Danny Phantom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Danny Phantom
FormatÇizgi dizi
Proje tasarımcısıButch Hartman
Seslendiren(ler)David Kaufman
Colleen O'Shaughnessey
Rob Paulsen
Kath Soucie
Rickey D'Shon Collins
Grey DeLisle
Ron Perlman
Cree Summer
Martin Mull
Ülke ABD
 Kanada
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı53
Yapım
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketiBillionfold Studios
Yayın bilgileri
KanalNickelodeon
Yayın tarihi3 Nisan 2004 - 24 Ağustos 2007
DurumuSona erdi.

Danny Phantom, Nickelodeon için Butch Hartman tarafından yapılan ve Billionfold Studios tarafından üretilmiş olan bir Amerikalı çizgi dizisi. Dizi yarı hayalet bir çocuk olduğunu gizli tutmaya çalışırken kasabasını ve dünyayı hayalet saldırılarından koruyan genç bir yarı hayalet çocuk hakkındadır. Diziyi ayrıca The Fairly OddParents'ın Amerika Birleşik Devletleri harici ülkelere dağıtımını yapan Kanadalı animasyon şirketi Nelvana dağıtmaktadır. Dizi Amerika Birleşik Devletleri'nde sıklıkla "TV-Y7-FV" olarak derecelendirilir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Butch Hartman yeni bir dizi fikrini ilk kez geliştirdiğinde, aslında adını Danny Phantom and the Spector Detectors koydu ve dizinin genç bir (insan) hayalet avcısı ve hayaletleri avlayan ve yakalayan bir ekip hakkında olacağı düşünüldü. Ancak Hartman daha sonra genç eğer bir hayalet olursa daha cool ve daha iyi olacağından, dizinin yalnızca Danny Phantom olmasına karar verdi. Diğer fikirlerin içinde (tabii ki reddedilmeden önce) Danny ve Sam karakterleri arasında telepatik bir bağın var olması da düşünülüyordu.

Usta karakter tasarımcısı Stephen Silver tasarımlarda Hartman'ın kendi dokunuşlarını da eklemesiyle yardımcı oldu. Bütün Danny Phantom karakterleri boyuna ve her bir elinde beş parmağa sahiptir. Hikâyelerin çoğunluğu genelde Mark Banker, Butch Hartman, Marty Isenberg ve Sib Ventress'tan da gelen fikirlerle Steve Marmel tarafından yazıldı. Hartman'ın dizisi The Fairly OddParents'da olduğu gibi Danny Phantom'ın müziği de Guy Moon tarafından bestelendi.[1] Açılış şarkısının Queen'in 1989'daki şarkısı "The Invisible Man"'den esinlenildiği belirtildi.[2]

53 bölüm Nickelodeon tarafından satın alındı. 24 Ocak 2006'da, Nickelodeon yeni bölümler için dizinin sona erdiğini doğruladığını bildirdi. Dizi "Phantom Planet" bölümüyle bitti.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Danny Phantom, 14 yaşında, Casper Lisesi'ne giden ve popüler olmayan bir çocuğun hayatını ve maceralarını anlatmaktadır. Hayalet avcısı ebeveynleri ve ablasıyla beraber yaşamaktadır. En yakın arkadaşları Sam ve Tuck'ın isteği üzerine ailesinin hayalet portaline girer. Yanlışlıkla bir düğmeye basar ve DNAsını ektoplazma ile değiştiren bir şoka kapılır. Böylece hayalet çocuğa dönüşür. Danny -kendine Danny Phantom demektedir- hayalet halinde uçabilmekte, görünmez olabilmekte ve vücudunu maddelerden geçirebilmektedir. Sonralarda gücünü kontrol etmeyi öğrendikçe yeni güçler keşfeder.

