Gevher Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gevherhan Sultan
گوھرخان سلطان
Eş(leri) Öküz Mehmed Paşa
Topal Recep Paşa
Çocukları İsmi bilinmeyen bir oğlu
İsmi bilinmeyen bir kızı
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Babası I. Ahmet
Annesi Kösem Sultan
Doğum 1608
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1660 (52 yaşında)[1]
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin I. Ahmet'ın Türbesi, İstanbul
Dini İslam

Gevherhan Sultan (Osmanlı Türkçesi: گوھرخان سلطان‎; diğer ismiler Güverhan veya Gevher d.1608-ö.1660) Osmanlı padişahı I. Ahmed ve Kösem Sultan'ın kızıdır, I. Mustafa'nin yeğeni, II. Osman'ın kız kardeşi, IV. Murad ile I. Ibrahim'ın ablası, IV. Mehmed'ın halası ve 2 ayrı Sadrazamın eşi (Öküz Mehmed Paşa ve Topal Recep Paşa).

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yilları[değiştir | kaynağı değiştir]

1608 senesinde Sultan I. Ahmet Han ile nikâhlı eşi Kösem Sultan'ın, Ayse Sultan ve Fatma Sultan'dan sonra üçünçü kızları olarak Istanbul Topkapı Sarayı'nda dünyaya geldi. II. Osman'dan 4 yaş küçüktür. Gevherhan Sultan'ın doğumundan 4 yıl sonra Kösem Sultan tahta çıkan oğlu IV. Murad'ı ve 1615'da I. Ibrahim'i dünyaya getirdi.

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gevherhan Sultan diğer kızkardeşleri gibi ailesi tarafından evlendirildi, ablası Ayse Sultan 1612'da 7 yaşinda Nasuh Paşa evlendirildikten sonra, aynı yılda Gevherhan Sultan henüz 4 yaşındayken ilk izdivacını kendisinden 48 yaş büyük Kaptan-ı Derya Öküz Kara Mehmed Paşa ile yapmıştır. Öküz Kara Mehmed Paşa 1620'de öldüğünde 13 yaşında olan Gevherhan Sultan ikinci izdivacını 1624'da Topal Recep Paşa ile yaptı. Evlilikleri 8 yıl sürdü. IV. Murad, Topal Recep Paşa'yı katlettirdiğinde bu evlilik de sona ermiş oldu. Recep Paşa'nin ölümden sonra Sivayuş Paşa'yla nikâh edildi fakat Paşa vefat etti ve Gevherhan Sultan bir daha evlenmedi.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gevherhan Sultan'ın Öküz Kara Mehmed Paşa'dan bir oğlu ve Topal Recep Paşa'dan bir kızı olmuştur.

Son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dul kaldıktan sonra Gevherhan Sultan ailesinin yanına yerleşmiş ve iki erkek kardeşinin ölümünü görmüştür. Annesi Kösem Sultan Turhan Hatice Sultan tarafından boğdurulduktan sonra dokuz yıl daha yaşamıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gevher Sultan 1660 yılında yeğeni IV. Mehmed saltanatında henüz 52 yaşındayken vefat etmiş ve babası I. Ahmet'in türbesine defnedilmiştir.

Popüler Kültürdeki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhteşem Yüzyıl Kösem adlı tarihi Türk televizyon dizisinde Aslı Tandoğan tarafından canlandırılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uluçay, Mustafa Çağatay (2011). Padişahların kadınları ve kızları. ISBN ISBN : 9789754378405.