İmrahil

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İmrahil, Tolkien evreninde kurgusal kahramandır. Üçüncü Çağın 2955. yılında doğmuştur. Numenor dilinde (Adunaic) olduğunu bilmemize rağmen adının anlamı meçhuldür.Finduilas ve Ivriniel isimli iki kız kardeşi vardır. İmrahil'in kız kardeşi Finduilas, Gondor Vekilharç Hükümdarı II.Denethor ile evlenecek olan kişidir. Bu evlilikten yeğenleri Boromir ve Faramir doğmuştur. Ayrıca İmrahil'in babası, II.Denethor'un babası olan II.Ecthelion'un hükümdarlığı zamanındaki Dol Amroth prensliğini yapmış olan Prens Adrahil'dir.

Imrahil ve Dol Amroth prensliğinin geçmişi açık değildir. Imrahil'in; Erchirion, Amrothos ve sonradan Dol-Amroth prensi olacak olan Elphir isimli 3 oğlu; ve daha sonradan Rohan Kralı Eomer ile evlenecek olan Lothiriel isimli bir kızı vardır. Oğlu Elphir'den sonra Dol Amroth prensi olacak Alphros isimli bir torunu vardır.

Dol-Amroth'lular insandılar ama Elf kanı taşıdıkları da söylenir. Anlatılanlara göre ilk Dol-Amroth prensi Galador yarım elftir. Babası bir Numenorean olan Imrazor, Annesi ise bir elf olan Mithrellas dır. Dol Amroth Prenslerinin elf kanı buradan gelir. İlk prens Galador'dan Imrahil e varıncaya kadar Dol-Amroth prensliği 21 kuşak geçirmiştir.

Imrahil; Yüzük savaşı sırasında Minas Tirith'e, Dol Amroth'tan şovalyeleri ile yardıma gelmiştir ve Minas Trith kuşatmasında bulunmuştur. Rohan ordusunun Minas Tirith kuşatmasına yardıma gelmesiyle o da tüm Gondor askerlerini Minas Tirith kapısından çıkararak meydana sürmüş ve Pelennor Çayırları Savaşında bulunmuştur. Pelennor zaferinden sonra Gondor Kralı olan Aragorn Elessar II ile Mordor'a yürümüştür ve Kara Kapı önlerinde cesurca savaşmıştır. Imrahil soylu ve Kralına sadık olarak 100 yıl yaşamış ve Dördüncü Çağ'ın 34 yılında ölmüştür.