Sabah bin Cabir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ebu Abdullah Sabah bin Cabir el-Sabah (Arapça: الشيخ صباح الأول بن جابر الصباح) Kuveyt'in Al-Sabah ailesinden ilk Şeyhiydi. Kuveyt'in resmi tarihine göre, Abu Abdullah müttefik oy birliği yöntemiyle Şeyh olarak seçilmişti.

Birinci Sabah Bin Cabir'in Emirliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabah Bin Cabir 18 inci yüzyılın başlarında "El-Utub" olarak bilinen bir Arap kabilesinin lideriydi. Sabah Bin Cabir bu kabilenin "Sabah" dalındandı ve Kuveyt'in Al-Sabah ailesinin kökleri buraya dayanmaktadır.

El-Utub kabilesi Orta Arabistan bölgesinden göç etti ve amaçları verimli toprağa olan bir bölge bulup yerleşmekti. İlk olarak Katar'a gitmiş olan kabile sonradan Osmanlı İmparatorluğu hükmünde olan Irak'ın güney sınırlarına yol aldı. Bu sinir çerçevesinde ilk gittikleri yer küçük bir şehir olan Ümmü Kasırdı. Yerleşme kararı alan kabile sonradan kalabilmek için Osmanlı otoritesine temsilci gönderdi, ama maalesef Osmanlı İmparatorluğu buna izin vermedi. Bu nedenle, 1752 sensinde kabile güneyde bulunan ve Kut adı verilen terk edilmiş bir bölgeye yol aldı. Kuveyt adinin kökeni bu bölgenin adına dayanmaktadır. Kut bölgesine vardıklarında bu toprakların Benu-Halid adında bir kabileye ayıt oldu anlaşıldı ve Bani-Halitler El-Utub kabilesine yerleşmek için izin verdi.

Yeni yerleşen kabile liderleri Şeyh Sabah Bin Cabir'i Osmanlı Sultanına olan bağımlılıklarını ilan etmek için Irağın Osmanlı Valiliğine gönderi. Osmanlı Sultanı tüm Müslümanların halifesiydi ve yasal olarak bölgede bulunmak için ona olan bağlılıklarını ilan etmeleri lazımdı. Bu durumda Kuveyt bağımsız bir şehir haline gelmişti ve Osmanlı kontrolü altında olduğu halde Şeyh Sabah Kuveyt'in ilk hükümdarıydı. 1764 yılında ölen Sabah Bin Cabir'in en genç oğlu Abdullah Bin Sabah babasının yerini aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabah bin Cabir
Doğumu: y. 1700 Ölümü: 1762
Resmî unvanlar
Yeni makam
Kuveyt'in kurulması
Kuveyt Şeyhi
1752-1762
Sonra gelen
Abdullah I Al-Sabah