Danny önceleri hayalet güçleri hakkında panikler ama sonra güçleriyle kendini kötü hayaletlerden koruyabildiğini fark eder. Yemekçi Kadın Hayaletini alt ettikten sonra Danny hayatını süper kahraman hayatına çevirir ve güçlerini yaşadığı yer olan Amity Park'ı çeşitli hayaletlerden korumaya adar. Danny'nin en iyi arkadaşları teknofil Tucker Foley ve gotik-ultra çevreci-vejetaryen Samantha(Sam) Manson Danny'i destekler ve ona hayaletle savaşmada yardım ederler. Hayaletlerin dışında Danny'nin hayalet avcısı Valerie Gray ve diğer yarı hayalet Vlad Masters/Plasmius gibi sorunları da vardır. Hatta hayaletleri topluma karşı bir tehdit olarak gören kendi ailesi bile onun için bir tehdittir. Sonuç olarak Danny hayatını okul arkadaşlarından, öğretmenlerinden ve ailesinden saklamaktadır. Bunun sonucunda Danny yavaş yavaş potansiyelini anlar ve iki dünya da -Dünya ve Hayalet Bölgesi- onu koruyucuları olarak kabul etmeye başlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Danny Phantom (seselendiren David Kaufman(aktör): Serinin ana karakteri. Danny, 14 yaşında, utangaç bir çocuktur. Evinin bodrum katında bir laboratuvar kazası geçirerek hayalet güçleri kazanmıştır. Sonradan bu güçleri hayalet bölgesinden kaçmayı başaran ve evi Amity Park'a saldıran kötü hayaletlerle savaşmak için kullanmaya karar verir. Güçlerini iyilik için kullansa da bazen okulda intikam almak için çocukça nedenler için de kullanmaktadır. Danny her okuldaki çocuk gibi bir Paulina hayranıdır. Onu etkilemek istemektedir fakat hayalet çocuk olduğunu ondan gizlemektedir. Sonradan bir büyüyle Sam'e aşık olur.
  • Tucker (Tuck) Foley (seslendiren Rickey D'Shon Collins): Tuck olarak da bilinir. Teknoloji ve ete takıntılıdır. Ayrıca hastane gibi yerlerden nefret eder. Neşeli bir çocuktur. Danny'in Sam ile beraber en iyi arkadaşıdır. Elektroniklerle uğraşmadığında kızlarla uğraşmaktadır. O da Sam gibi Danny'nin sırrını saklıyor ve genellikle hayaletlerle savaşmasına yardım etmektedir.
  • Samantha (Sam) Manson (seslendiren Grey DeLisle): Danny'nin diğer en iyi arkadaşı. Zengin olmasına rağmen ailesinin mali durumunu uzunca bir süre, insanların kendisini olduğu gibi sevmesi için saklamayı tercih eder. Sesli bir bireyci olarak aşırı bir vejetaryenlik türü olan "Ultra Dönüşümlü Vejetaryen"dir. Hayvan hakları koruyucusudur ve kendini gotik ilan etmiştir. Danny'den gizlice hoşlanmaktadır. Buna bağlı olarak Paulina'dan nefret etmektedir. Hem Danny; Paulina hayranı olduğu için, hem de okulun en güzel ve popüler kızı olduğu için Paulina'dan nefret etmektedir.
  • Jasmin (Jass) Fenton (seslendiren Colleen O'Shaughnessey): Danny'nin çok bilmiş ve aşırı korumacı ablasıdır. Zeki, sosyal ve kendisini yetişkin olarak gören bir kişidir. Jass ailesinin hayaletlere takıntısını psikolojik yardım için bir işaret olduğunu düşünmektedir. "My Brother's Keeper" bölümünde Danny'nin hayalet güçlerini öğreniyor. Ama "The Ultimate Enemy" bölümüne, Danny onunla konuşmaya hazır olana dek bunu ona söylememeye karar vermiştir.
  • Jack Fenton (seslendiren Rob Paulsen): Jass ve Danny'nin babası. Maddie'nin kocası. Jack hayaletleri yok etmekte takıntılı biridir ve onlardan açıkça nefret eder. Kendini hayalet avcısı bir süper kahraman olarak görmektedir. Fakat bu konuda pek başarılı değildir. Ayrıca bütün zamanını gerçekte işe yaramayan aletler icat etmekle harcar ve hemen hemen her zaman turuncu tulumuyla görünür. Danny'in hayalet çocuk olduğunu bilmemektedir.
  • Maddie Fenton (seslendiren Kath Soucie): Jass ve Danny'nin annesidir. Son derece akıllı bir kadındır ve kocasını çok sever. Artıca bütün hayaletleri bulur. Hayaletleri yok etmek yerine, genellikle asıl amacı onları parçalayıp incelemektir. Ayrıca muhteşem bir dövüşçüdür ve çok az da olsa mavi tulumsuz olarak görünür.
  • Paulina Sanchez: (seslendiren Maria Canals-Barrera) : Okulun en güzel ve en popüler kızıdır. Danny'ye âşıktır ama ondan nefret ediyormuş gibi davranır. Ayrıca Danny hayaletine de tamamen âşık olmuştur. Her zaman mutludur. O da Sam'den nefret eder.

Başdüşman[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vladimir "Vlad" Masters/Vlad Plasmius(seslendiren Martin Mull): Danny'nin kurnaz düşmanıdır ve multi-milyonerdir. Jack ve Maddie Fenton'ın eski bir tanıdıklarıdır ve bilinen bir diğer insan-hayalet melezidir, tıpkı Danny gibi. Vlad'ın hayalet güçleri, onu kazayla Hayalet Bölgesi Portalı'nın prototipine sokulmasıyla gelmiştir ve bundan sonra ecto-akne iltihaplanmasından kurtulması için uzun yıllar boyu hastaneye yatırılması gerekmiştir. Bunlardan dolayı Jack'i suçluyor ve hayatının aşkı Maddie ile evlenmesinden dolayı ona büyük bir kin duyuyordur. Üçüncü zoruna giden şey ise Green Bay Packers futbol takımına sahip olamamasıdır. Danny'nin aksine hayalet güçleri çok daha fazla gelişmiştir ve o bu güçleri kendi çıkarları için, banka soymak gibi, kullanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Moon açılış şarkısını iki versiyonunu besteledi; asıl olanı döküntü, ama dinlenebilir here 10 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Hartman'ın internet sitesinde.
  2. ^ DPOFPA, "Butch Hartman ile röportaj" 2 Ocak 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 30 Mart 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]