Kinde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kinde, Kindetü'l-Müluk olarak da bilinir, 5. yüzyıl sonları ile 6. yüzyılda özellikle Arabistan'ın orta kesimindeki çeşitli kabileleri merkezi bir otorite altında birleştirme yönündeki ilk girişimlerde bulunan kabile.

The Near East in 565 AD, showing the location of Kindah and its neighbors. Kindah is visible to the right, occupying the center of the Arabian peninsula.

Arabistan'ın güneyinde, Hadramut'un batısındaki bölgelerde gelişmeye başlayan kabile, Kinde hanedanının kurucusu olduğuna inanılan Hucr Akil el-Murar'ın önderliğinde Orta ve Kuzey Arabistan'a doğru harekete geçti. Bölgedeki birkaç kabileyi gevşek bir konfederasyonda birleştirmeyi başaran Kinde krallarının en ünlüsü, Hucr'un torunu Haris bin Amr'dı. Irak'ı işgal eden Haris, Lahmi kralı III. Munzır'ın başkenti Hire'yi de ele geçirdi. Ama yaklaşık 529'da kenti ele geçiren Munzır, hanedandan 50 kişiyle birlikte Haris'i de öldürerek Kinde gücüne öldürücü bir darbe indirdi.

Haris'in ölümünden sonra krallık, birer Kinde prensinin yönettiği dört kabileye bölündü: Esad, Taglib, Kays ve Kinane. Bu kabileler arasında sürekli çatışmalar baş gösterdi ve yaklaşık 6. yüzyılın ortalarında bölgedeki yerel kabileler Kinde prenslerini yeniden Arabistan'ın güneyine çekilmek zorunda bıraktılar.

Arabistan'ın İslam egemenliğinde olduğu dönemde Kinde hanedanının üyeleri sarayda önemli mevkilerde bulunmayı sürdürdü; kabilenin bir kolu İspanya'da büyük nüfuz kazandı. Ünlü Arap şairi İmruü'l-Kays'ın (ö. y. 550) Kinde soyundan geldiği sanılmaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]