iCarly

Vikipedi, özgür ansiklopedi
iCarly
Tür Genç Sitkom Webshow
Proje tasarımcısı Dan Schneider
Başrol Miranda Cosgrove
Jennette McCurdy
Nathan Kress
Jerry Trainor
Noah Munck(4. sezondan itibaren)
Açılış müziği Miranda Cosgrove ve Drake Bell'in söylediği "Leave It All To Me"
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 7
Bölüm sayısı 109 (bölümleri listesi)
Yapım
Mekân

Amerika Birleşik Devletleri Seattle, Washington

Çekimler Los Angeles'ta gerçekleşmiştir.
Gösterim süresi 23 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Nickelodeon
Yayın tarihi 8 Eylül 2007 (ABD) - 23 Kasım 2012 (ABD)
Durumu bitti
Dış bağlantılar

iCarly gençlere yönelik bir Amerikan dizisi. ABD'de ilk kez 8 Eylül 2007 yayınlanan dizi, Türkiye'de ise ilk kez Nickelodeon Türkiye'de 2008'in sonlarına doğru yayına başlamıştır. Türkiye'de 1., 2., 3., 4., 5., ve 6. sezon gösterilmektedir. Nickelodeon Türkiye Resmî Fan Sitesinde ise 3., 4., 5.sezonlardan Türkçe altyazılı çeviriler bulunmaktadır. Başrolünde Carly Shay olarak Miranda Cosgrove,Spencer Shay olarak Jerry Trainor,Sam Puckett olarak Jennette McCurdy,Freddie Benson olarak Nathan Kress ve 4.sezondan itibaren Gibby Gibson olarak Noah Munck oynamaktadır. Dizinin tüm bölüm adları "i" harfi ile başlamaktadır. İnternet gösterisine bu ismi bir teknisyen olan Freddie bulur ve Carly en iyi arkadaşları Sam ve Freddie ile keşfedilmemiş ve benzersiz yetenekleri sayesinde başarılı bir internet gösterisi yapmaya başlar. (her bölüm farklı bir şey yaparlar yaptıkları komedi skeçlerini iCarly.com Sitesinden görebilirsiniz) Dizinin "iGo One Direction" bölümünde One Direction konuk oyuncu olmuştur ve bunun gibi birçok sanatçılar da.

Dizinin 4.sezon bölümleri Digiturk platformunda Nickelodeon Türkiye 172 nolu kanalda 1 Mart 2012'de, CNBC-e'de 16 Eylül 2012'de başlamıştır. Ayrıca Nickelodeon Türkiye'de 5. ve 6. sezon bölümleri de yayınlanmaktadır.

Dizinin yaratıcısı Dan Schneider ve oyuncular 23 Kasım 2012'de iki bölüm sürecek "iGoodbye" (Televizyon Filmi olacak) ile diziyi bitireceklerini duyurdular.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Carly Shay[değiştir | kaynağı değiştir]

Carly Shay (Miranda Cosgrove)dizinin ana karakteridir. İlk sezon 13-14, 2.sezon 14-15, 3. sezon 15-16 ve 4. sezon tanıtım bölümü olan "iGot A Hot Room" bölümünde doğum günü olarak 17 yaşına girmişti. O ağabeyi Spencer ile birlikte yaşar. Babası denizaltı donanmada görevlidir ve annnesinden ise hiç bahsedilmememiştir. İlk bölümde Sam'in suçunu üstlenerek hafta sonu yetenek show'unu kameraya alma cezası aldı. Ancak Carly, Sam ve Freddie'nin gösteri ile ilgili fikirleri önemsenmediği için, Carly kendine "iCarly adlı bir program yapmaya karar verdi. Carly'nin notları iyidir, bir bölümde tüm dersleri "A"ydı. Carly tatlı ama bazen de saf olabiliyor, insanlara eksiksiz inanıyor. Carly ağabeyinden çok daha sorumludur. Carly astım hastasıdır ve 7 yaşına kadar çok tehlikeli düzeyde astım geçirmiştir ancak bir daha astım hastalığı geçirmediği "iWanna Stay With Spencer" bölümünde öğrenilmiştir. Sürekli Freddie ve Sam'in aralarını düzeltmeye çalışır. Sürekli en iyi arkadaşı Sam'i merak etmektedir çünkü Sam Carly'nin sayesinde belalardan kurtulur ama o her zaman Sam'i sever. Freddie Carly'nin komşusudur ve ona âşıktır. Ancak Carly Freddie'yi arkadaş olarak sevmektedir ve ona sürekli hayır der. (Freddie sürekli Carly'yi öpmeye çalışır). "iSaved Your Life" adlı bölümde Freddie Carly'yi bir Taco kamyonuna çarparken kutarmış ve yaralanmıştır ve bu sayede Carly ona âşık olmuştur. "iSpace Out" ve "iSam's Mom" bölümlerinde "klosrofobisi" olduğu görülmüştür.

