Es-Sabah Hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Es-Sabah, (Arapça: الصباح), Kuveyt'in kraliyet ailesidir. 1752'de Birinci Sabah'in Şeyhliğinden beri hükümleri sürmektedirler ve kökleri Kuveyt'e on yedinci yüzyılda göç eden Beni Utub kabilesine dayanır. Bölgeye Beni Halid kabilesi onlardan önce gelmişti, ama kabile bölgeyi terk edince topraklar Es-Sabah'lara kalmıştı. Daha sonra gelen Şeyhler Birinci Sabah'ın torunlarıdır.

Kuveyt Emiri hükûmet'in başındadır ve aile konsey reisi tarafından seçilir. Bu konsey Es-Sabah ailesinin en üst ve kıdemli üyelerinden oluşmaktadır. Es-Sabah ailesi kalıtsal değildir ve Emirlik her zaman babadan oğla geçmez.

Ailenin tüm üyelerine Emiri Divan tarafından aylık verilir. Ülkenin savunma bakanı, dış işleri bakanı, iç işleri bakanı ve enerji bakanı bu ailedendir.

Aile'nin İki Ana Dalları[değiştir | kaynağı değiştir]

1896–1915 yılları arası Şeyh olan Mübarek ölünce, oğlu Cabir yerine geçmiş ve 1915 – 1917 yılları arası Şeyhlik yapmıştı. Cabir, ölünce yerine kardeşi Salim geçmiş ve 1917–1921 arası Şeyh olmuştu. Onlardan sonra gelen Şeyh ve Emirler bu iki kardeşin torunlarıdır ve bu olay es-Cabir ve es-Salim dallarının oluşmasına sebep olmuştur. Çoğu kez bu iki dalın arasında gerginlik oluşmuştur ve bu nedenden dolayı bir dahaki gelen Emir'in aydı daldan olmaması bir gelenek haline gelmiştir.

2006 yılında Emir olan Şeyh Sabah'ın üvey kardeşi Şeyh Nevaf'ı Veliaht Prensi ilan etmesi bu nedenlerden dolayı gerilim yaratmıştı, çünkü iki kardeşte ailenin el-Cabir dalındandı. Bu olayı daha da çekiştiren Sabah'tan önce kısa bir sure için Emir olan ve es-Salim dalından gelen Şeyh Saad'ın yerine iki es-Cabir üyesinin gelmesiydi.

Ocak 2006 Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

1977 – 2006 arası Emir olan Şeyh Cabir el-Ahmed es-Sabah hayatını kaybedince yerine Veliaht Prensi olan Şeyh Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah geçmişti. Bu durumda Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah Başbakanlık görevini sürdürerek Veliaht Prensi olacaktı. Ama sağlık durumu nedenleriyle Şeyh Saad el-Abdullah es-Salim es-Sabah bu görevi sürdüremedi ve çekilmek zorunda kaldı.

Başbakan olan Şeyh Sabah, bu durumda Emir adayı olarak gösterilmişti. Bu pozisyonu kabullenen Sabah 29 Ocak 2006 tarihinde yemin ederek yeni Emir olmuştu.

Emir olan Şeyh Sabah üvey kardeşi Nevaf'ı Veliaht Prensi ve yeğeni Nâsır'ı Başbakan ilan etmişti.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Lokal olarak es-Sabah ailesinin her ferdine eğer erkekse "Şeyh", kadın ise "Şeyha" diye hitap edilir. Bu başlık saygı ifadesidir.

Es-Sabah Sülalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer aile üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılı metinler[değiştir | kaynağı değiştir]