, doktorun fazla mükemmel bir karakter olmaması için kendini belli eden bir kusur eklemek istediklerini bu nedenle doktor karakterini alkolik yaptıklarını söyledi. Kurosawa ile Uegusa'nın yakuzaya bakış açıları farklıydı. Kurosava yakuzayı katı bir şekilde eleştirmek istiyordu ancak Uegusa'nın yakuzaya bakışı biraz daha yumuşaktı.[1] Kurosava, senaryoyu yazarken Dostoyevski'den ilham aldı.[2] Kurosava ve Uegasa doktor karakterini Yokohama'da bir gecekondu mahallesinde tanıştıkları alkolik bir doktora dayanarak yazdılar. Takashi Shimura, Sanada karakterini için 1949 yapımı Cehennemden Dönüş filminde Thomas Mitchell'ın canlandırdığı alkolik doktor karakterini temel alarak oluşturdu. Yapım şirketi Kurosava'ya filmi erkenden bitirmesi için baskı yaptı çünkü sendika grevi başlama ihtimali vardı. Bu nedenle Kurosava ölmekte olan babasına hasta ziyaretine bile gidemedi.[1]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 1949 yılında Mainichi Film Ödülleri'nde 3 dalda (En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Film, En İyi Film Müziği) ödül kazanmıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Drunken Angel". www.tcm.com (İngilizce). 6 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2021. 
  2. ^ Buruma, Ian. "Drunken Angel: The Spoils of War". The Criterion Collection (İngilizce). 12 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2021. 
  3. ^ "1949 Mainichi Film Concours". 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]