Kim Demiş Kötüyüz Diye?

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kim Demiş Kötüyüz Diye?
Kim Demiş Kötüyüz Diye?
Yönetmen Pierre Perifel
Yapımcı
  • Damon Ross
  • Rebecca Huntley
Yazar
Uyarlama Aaron Blabey'nin The Bad Guys'ından uyarlandı
Oyuncular
Müzik Daniel Pemberton[1]
Kurgu John Venzon
Stüdyo DreamWorks Animation
Dağıtıcı Universal Pictures
Çıkış tarih(ler)i 17 Mart 2022 (2022-03-17) (Latin Amerika) | 22 Nisan 2022 (2022-04-22) (Amerika Birleşik Devletleri) | 29 Nisan 2022 (2022-04-29) (Türkiye)
Süre 100 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe $69-80 milyon
Hasılat $226 milyon[2]
The Bad Guys filminin logosu.

Kim Demiş Kötüyüz Diye?, DreamWorks Animation tarafından üretilen ve Universal Pictures tarafından dağıtılan Aaron Blabey'in aynı adlı popüler çocuk kitabı serisine dayanan, 2022 çıkışlı bir Amerikan bilgisayar animasyonlu soygun komedi filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanların ve antropomorfik hayvanların bir arada yaşadığı Greater Los Angeles'ta, soğukkanlı Bay Kurt liderliğindeki kötü şöhretli suç hayvanlarından oluşan bir çete olan Bad Guys, küstahça hırsızlık yapar ve halkın onları doğası gereği olarak yorumlaması nedeniyle yetkililerden "kötü" hayvanlar başarıyla kaçar.

Canlı yayında Vali Diane Foxington tarafından hakarete uğradıktan sonra Kurt, bir galada göreve başladığı sırada, kobay hayırsever Profesör Rupert Marmalade IV'ten Altın Yunus adlı değerli bir ödülü çalmak için çetesini bir soygun yapmaya ikna eder. Soygun sırasında Kurt, çeşitli insanları yankesicilik yapmak için biraz boş zaman alır, ancak istemeden yaşlı bir kadına yardım eder ve yaptığı iyilik için övülür, bu da Kurt'un hatalarından etkilendiğini bulmasına yol açar. Çetenin açığa çıkmasından ve tutuklanmasından sonra Kurt, Foxington'un onayıyla Marmelade'i onları düzeltmeye ikna eder ve ödülü tekrar çalma numarasından yararlanmayı planlar.

Marmelade, Bad Guys ekibini evine davet eder, ancak dersleri onlarla mücadeledir, görünüşte iyi davranış kavramına uyum sağlayamaz. Bir araştırma laboratuvarından kobay sürüsünü kurtarmak için yapılan bir "kesinlikle soygun", Kurt'un ikinci komutanı Bay Yılan'ın onları yemesi nedeniyle başarısız olduktan sonra, Foxington deneyi iptal etmeye karar verir, ancak Kurt, küçümsendiğini itiraf ettiğinde pes eder. Foxington, onu anladığını ve onun için umudu olduğunu itiraf ediyor. Kurt konuyu düşünür ve kendini bir ağaçtan bir kediyi kurtarırken bulur, Marmalade bunu kaydedip yayınlar ve Bad Guys ekibi hakkındaki kamuoyu imajını değiştirir. Ancak Yılan, arkadaşlarıyla olan bağını kaybetmesinden korkar.

