Drake & Josh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drake & Josh
Logo Drake y Josh.jpg
Format Sitkom
Senarist Dan Schneider
George Doty IV
Eric Friedman
Steve Holland
Jake Farrow
Ethan Banville
Steven Molaro
Barry O'Brien
Andrew Hill Newman
Craig DiGregorio
Anthony Del Broccolo
Arthur Gradstein
Mitchell Redman
Yönetmen Adam Weissman
Steve Hoefer
Fred Savage
Virgil L. Fabian
Steve Hoefner
Yaratıcı yönetmen(ler) Sachiko Tanaka
Eric Hugunin
Başrol Drake Bell
Josh Peck
Miranda Cosgrove
Nancy Sullivan
Jonathan Goldstein
Tema müziği bestecisi Drake Bell
Michael Corcoran
Açılış müziği Drake Bell'in söylediği "Found a Way"
Besteci Drake Bell
Michael Corcoran
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 60 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Dan Schneider
Yapımcı Joe Catania
Robin Weiner
Carla Myres
Chris Robinson
Bruce Rand Berman
Amber Comisar
Irene Oncley
Kurgucu Marc Lamphear
Danny White
Dennis C. Vejar
Joe Bergen
Karyn Finley Thompson
Mekân San Diego, California
çekimler Hollywood, California'da yapıldı.
Görüntü yönetmeni Mike Spodnik
Kamera Çoklu kamera
Gösterim süresi 27 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Nickelodeon; TEENick; YTV (2004'ten beri)
Resim formatı Renkli / Tam ekran / NTSC
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 11 Ocak 2004 - 5 Aralık 2008
Durumu Sona erdi.
Kronoloji
İlişkili programlar The Amanda Show
iCarly
Kenan & Kel
Dış bağlantılar

Drake & Josh, Dan Schneider tarafından yaratılmış, Nickelodeon'da yayın yapan bir Amerikan sitcomudur. Dizi birbirlerinden zıt karakterlere sahip iki üvey kardeş olan Drake Parker (Drake Bell) ve Josh Nichols (Josh Peck)'ı konu almaktadır. Dizide ayrıca Nancy Sullivan, Jonathan Goldstein ve Miranda Cosgrove başrol oynamaktadır.

Schneider daha önceden The Amanda Show'da yer almış olan Bell ve Peck'i Drake & Josh dizisi için başrol yapar. Dizi 56 bölüm ve 4 sezonuyla, 11 Ocak 2004'ten 16 Eylül 2007'ye kadar devam etmiştir. Ayrıca iki TV filmi bulunmaktadır: Drake & Josh Go Hollywood (2006) ve Merry Christmas, Drake & Josh (2008). Serinin açılış şarkısı olan "I Found a Way" Drake Bell ve Backhouse Mike tarafından yazılmış ve Bell tarafından söylenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İki üvey kardeş olan Drake Parker ve Josh Nichols; Drake'in öz annesi, küçük kardeşi Megan ve Josh'ın öz babası ile birlikte San Diego, California'da yaşamaktadır. Drake çevre tarafından hoş karşılanan popüler bir müzisyendir. Josh Nichols ise zeki bir öğrenci olmasına karşın sosyal hayatında ve kızlarla ilişkide sorun yaşayan biridir. İkili genellikler gençlik sorunlarını da içeren çeşitli komedik zor durumlara düşerler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Drake Bell ... Drake Parker (Fatih Özkul) Josh Peck ... Josh Nichols (Kerem Kobanbay) Miranda Cosgrove ... Megan Parker (Elif Acehan) Jonathan Goldstein ... Walter Nichols (Aydoğan Temel) Nancy Sullivan ... Audrey Parker-Nichols (Berna Başer) Yvette Nicole Brown ... Helen (Nilgün Karababa) Jake Farrow ... Gavin (Gökhan Akçakara) Allison Scagliotti ... Mindy Crenshaw (Ceren Gedikali) Stüdyo: Ak'la Kara Stüdyoları

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Drake Bell ve Josh Peck daha önceden Dan Schneider tarafından yapılan The Amanda Show'da birlikte rol almıştı. Bell ve Peck'in farklı kişilikleri vardı, bu da Schneider'ı kendilerine oldukça benzeyen karakterlere sahip yeni bir dizi yapmaya itti. Yayınlanmamış pilot bölümünde Walter Nichols rolünü Stephen Furst oynuyordu, ancak Drake & Josh dizisi kanal tarafından onay aldığı zaman başka bir projeyle uğraştığı için rol Jonathan Goldstein'e verildi. Ailenin evini gösteren dış sahnelerde Los Angeles 'Encino mahallesi kullanılırken, iç sahneler Hollywood'daki Nickelodeon on Sunset stüdyolarında çekildi. Ocak 2005'ten sonra Hollywood'daki Tribune Stüdyoları'da çekim bölgesi olarak kullanıldı.

