El-Sabah Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

El-Sabah, (Arapça: الصباح), Kuveyt'in kraliyet ailesidir. 1752'de Birinci Sabah'in Şeyhliğinden beri hükümleri sürmektedirler ve kökleri Kuveyt'e on yedinci yüzyılda göç eden Beni Utub kabilesine dayanır. Bölgeye Bani Halit kabilesi onlardan önce gelmişti, ama kabile bölgeyi terk edince topraklar Al-Sabah'lara kalmıştı. Daha sonra gelen Şeyhler Birinci Sabah'ın torunlarıdır.

Kuveyt Emiri hükümet'in başındadır ve aile konsey reisi tarafından seçilir. Bu konsey Al-Sabah ailesinin en üst ve kıdemli üyelerinden oluşmaktadır. Al-Sabah ailesi kalıtsal değildir ve Emirlik her zaman babadan oğla geçmez.

Ailenin tüm üyelerine Emiri Divan tarafından aylık verilir. Ülkenin savunma bakanı, dış işleri bakanı, iç işleri bakanı ve enerji bakanı bu ailedendir.

Aile'nin İki Ana Dalları[değiştir | kaynağı değiştir]

18371915 yılları arası Şeyh olan Mübarek ölünce, oğlu Cabir yerine geçmiş ve 19151917 yılları arası Şeyhlik yapmıştı. Cabir ölünce yerine kardeşi Salim geçmiş ve 19171921 arası Şeyh olmuştu. Onlardan sonra gelen Şeyh ve Emirler bu iki kardeşin torunlarıdır ve bu olay Al-Cabir ve Al-Salim dallarının oluşmasına sebep olmuştur. Çoğu kez bu iki dalın arasında gerginlik oluşmuştur ve bu nedenden dolayı bir dahaki gelen Emir'in aydı daldan olmaması bir gelenek haline gelmiştir. 2006 yılında Emir olan Şeyh Sabah'ın üvey kardeşi Şeyh Nawaf'ı Veliaht Prensi ilan etmesi bu nedenlerden dolayı gerilim yaratmıştı, çünkü iki kardeşte ailenin Al-Cabir dalındandı. Bu olayı daha da çekiştiren Sabah'tan önce kısa bir sure için Emir olan, ve Al-Salim dalından gelen Şeyh Saad'in yerine iki Al-Cabir üyesinin gelmesiydi.

Ocak 2006 Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

19772006 arası Emir olan Şeyh Cabir Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah hayatini kayıp edince yerine Veliaht Prensi olan Şeyh Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah geçmişti. Bu durumda Şeyh Sabah Başbakanlık görevini sürdürerek Veliaht Prensi olacaktı. Ama sağlık durumu nedenleriyle Şeyh Saad bu görevi sürdüremedi ve çekilmek zorunda kaldı.

Başbakan olan Şeyh Sabah Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah bu durumda Emir adayı olarak gösterilmişti. Bu pozisyonu kabullenen Sabah 29 Ocak 2006 tarihinde yemin ederek yeni Emir olmuştu.

Emir olan Şeyh Sabah üvey kardeşi Nawaf'ı Veliaht Prensi ve yeğeni Nâsır'ı Başbakan ilan etmişti.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Lokal olarak Al-Sabah ailesinin her ferdine eğer erkekse "Şeyh", kadın ise "Şeyha" diye hitap edilir. Bu başlık saygı ifadesidir.

Al-Sabah Sülalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Aile Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılı metinler[değiştir | kaynağı değiştir]