Zoey 101

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zoey 101
Zoey 101 logo
Formatsitcom
BaşrolJamie Lynn Spears
Paul Butcher
Sean Flynn
Victoria Justice
Christopher Massey
Matthew Underwood
Erin Sanders
Alexa Nikolas
Açılış müziğiJamie Lynn Spears'ın söylediği Follow Me
Ülke ABD
Bölüm sayısı66
Yapım
Yönetici yapımcıDan Schneider
MekânLos Angeles, Kaliforniya
Santa Clarita, Kaliforniya
Gösterim süresi23-25 dakika
Yayın bilgileri
Yayın tarihi9 Ocak 2005 - 2 Mayıs 2008
DurumuBitti
Dış bağlantılar
[/shows/zoey_101/index.jhtml İnternet sitesi]

Zoey 101, başrolde Jamie Lynn Spears'ın oynadığı Nickelodeon'da yapımı bir gençlik dizisidir. Toplamda 4 sezondan (66 bölümden) oluşur, ilk bölümü ABD'de 9 Ocak 2005'te gösterilmiştir. Türkiye'de ilk 3 sezon verilmiştir ve 3. Sezonda sona ermiştir. Dizi ilk olarak Nickelodeon Türkiye'de kapanana kadar yayınlanmış, daha sonra Kidz TV'de tekrar bölümleri yayınlanıp yayından kaldırılmıştır. Nickelodeon Türkiye yeniden açılmasına rağmen dizi yayınlanmamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Pacific Coast Academy (PCA) adlı okula artık kız öğrenciler de kabul edilmektedir. Erkek kardeşi (Dustin) PCA'de okuyan Zoey de -ilk sezon 13 yaşında- bu fırsatı kaçırmadan hemen PCA'e kaydolur. Zoey burada diğer kızlarla el ele verip erkeklere karşı mücadele eder. Ayrıca bu okulda Chase Matthews ile ilk aşkını yaşar.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zoey Brooks, dizinin ana karakteridir. Oda arkadaşı Nicole Bristow ile çok iyi arkadaştır. En bilindik özelliği kolayca etrafındaki sorunların üstesinden gelebilmesidir. Spor dersinde ve diğer tüm derslerde çok başarılı, bu yüzden sık sık arkadaşlarına ders konusunda yardım eder. İlk sezon saçı açık sarı, ikinci sezon koyu sarıdır. Arkadaşları tarafından çok seviliyor ve çok çabuk arkadaş buluyor. Okulun ilk gününden beri Chase ona aşık. Zoey de onu seviyor ama çok fazla belli etmiyor. Zoey bir dönemliğine İngiltere'deki bir okula gidince James ile çıkmaya başlıyor, fakat sonra Zoey dönünce James'ten ayrılıp Chase'la çıkmaya başlıyor ve son bölümde bir çift oluyorlar.

Dustin Brooks, Zoey'nin kardeşidir. Hayvanlardan korkar. Genelde sevimlidir. Çok zekidir. 6. sınıfta 8. sınıf matematiği alır. Zoey'nin onun hayatına karışmasını hiç sevmez.

Chase Matthews, dizide Zoey'e âşıktır. Mıchael ile çok iyi arkadaştır. En bilindik özelliği Komik, şakacı ve sakar olmasıdır. Bir bölümde az kalsın Zoey'e âşık olduğunu söylüyordu. 3. Sezonda Zoey ile araları bozulmuş ve İngiltere'ye Zoey'in yanına gitmiş ve 4.sezonda diziye konuk oyuncu olarak gelmiştir. Sakardır, sürekli Zoey'nin önünde yere düşer. Zoey 101 dizisinin final bölümünde binanın tepesinden düşmüştür.

Lola Martinez, Zoey'nin en yakın arkadaşıdır. Bir sürü erkek ile çıkmıştır, hatta bir bölümde Chase ile çıkmıştır. Diziye 2.sezon katılmıştır. Çok iyi rol yapar. Bu konuda da kendini sürekli över. Büyüdüğünde Hollywood'ın en ünlü yıldızlarından biri olacağını düşünür ve bunu sürekli söyler. Bir keresinde rol yeteneği sayesinde ödevinden A+ almıştır.

Michael Barret, dizide genellikle Chase'ye benzer. 2 ve 3.sezonda kendine kız arkadaş edinir. En bilindik özelliği genellikle Chase ile tatlı tartışmalardır. Özellikle 3.sezonda Chase'nin Zoey'e aşkını ifade etmesinde Mıchael'in büyük rolü vardır.

Quinn Pensky, bilime oldukça meraklıdır. Otis adında bir alpakası vardır. İnsanlar onun bir inek olduğunu söyler. 3. sezondan itibaren Zoey ve Lola ile aynı odada kalıyor. 4.sezonda Logan ile çıkar.

Logan Reese, Chase ve Michael'ın oda arkadaşıdır. Tam bir megalomandır. Babası zengindir. Kendini çok yakışıklı bulur. Güzel kızlarla çıkmayı sever. 4.sezonda Quinn ile çıkmaya başlar.

Nicole Bristow, Zoey'nin en yakın arkadaşıdır. Aynı zamanda Zoey'le aynı odada kalmaktadır. Tam bir erkek delisidir. Hoş çocuklara zaman geçirmeye bayılır. Çok sakar, neşeli ve biraz da salaktır. Matematiği iyi olmakla beraber hiçbir sporda başarılı değildir ve 3.sezonda PCA'dan ayrılmıştır. Bunun nedeni erkeklere olan aşırı düşkünlüğüdür. Sadece kızların olduğu bir okula gönderilir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Sezon Oynadığı yıl İlk oynadığı bölüm Son oynadığı bölüm
Zoey Brooks Jamie Lynn Spears 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Chasing Zoey
Dustin Brooks Paul Butcher 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Chasing Zoey
Chase Matthews Sean Flynn 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Zoey loving Chase
Michael Barret Christopher Massey 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Chasing Zoey
Logan Reese Matthew Underwood 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Chasing Zoey
Lola Martinez Victoria Justice 2-4 2006-2008 Back to PCA Chasing Zoey
Quinn Pensky Erin Sanders 1-4 2005-2008 Welcome to PCA Chasing Zoey
James Garrett Austin Butler 4 2008 Rumor of Love Chasing Zoey
Nicole Bristow Alexa Nikolas 1-2 2005-2006 Welcome to PCA Quinn's Alpaca
Dana Cruz Kristin Herrera 1 2005 Welcome to PCA Little Beach Party

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jamie Lynn için bir Teen Choice Award adaylığının yanı sıra, dizi 2005 yılında En İyi Çocuk Dizisi dalında Emmy'ye aday gösterildi.
  • 2006 ve 2007'de dizinin ana oyuncuları Bir TV Dizisindeki En İyi Oyuncu Grubu dalında Young Artist Award kazandı.
  • 2007'de Jamie-Lynn, En Sevilen Bayan Oyuncu dalında Alman Kids' Choice Award kazandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]