Kıyı terası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
[1] Kıyı terasları birikimi ile 1) düşük gelgit uçurum / rampa, 2) Modern kıyı platformu , 3) / iç kenarı, modern bir kıyı açısı, 4), modern deniz çentik uçurumdan , 5) eski kıyı platformu , 6) paleo-kıyı açısı, 7) paleo-deniz uçurum, 8) Teras kapak mevduatlar / deniz yatakları, kolüvyon , 9) alüvyal yelpaze , 10) çürümüş ve kapalı deniz uçurum ve kıyı platformu , 11) paleo- deniz seviyesi I, 12) paleo-deniz seviyesi II
Yeni Zelanda'daki kıyı terasları
[2] Yeni Zelanda'daki kıyı terasları
[3] Kuzey deniz terası sahili Hava fotoğrafı Santa Cruz , California

Kıyı terası, dalgalarla oluşturulmuş ama günümüzde deniz yüzeyinin üzerinde bulunan nispeten düz, yatay ve hafifçe eğimli eski aşınma platformudur. Kıyı terasları kıyıya paralel onlarca kilometre uzayabilir.

Morfolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir deniz teras platformu genellikle 1 °- 5 ° arasında bir değeri sahiptir. Eski gelgit aralığına bağlı olarak, genişliği çok değişkendir. 1000 m'ye kadar ulaşan bu platform, kuzey ve güney yarım kürelerde farklı uzunluklarda görünür. Üstteki teras seviyeleri genellikle daha iyi korunmuştur. Eski teraslar deniz veya alüvyal malzeme ile kaplıdır. Kıyı teraslarının karmaşık geçmişi farklı yaş topraklarını geniş bir yelpazede bulundurulabilir. Korunan alanlarda tsunami yatakları sallochtonous kumlu ana materyalleri bulunabilir. Deniz terasları üzerinde bulunan ortak toprak türleri planosols ve solonetz içerir.

Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyı terasları dünyada birçok geodinamiğini etkilemiş sahillerde bulunur. Örneğin Wellington (Yeni Zelanda) yakınlarındaki teraslar dünyanın en iyi ve en kapsamlı örneklerinden biri olma özelliğini taşır. Ayrıca Yeni Zelanda'nın Kuzey Adasında yer alan Plenty Körfezi, Santa Cruz yakınlarındaki Davenport terasları örnek gösterilebilir. Güney Amerika Kıyılarında da kıyı terasları mevcuttur. Şu anda olan UNESCO'nun geçici listesinde dünya mirası adı altında Houn terasları bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2014. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2014. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014.