Bad Guys ekibi ödülü tekrar çalmak için yeni bir soygun gerçekleştirdiğinde, Kurt planı bitirmek için uygun bir an bulamaz. Aniden, sergilenen bir göktaşı çalınır ve bu hırsızlıktan Bad Guys ekibinin suçlanmasına sebep olur. Çete tekrar tutuklandığında, Marmalade onlarla özel olarak buluşur, göktaşını çaldığını ve Foxington Marmalade'den şüphelenirken, yaşlı kadın Kurt'un çeteyi suçu üstlenmesi için manipüle etmesine yardım ettiği gibi gizlendiğini ortaya çıkarır. Hapishanede Kurt, çetesine artık bir suçlu olmak istemediğini ve daha iyi olabileceklerini söyler, ancak Yılan reddeder, dünyanın onları canavarlardan daha aşağı görmemek için asla değişmeyeceğini hisseder. Kurt, inatçılığı için ona bağırır, Yılan'ı çileden çıkartır, kötü şöhretli bir suçlu olan Crimson Paw onları kurtarır ve kendisinden Altın Yunus'u çalmaya çalıştığında reform yapan Foxington olduğunu açıklar.

Güvenliğe ulaştıktan sonra, doğum günlerinin kendisinin gördüğü şeyin bir hatırlatıcısı olduğunu ortaya çıkaran acı bir Yılan da dahil olmak üzere Bad Guys ekibi, Kurt'u kendilerine ihanet ettiği için terk eder, ancak saklandıkları yere döndüklerinde, ganimetlerinin tamamen yok olduğunu bulurlar. Kurt, suçlarının tazmini için yerini daha önce Foxington'a açıklamıştı. Yılan, nezaketinden dolayı Bay Köpekbalığı'na sahip olduğu son şeyi isteyerek verdikten sonra, diğer Bad Guys ekibinden kalan üyeler yollarını değiştirebileceklerini ve Kurt'a yardım etmeye devam edebileceklerini fark ederler. Bununla birlikte, Yılan bunu reddeder ve onları, bir kobay ordusunu şehri soymak için yardım fonlarını çalmak üzere hipnotize etmek için bir zihin kontrol cihazına güç sağlamak için göktaşı kullanmayı planlayan Marmalade ile müttefik olmaya bırakır.

Bu arada, Kurt ve Foxington, sadece Marmalade ve Yılan tarafından yakalanmak üzere göktaşı çalmak için Marmalade'in evine girer. İkisinin işini bitiremeden, Bad Guys ekibinin geri kalanı tarafından kurtarılırlar. Daha sonra göktaşı alıp Marmalade'in planlarını bozmaya devam ederler. Telaşlı bir çabanın ardından Bad Guys ekibi, Yılan'ın peşinden gitmeye ve görünürdeki ihanetine rağmen onu geri getirmeye karar verene kadar göktaşı teslim etmek için karakola gelirler. Kovalamaca sırasında, Marmalade bir avantaj olarak Yılan'a ihanet eder ve Bad Guys ekibi onu kurtarmak için hayatlarını riske atarak, göktaşı karşılığında Marmalade'in güvenliği için pazarlık ederler.

Yılan'ı kurtardıktan ve Marmalade'in zihin kontrol kaskını yok ettikten sonra, Bad Guys ekibi Foxington'un eski suç geçmişini ortaya çıkarmasını önlemek için yetkililere teslim olur. Marmalade, göktaşı kurtarmak için kredi almaya çalışır, ancak gizlice kurtarılan bir Yılan tarafından dikilen sahte olduğu ortaya çıkar, gerçek olanı yok eder, bu da malikanesi ile birlikte uzaktan şiddetle patlar ve Marmalade'i hırsız olarak ortaya çıkarır. Sahte göktaşı Marmalade'ın üzerine düştüğünde, Marmalade'den çaldığı bir elmas düşer ve yetkililer bunu yıllar önce Kızıl Pençe tarafından çalındığını kabul eder; Sonuç olarak, Marmalade tuzağa düşürülür, itibarı sarsar ve tutuklanmasına yol açar.

Bir yıl sonra, Bad Guys ekibi iyi davranışlarının ışığında hapishaneden serbest bırakılırlar ve suçla mücadelede yeni kariyerlerine başlamak için Foxington ile ortaklık kurarlar.

Seslendirme Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]