Sam Puckett[değiştir | kaynağı değiştir]

Samatha "Sam" Puckett(Jennette McCurdy) Carly Shay'in en iyi arkadaşı ve iCarly programının yardımcı sunucusudur. O kolayca "erkek fatma" olarak tanımlanabilir çünkü saldırgan davranır, eşek şakalarını sever ve bu tür kötü davranışlara eğilimlidir. Onlar 3 kez hapse atıldı. Dizinin "iWon't Cancel the Show" bölümünde marketteki Meksika Elçisini kesmeye çalşıp, pantolonundan aşağıya kırmızı biber attığı için 4. kez hapse girdi. Diğer 3 tutklamanın nedeni bilinmemektedir. Sam çok oburdur, o eti(kızarmış tavuk, Jambon, pastırma, biftek ve pirzola) sever. O, 1. sezonda 13, 2. sezonda 14, 3. sezonda 15 ve 4. sezonda 16 yaşındaydı. Tembel ve sağlıksız besin yediği halde kendini "Annecik" olarak ifade eder. O fiziksel olarak güçlüdür ve birçok bölümde o büyüyünce ona çok fazla yarar sağlayacağından söz edilmektedir. O annesi ile birlikte kalır (annesinini Jane Linch oynar). Ev hayatından memnun olmadığından sürekli Carly'de kalır. Onun babasından ve Carly'nin annesinden hiç bahsedilmememiştir. Freddie ile olan ilişlisi karışık görünüyor. İlk sezon tamamen antipatik davranıyor olsa da 2. sezon onunla ilişkisi hafiflemiş ve onu öpmüştür. 3. sezonda ve 4. sezonun başlarında ise daha iyi arkadaş oldukları görülür. 4. sezonun sonunda ise Sam Freddie'yi öpmüş ve ona olan aşkını itiraf etmiştir. 5. sezonun ilk bölümlerinde çıkmışlardır fakat sonra Carly'nin sözlerine göre birbirlerinden farklı olduklarını düşünüp ayrılmışlardır. "iLove You" adlı bölümde biribirlerini sevdiklerini söylemişlerdir. Sam kısa boylu olsa da güçlüdür ve gücünü gözdağı vermek için kullanır. Onun kudurmuş 3 ayaklı bir kedisi vardır ve adı "Frothy"dir. Sam'in Melani adlı ikizi (yine McCurdy oynuyor), onun tamamen zıt davranışlarına sahiptir. "iMeet Fred" bölümünde Meggie adlı bir teyzesi olduğu ortaya çıkar. "iWas a Pageant Boy"bölümünde bir güzellik yarışmasına katılır ve 19 kızdan 1.olur.

Freddie Benson[değiştir | kaynağı değiştir]

Fredward "Freddie Benson"(Nathan Kress) 6 Şubat 1993'te doğdu. Yaşı ilk sezonda 13, 2.sezonda 14, 3.sezonda ise 15-16 olarak verilir. Carly'e delicesine âşıktır. (Ama o Carly için şu anda yalnızca iyi bir arkadaş olmaktadır). Ancak Freddie daha sonraları ise Sam'e ilgi duyar. 3. Sezonda Sam'dan hoşlanmaya başlar (Sam 2. Sezon: 'iKiss'te onu öper). ama o hâla Carly'den hoşlanmaktadır (3. sezon: 'iSpeed date'). Carly'in apartmanının karşısında oturmaktadır. Aşırı endişeli bir annesi vardır. Annesi onu daima kucaklar ve daima onun için en iyisini ister ve asla onun herhangi bir şekilde yaralanmasına izin vermez. Harçlık olarak ayda yalnızca 8$ alıyor, çünkü annesi onun bir otobüs bileti alıp, evi terk etmesinden korkuyor ve ayrıca Freddie'nin annesi onun banyoda 2 kez şampuanlandığından emin olmak için ona bir kâğıt imzalatıyor. Tüm bunlar Sam'in alayına ve her çeşit hakaretine mazur kalmasına neden oluyor. Tabii ki Freddie de bazen karşılık veriyor ve kendini savunuyor. Freddie "iCarly" 'in teknisyen yapımcısı ve bazen dikkati üzerine çekmeye çalışır; ama asla beceremez. Bunun dışında onun arı alerjisi vardır. Bir ara Valerie adında bir kız ile çıkmıştır. Ama, o Freddie'yi kullanmıştır ve ondan ayrılmıştır. "iKiss" adlı bölümde Sam sırf onu rezil ettiği için onu öper (ama ikisi de bunun bir bahane olduğunu biliyordur). "iSpeed Date" Bölümünde Carly ile Dans Etmiştir.iSaved Your Life adlı bölümde ise Carly onu birçok kez öpmüştür. Fakat, Freddie bundan hoşlanmıyor ve onu ölümden kurtardığı için (sol ayağını ve sağ kolunu kırıyor), öptüğüne inanıyor (Sam onu bunu inanmaya zorladı). Bu yüzden bölüm sonunda arkadaş kalırlar. "iOMG" bölümünde Sam ile aralarındaki ilişki Sam'in, onu, beklenmediği bir anda öpmesiyle değişmiştir. "iLost My Mind" bölümünde de Freddie Sam'i hiç beklemediği bir anda öperek hislerinin aynı olduğunu göstermiştir. Birkaç bölüm boyunca çıkmışlardır. Fakat, Carly'in Spencer için söylediği sözleri üstlerine alınarak ayrılma kararı almışlardır. Ayrılırken Freddie Sam'e onu sevdiğini söylemiştir, Sam de onu sevdiğini söyleyince gece yarısında ayrılma kararı almış ve asansöre geri dönmüşlerdir.

Spencer Shay[değiştir | kaynağı değiştir]

Spencer Shay (Jerry Trainor) Carly'nin çılgın icatlar yapan ağabeyidir

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2008: „En Çok Sevilen TV Dizisi“ dalında Nick Kids’ Choice Awards
  • 2009: „En Çok Sevilen TV Dizisi“ dalında Nick Kids’ Choice Awards
  • 2010: „En Çok Sevilen TV Dizisi“ dalında Nick Kids’ Choice Awards
  • 2011: „En Çok Sevilen TV Dizisi“ dalında Nick Kids’ Choice Awards

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

iCarly Resmî Websitesi29 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.