Drake Bell bir araba kazasında yaralandığı için dizinin yapımı Aralık 2005'te durduruldu. Bell kazadan önce dördüncü sezonun üç bölümünde oynamıştı. Çekimler Mart 2006'da devam etti. Sonraki ay, Nickelodeon dördüncü sezon için ek olarak yedi bölüm daha sipariş etti. Sezonun uzamasıyla çekimlerin Temmuz 2006'ya kadar sürmesi beklendi. Schneider'a göre dizinin bitirilmesi, dizide yer alan önemli insanların ortak fikirlerinin sonucunda oluştu.

Dizide annenin adına yer verilmedi, ancak Schneider dizinin finalinde annenin adını Audrey ve mesleğini yemek servisçisi olarak açıklayacak diyaloglar yazmıştı. Sahne çekildi, ancak Schneider düzenleme kısmında sahneyi çıkarma kararı aldı. Bu konuda Schneider şöyle söyledi, "Bir diğer taraftan en son bölüme gelmişken artık bunu açıklamanın kolay olacağını düşündüm - ironik gelmişti. Ama ardından böyle bir karar aldım, çünkü hayranlar ne olduğunu (Anne'nin adı ve nerede çalıştığını) öğrenmeye çalışırken eğleniyor gibi gözüküyordu. Adından hiç bahsetmeyerek şakayı sonsuzluğa uzatmanın daha iyi olacağını düşündüm."

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Drake & Josh Go Hollywood (2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Drake ve Josh ebeveynlerinin on günlük tatile çıkmasının ardından San Diego'daki evlerinde yalnız bırakılırlar. Kardeşlerin Megan'ı Denver, Colorado'daki arkadaşını ziyaret etmesi için havaalanına bırakması gerekmektedir ancak yanlışlıkla onu Los Angeles'taki uçuşa bırakırlar. Drake ve Josh, Megan'ı kurtarmak için Hollywood'a giderler ancak multimilyar-dolarlık bir soygunu durdurur ve Drake'e TRL'de yer ayarlarlar. TV filmi 6 Ocak, 2006'da yayınlandı; TV Guide'a göre açılış haftasında en yüksek rating alan program oldu.

Merry Christmas, Drake & Josh (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2008'de Drake & Josh: Best Christmas Ever adında yeni bir Drake & Josh filminin yapımına başlandı. 5 Aralık 2008'de yayınlandı. Filmin ismi sonradan Merry Christmas, Drake & Josh olarak değiştirildi. Schneider tekrar uygulayıcı yapımıcı, Marjorie Cohn ve Lauren Levine ise yardımcı uygulaycı yapımcılar olarak yer aldı. Michael Grossman filmi yönetti. Film Noel Baba'nın yardımcıları olarak çalışırken Drake'in küçük bir kıza koruyucu ailesinine gelmiş geçmiş en iyi Noel'i yaşatacağının sözünü vermesiyle başlar. Kardeşler hoş vakit geçirmiyor olsa da, ebeveynlerinin fırtına ortasında bir kulübede tatil geçiriyor olması daha korkunçtur.

Film diğer TV filminin aksine HD formatında yayınlandı. Ayrıca Henry Winkler ve MMA dövüşçüsü Kimbo Slice filmde konuk olarak yer aldı.

Merry Christmas, Drake & Josh, 9.10 milyon izleyicisiyle en çok izlenen Nickelodeon filmi prömiyeri oldu. Bu rekor daha önce iGo to Japan'e aitti.

Yayın geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD:

Birleşik Krallık ve İrlanda:

  • Nickelodeon (2004–2019, 2020–günümüz)

Kanada:

  • YTV (2004–10; 2019)
  • Nickelodeon (2009–2017; 2018)

Avustralya ve Yeni Zelanda:

  • Nickelodeon (2004–günümüz)

Latin Amerika:

  • Nickelodeon (2004–2018, 2019–günümüz)
  • Canal 5 Mexico (2007–günümüz)

Brezilya:

  • Nickelodeon (2004–2016)

Afrika:

  • Nickelodeon (2004–2013, 2019–günümüz)

Yunanistan:

  • Nickelodeon (2010–günümüz)

Türkiye:

  • Nickelodeon (2008-2012, 25 Mart 2012–günümüz)