Telemundo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Telemundo
Kuruluş 19 Haziran 1984; 39 yıl önce
Sahibi NBC Universal
Slogan "Tu Canal" ("Your Channel" slogan of WKAQ-TV)
Ülke  ABD
Genel merkez Miami, Florida
Eski adı NetSpan (1984–1987)
Kardeş kanal(lar) Bravo
CNBC
MSNBC
NBC
Golf Channel
Syfy
E!
Universal Kids
Oxygen
USA Network
Universo
TeleXitos
Telemundo Internacional
Websitesi www.telemundo.com

Telemundo (İspanyolca telaffuzu: [teleˈmundo] ⓘ; eski adıyla NetSpan), NBCUniversal'in bir bölümü olan NBCUniversal Telemundo Enterprises'a ait olan ve daha sonra Comcast'in tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olan Amerikan İspanyolca karasal televizyon ağıdır. Dünya çapında 100'den fazla ülkeye 35'ten fazla dilde dağıtılan programlarla ulusal düzeyde içerik sağlar.

Ağ, 1984 yılında NetSpan adıyla kuruldu ve 1987 yılında San Juan, Porto Riko'daki sahip olduğu ve işlettiği istasyon olan WKAQ-TV'de kullanılan markalamanın ardından Telemundo olarak yeniden adlandırıldı. 1997 yılında Liberty Media ve Sony Pictures Entertainment, Telemundo'nun çoğunluk hissesini satın aldı. NBC daha sonra 2001 yılında Telemundo'yu satın aldı.

Kanal, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünya çapındaki Latin Amerikalı izleyicilere yönelik, telenovelalar, spor, realite televizyonu, haber programları ve ithal veya İspanyolca dublajlı filmlerden oluşan programlar ve orijinal içerik yayınlamaktadır. Ayrıca Telemundo, genç İspanyol izleyicilere yönelik ayrı bir kanal olan Universo'yu da işletmektedir; Orijinal programlama içeriğini kitle iletişim araçlarına, Telemundo ve Universo web sitelerine dağıtan Telemundo Digital Media; Porto Riko ücretsiz yayın istasyonu WKAQ-TV; ve uluslararası dağıtım kolu Telemundo Internacional

Telemundo'nun genel merkezi Miami'dedir ve Miami'nin Doral, Florida banliyösünde bir stüdyo ve prodüksiyon tesisi işletmektedir ve dünya çapında 1.900 çalışanı bulunmaktadır. Telemundo'nun programlarının çoğunluğu Miami'de işletilen bir stüdyo tesisinde çekiliyor ve burada ağın telenovelalarının yüzde 85'i 2011'de kaydedildi. Ortalama saatlik prime time dramasının prodüksiyonu 70 bin dolara mal oluyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1984 yılında NetSpan olarak başlatılan ağ, ağ sahiplerinin San Juan, Porto Riko'da Telemundo markalı yayın yapan bir televizyon istasyonu olan WKAQ-TV'nin (kanal 2) önceki sahibini satın almasının ardından 1987 yılında Telemundo olarak yeniden adlandırıldı. 28 Mart 1954'te WKAQ-TV imza attı. Başlangıçta Porto Riko'nun o zamanki ana gazetesi El Mundo'nun ve ABD bölgesinin ilk radyo istasyonu WKAQ'un ("Radio El Mundo" olarak da bilinir) sahibi Ángel Ramos tarafından kuruldu. Ramos, medya mülkleri için "mundo" temasına (İspanyolca "dünya" anlamına gelen kelime) dayanan tutarlı bir markalama sürdürmek istedi ve yeni televizyon mülkünü "Telemundo" (aslında "Teleworld" veya "Teleworld" anlamına geliyor) olarak markalamayı seçti. "Dünya TV"). 14 Nisan 1983'te Ramos, WKAQ-TV'yi John Blair & Co.'ya sattı.

NetSpan olarak lansman (1984–1987)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]