Kayalık sahil

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kayalık bir kıyıda katı kayanın hakim olduğu sahiller arasındaki gelgit bölgesidir. Kayalık sahiller biyolojik açıdan zengin ortamlardır ve gelgit bölgesi ekolojisi ile diğer biyolojik süreçleri incelemek için yararlı bir "doğal laboratuvar" dır. Yüksek erişebilirlikleri nedeniyle uzun süredir iyi çalışılmış ve türleri iyi bilinmektedir.[1][2]

Kayalık bir kıyıdaki gelgitlerin yükselişi ve düşüşü deniz yaşamı için uçucu bir yaşam alanı tanımlayabilir
Kayalık sahil Lanzarote, İspanya

Deniz yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok faktör kayalık sahillerde yaşamın hayatta kalmasını desteklemektedir. Ilıman kıyı suları, besinlerin yeterli düzeyde bulunmasını sağlayan dalgalar ve konveksiyon halinde birbirleri ile karışır. Ayrıca, deniz her gelgitte plankton ve kırık organik madde getirir. Işığın (düşük derinliklerden dolayı) ve besin seviyelerinin yüksek kullanılabilirliği, deniz yosunlarının ve alglerin birincil verimliliğinin çok yüksek olabileceği anlamına gelir. İnsan eylemleri ayrıca yüzey akışı nedeniyle kayalık kıyılara da yarar sağlayabilir.

Bu olumlu faktörlere rağmen, kayalık sahil eko sistemi ile ilişkili deniz organizmaları için de bir takım zorluklar vardır. Genellikle, bentik türlerin dağılımı tuzluluk, dalgaya maruz kalma, sıcaklık, kuruma ve genel stres ile sınırlıdır. Düşük gelgitte maruz kalma sırasında sürekli kuruma tehdidi dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle, birçok tür mukoza tabakaları ve kabukları gibi bu kurumayı önlemek için uyarlamalar geliştirmiştir. Birçok tür, güçlü dalga hareketlerine karşı istikrar sağlamak için kabuklar ve tutucuları kullanmaktadır. Gelgit akışından kaynaklanan sıcaklık dalgalanmaları (maruziyetle sonuçlanır), tuzluluktaki değişiklikler ve çeşitli aydınlatma aralıkları gibi çeşitli başka zorluklar da vardır. Diğer tehditler kuşların ve diğer deniz organizmalarının avlanmasının yanı sıra kirliliğin etkilerini de içerir.

Ballantine Skalası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Ballantine Skalası

Ballantine Skalası, kayalık bir kıyıdaki dalga hareketinin maruz kalma derecesini ölçmek için biyolojik olarak tanımlanmış bir ölçektir. W61 Ballantine tarafından 1961'de U.K. Londra Kraliçesi Mary Koleji'nin zooloji bölümünde tasarlanan skala, kıyı şeridi türlerinin söz konusu olduğu yerlerde "Kayalık kıyılarda büyüyen farklı türlerin, dalga hareketinin genellikle en önemli olduğu fiziksel ortamdır." Littoral bölgede bulunan türler bu nedenle kıyıya maruz kalma derecesini gösterir.[3] Ölçek, (1) "aşırı derecede maruz kalan" bir kıyıdan (8) "aşırı korunaklı" bir kıyıya uzanır.

Kanarya Adaları'nda Kayalık Plaj

Bölgeleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyun gelgit hareketleri, yükseklerden gelgitlere kadar kayalık kıyılarda bölgeleme desenleri oluşturur.[4] Yüksek gelgit işaretinin üzerindeki alan, neredeyse karasal bir ortam olan supralittoral bölgedir. Yüksek gelgit işaretinin etrafındaki alan intertidal saçak olarak bilinir. Yüksek ve düşük gelgit işaretleri arasında intertidal veya littoral bölge bulunur. Gelgit işaretinin altında sublittoral veya subtidal bölge bulunur. Farklı hayvanların ve alglerin varlığı ve bolluğu, kayalık sahil boyunca farklı bölgelere göre değişir.

Kirlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayalık sahiller birçok kirliliğe, özellikle petrol döküntülerine bağlı kirliliğe maruz kalmaktadır. Göze çarpan dökülmeler Torrey Canyon döküntüsü,[5]Fransa'daki[6] Brittany sahilinin dışındaki Amoco Cadiz petrol döküntüsü ve ABD, Alaska, Prince William Sound'daki Exxon Valdez petrol dökülmesidir. Plastiklerin ve metallerin insanlar tarafından geride bırakılan çöpler de turistleri çeken turistik olan birçok kayalık sahil şeridi gibi yerler içinde bir sorundur.

Kayalık Sahil Batanes, Filipinler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. J H Connell, Deniz Kayalık Geçitli Kıyılarında Topluluk Etkileşimleri 15 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 1972. Ekoloji ve Sistematik Vol. 3: 169-192
 2. Harrison Stark (1964). Kayalık Kıyıların Ekolojisi. İngiliz Üniversiteleri Yayınları, London.
 3. Ballantine (1961) sayfa 1.
 4. Adam, Purcell. "Kayalık Plaj 16 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Temel Biyoloji.
 5. Southward, AJ ve Southward, EC. 1978. Torrey Canyon döküntüsünü temizlemek için toksik dağıtıcıların kullanılmasından sonra Rocky kıyılarının yeniden kolonileştirilmesi. J. Fish. Res. Yazı tahtası. Can 35: 682-706.
 6. Seip, KL. 1984. Bir bakışta Amoco Cadiz Yağı dökülmesi. Mar. Anket. Boğa. 15 (6) 218-220
Kayalık Sahil Lebnon, Brezilya

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ J H Connell, Community Interactions on Marine Rocky Intertidal Shores. 1972. Annual Review of Ecology and Systematic Vol. 3: 169-192
 2. ^ J.Harrison Stark (1964). The Ecology of Rocky Shores. English Universities Press, London.
 3. ^ Ballantine (1961) page 1.
 4. ^ Adam, Purcell. "Rocky Shore". Basic Biology.
 5. ^ Southward, AJ and Southward, EC. 1978. Recolonization of Rocky shores after the use of toxic dispersants to clean up the Torrey Canyon spill. J. Fish. Res. Board. Can 35:682-706.
 6. ^ Seip, KL. 1984. The Amoco Cadiz Oil spill- at a glance. Mar. Poll. Bull. 15 (6) 218-220