Sörf bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sörf bölgesi, okyanus dalgalarının sahile yaklaşırken kırılıp, köpüklendiği, kabarcıklı yüzeye verilen ad. Bölgede kırılan dalgalar sörf bölgesini tanımlar. Sörf bölgesinde dalgalar kırılarak (yükseklikleri düşer) harekete devam eder ve sonra plaj eğimi yönüne doğru ilerler. Uprush denilen süslü su akıntısı oluşur, su daha sonra geri çalkantılı olarak tekrar çekilir. Yakın kıyı bölgesi üzerine gelen su dalgası nerede ise sörf bölgesi orasıdır. Sörf bölgesinde genellikle kesici sığ derinlik bölgesi 5-10 metre bu dalgaların kararsız olmasına neden olur.

Hayvan Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle sörf bölgede yaşayan hayvanlar yengeçler, istiridye, salyangozdur. İstiridye ve köstebek yengeçler sörf bölgesi sakinleri olarak öne çıkan iki türdür. Bu hayvanların her ikisi de sert kabuk (burrowers) bulunmaktadır. Ayrıca değişken mutfak Coquina olarak bilinen sörf cisimi, deniz suyunu dışarı atan mikroalglerin, küçük zooplankton ve küçük parçacıklarını filtre olarak kendi solungaçları kullanan besleyicidir. Mol Yengeçleri kendi antenleri ile zooplankton yakalayarak yiyen bir süspansiyon besleyicidir. Bu canlıların tüm gelgitler ve dalgaların okyanus içine çekilmesiyle kum içine yuva yapar. Sörf bölgesi besin, oksijen ve güneş ışığı yeterli olan hayvan hayatı için çok verimli bölgedir.

Gel-Git[değiştir | kaynağı değiştir]

Okyanusta Güncel Rip Akıntısı

Sörf bölgesi rip akıntılarının tehlike düzeyini belirlemek yardımcı olabilir. Mevcut görünüm nitelikleri aşağıdaki gibidir.

  1. Düşük Riskli rip akıntıları : Rüzgâr ve/veya dalga rip akımların oluşumunu gerçekleştirmez. Ancak, rip akımı özellikle iskeleler ve kayalıklar çevrelerinde oluşabilir .
  2. Orta risk rip akıntıları:Rüzgâr ve/veya dalga koşulları daha güçlü ya da daha güçlü rip akıntılarını destekler. Sörf bölgesinde sadece deneyimli yüzücüler suya girmelidir .
  3. Yüksek Risk rip akıntıları : Rüzgâr ve/veya dalga koşulları tehlikeli rip akıntıları oluşturur. Buradaki Rip akımları sörf yapan herkes için tehlikelidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]