Taso

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Taso, dünya genelinde Frito-Lay ürünleriyle birlikte dağıtılmış disk şeklindeki bir promosyon ürünüdür. Taso oyunun ana fikri, kökeni 1920 veya 1930'larda Hawaii'de oynanan süt kapağı (Pogs) oyununa dayanır. Her tasonun belli bir puanı vardır ve oyuncu rakiplerinin tasolarını kazanmaya çalışır. Patates cipslerinden çıkan tasolar 1990'lı yıllarda Türkiye ile birlikte birçok ülkede ilgi görmüştür.

Zaman içinde farklı biçimleride tasolar üretilmiştir. İlk tasolar dairesel disk şeklindeydi. Daha sonra sekizgen diskler ve ardından koleksiyon kartlarına benzer tasolar da üretildi. Bazı taso serilerinin kenarlarında küçük kesikler de vardır. Oyuncular tasoları birleştirerek farklı nesneler inşa edebilirler.

Tasolar genellikle plastikten yapılır ama bazı seriler kartondan veya alüminyumdan (örn. Avustralya'da çıkan Yu-Gi-Oh! Metallix serisi) yapılmıştır.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuralları oyuncular arasında değişebilir, ama genelde ortak oyun özellikleri vardır. Her oyuncunun kendi taso koleksiyonu vardır. Oyun aşağıdaki gibi oynanır.

  1. Oyuncular oynayacağı tasoları eşit sayıda ortaya koyarlar.
  2. Oyuncular tasoları üst üste koyarlar ve taso'ları yukarıdan aşağıya atmaya başlarlar. hangi oyuncu vurduğu sırada taso'yu çevirmeyi başarırsa bir taso kazanır.
  3. Dönen taso'nun ardından taso'lar dağılırsa tekrar toplanmaz.
  4. En çok taso kazanan oyuncu oyunu kazanır.
  5. Eğer yerde bir adet taso varsa ilk önce ona vurulmalıdır ve açık yüzü gelene kadar toplu tasolara vurulamaz.

Popülerlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Taso ilk olarak 1927 yılında Hawaii'nin Maui adasında oynandı. 1990'larda tekrar canlanmaya başladı, Blossom Galbiso adında Oahu Adasındaki Waialua İlköğretim Okulu'nda bir rehber öğretmeni tarafından öğrencilere öğretilmiştir. 1992-1993 yılları arasında bir anda tüm gelişmiş dünya ülkelerine yayılmaya başladı ve çok fazla sayıda çocuğun ilgisini çekti. Taso üretimi 2004 yılında azalmıştır. ilk olarak McDonald's ve Burger King'de menülerden çıkmaya başladı ve sonra da Cips içinde çıkmaya başladı.

gibi ülkelerde çok popülerler olmuştur.

Taso serisi[değiştir | kaynağı değiştir]