Cumalı Ordugahı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Cumalı Ordugahı
Yazarı Mustafa Kemal Atatürk
Ülke Osmanlı Devleti
Özgün dili Türkçe
Türü Tarih
Yayınevi Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı
Türkçe
basım tarihi
1995
2009[1]
Anadilinde
basım tarihi
1909
Yayın ortamı Basılı
Sayfa sayısı 200
Boyut ve ağırlık 9.5 x 13.5
ISBN ISBN 9754090666

Cumalı Ordugahı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmanlı ordusunun 1909'da Makedonya bölgesinde yaptığı tatbikatlar ile ilgili gözlemlerini yazdığı notlardan derlediği kitaptır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1909 yılında Osmanlı Ordusu komutanlarından 3. Süvari Tümen Komutanı Tuğgeneral Suphi Paşa'nın komutası altında kurulan bir süvari tugayına konumu, bugün Makedonya sınırları içinde olan Köprülü ile İştip arasında olan Cumalı Ordugahı'nda eğitim ve manevra yaptırılmıştır.

10 gün süren bu tatbikata Suphi Paşa tarafından davet edilen Kolağası (bugün: Yüzbaşı) Mustafa Kemal Paşa süvari, bölük, alay ve tugayın eğitim ve manevraları sırasında tuttuğu gözlem notlarını, hazırlanan tatbikat senaryolarını ve komutanların yaptıkları eleştirileri yazmış ve 39 sayfalık metne eklediği 7 kroki ile küçük bir broşür haline dönüştürmüştür [2].

Basımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Paşa, 12 Eylül 1909'da tamamladığı eserini, tatbikatların sonunda döndüğü Selanik'te matbaa harfleriyle bastırmış ve daha sonra bu eserini subay arkadaşlarına da hediye etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1927'de yayımladığı Nutuk adlı eserinde, tatbikatlerden sonra da paşanın astı olmasına karşın kendisini askerlerin önünde acı bir şekilde eleştirdiğini, ayrıca Suphi Paşa'nın Cumalı Ordugahı kitabında yazdıkları nedeniyle kendisine kırıldığını ama arkadaşlarını daha sonra da sürdürdüklerini ifade etmiştir [3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]