İçeriğe atla

Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah
Kuveyt emiri
Hüküm süresi15–24 Ocak 2006
Önce gelenCabir el-Ahmed es-Sabah
Sonra gelenSabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah
4. Kuveyt başbakanı
Hüküm süresi8 Şubat 1978 - 13 Temmuz 2003
Önce gelenCabir el-Ahmed es-Sabah
Sonra gelenSabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah
Doğum1930
Kuveyt
Ölüm13 Mayıs 2008
Kuveyt
Eş(ler)iSheikha Latifa bint Fahad Al-Sabah
HanedanEs-Sabah
BabasıŞeyh Abdullah es-Salim es-Sabah
AnnesiCemile[1]
Diniİslam

Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah (Arapçaسعد العبد الله السالم الصباح Saʿd al-ʿAbd Allāh as-Sālim as-Sabāh) (1930 - 13 Mayıs 2008), Kısa bir süre için 15 Ocak 2006 – 24 Ocak 2006 tarihleri arası Kuveyt emiriydi. Ölen Şeyh Cabir'in yerine geçen Saad Kuveyt'in ondördüncü Emiri oldu ve Es-Sabah ailesinin Salim dalındandır. Saad Kuveyt'in on birinci Emiri olan ve 1950 – 1965 yılları arası hizmet veren Abdullah es-Salim es-Sabah'ın en büyük çocuğuydu.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyha Latife Fahad Al-Sabah'la evlenen Saad'in altı evladı vardır. Büyükten küçüğe: kızları Meryem, Hissa, Şeyha, Cemeyil, Fadya ve oğlu Fahad. Saad maalesef kızları Meryem ve Şeyha'yı kaybetti. Meryem Bayan Sarayında olan bir kaza sırasında hayatını kayıp etti ve Şeyha senelerdir tedavi gördüğü kansere yenik düştü.

Manal El-Wazzan'la evlenen oğlu Şeyh Fahad'in altı evladı vardır; oğulları Abdullah, Halit, Cabir, Saad, Muhammet ve kızı Hatice. Kızı Şeyha Fadya ise Terörle Mücadele Polisi'nin kumandanı Şeyh Salman Al-Sabah'la evlenerek dört çocuk sahibi oldu; kızları Fatma, Nebile, Meryem ve oğlu Sabah. Ahmet Al-Yusuf'la evlenen Hissa ise tek çocuk sahibi oldu.

Kariyerinin ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1961 ve 1962 arası Polis ve Kamu Hizmetleri Başkanı olan Saad 1962 – 1978 yılları arası İçişleri Bakanıydı. 1964 – 1978 arası Saad İçişleri Bakanlığı görevine ek olarak Savunma Bakanlığı da yaptı. 31 Ocak 1978 tarihinde Şeyh Saad Şeyh Cabir tarafından Veliaht Prensi ilan edilmişti ve Şubat 1978 – Temmuz 2003 yılları arası Kuveyt'in Başbakanlığını yaptı. 2003'un Temmuz ayında Başbakanlık görevi şu anda Kuveyt'in Emiri olan Şeyh Sabah'a verilmişti.

1990 Körfez Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuveyt'in Irak tarafından işgali sırası, Kuveyt'i kurtarma amacıyla Şeyh Saad önemli bir rol almıştı. Saddam Hüseyin'in vekilleri ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün başkanı olan Yaser Arafat'tan taviz almayı reddeden Saad, Kuveyt'in özgürlüğü kavuşmasından başka hiçbir şey tartışmayacağını belirtmişti.

Savaş esnasında Şeyh Cabir'i kurtarma amacıyla Suudi Arabistan'a kaçırmayı başaran Saad, birde meşhur bir genel konuşma yapmıştı. Bu konuşma sırasında vatan haini Ala Hüseyin Ali'ye yanlışlıkla "Alaattin" olarak hitap etmişti ve bu olay sonradan büyük bir alay konusuna dönüşmüştü. Kuveyt'in özgürlüğü sonrası kayıp olan Ala Hüseyin Ali ile ilgili olan bir metin gazetelerin ilk sayfasında "Alaattin Nerede?" başlığı almıştı.

Kuveyt Emiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeyh Saad'in kalın bağırsak problemi vardır ve buna ilaveten kanser savası vermektedir. Bu nedenlerden dolayı Saad'in Emir olmayı kabul etmeyeceği tahmin ediliyordu. Kasım 2005 tarihinde yapılan bir açıklama bunun aksini ispatlata ve Şeyh Cabir'in öldüğü gün Saad Emir oldu. Ama Saad, Cabir'in cenaze törenine tekerlekli sandalyeyle katılınca, devam eden sağlık problemleri insanlar arasında tedirginlik yaratmıştı. Kuveyt Parlamentosunun bazı üyeleri bu tedirginliklerini dile getirerek Saad'in 24 Ocak 2006 tarihinde iki satırdan oluşan yemini söyleyemeyeceğine inanmıştı.

23 Ocak 2006 günü, aile içinde yapılan tartışmalar sonrası, Saad Emir olmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Saad'in Emirliği sadece on gün sürmüştü ve yeni bir Emir adayı açıklanmadığı halde Saad'in ikinci kuzeni ve ölen Emir Cabir'in üvey kardeşi olan Şeyh Sabah'ın olacağı belliydi.

24 Ocak 2006 tarihinde Kuveyt Meclisi Saad'in Emir olamayacağını karar vermişti. Bu karar Şeyh Saad'in çekilme dilekçesini almadan önce verilmişti. Aynı zamanda Kuveyt Kabinesi Başbakan olan Şeyh Sabah'ı Emir adayı olarak göstermişti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "LIFE". 17 Eylül 1965. 
  2. ^ "CNN". 5 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2007. 
Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah
Doğumu: 1930 Ölümü: 13 Mayıs 2008
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Cabir el-Ahmed es-Sabah
Kuveyt Emiri
2006
Sonra gelen:
Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah
Siyasi görevi
Önce gelen:
Cabir el-Ahmed es-Sabah
Kuveyt Başbakanı
1978-2003
Sonra gelen:
Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah