Atatürk Yılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

UNESCO'nun Paris'teki 20. Genel Kurul toplantısında 1981 yılının Atatürk Yılı olarak kutlanmasına karar verildi. (27 Kasım 1978)

Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılı dolayısıyla UNESCO'nun da girişimleriyle, Atatürk'ün kişiliğini, icraatlarını ve görüşlerini dünyaya tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Devlet sanatçıları çeşitli konserler verdi. UNESCO genel merkezinde ise sergiler açıldı. Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde de kutlamalar yapıldı. Türkiye'de ise Atatürk Yılı 5 Ocak 1981 tarihinde Kenan Evren'in TBMM'de yaptığı konuşmayla başladı. Ülkedeki kutlama programları "Milli Komite" tarafından düzenlendi. Ayrıca kutlamaların gerçekleşebilmesi için de "Kutlama Koordinasyon Kurulu" oluşturuldu. Koordinasyonun amaç ve hedefleri Kenan Evren tarafından yazılı olarak belirlendi. Ülkede 1981 yılı içerisinde Atatürk adına çeşitli spor temasları, basın-yayın etkinlikleri ve kültürel programlar ile 100. yılının kalıcılığını sağlamak maksadı güdüldü.

Yapılan çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Atatürk Yılı vesilesiyle ülkenin farklı yörelerine kültür merkezleri açıldı. Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nin temelleri atıldı, birinci ve ikinci meclis binaları ise müze olarak faaliyet göstermeye başladı. Atatürk ile ilgili kitap ve belgeler Millî Kütüphane'de toplanırken, il ve ilçelere de Atatürk kitaplıkları kuruldu. Farklı bölgelere toplamda 24 Atatürk anıtı yapıldı. Atatürk'ün kaldığı evler ise restore edilerek müze haline getirildi. Atatürk 100 Yaşında sloganı ile 73 adet ilkokul yapıldı. Bu yıl içerisinde Atatürk'ün çeşitli illere yaptığı ilk ziyaretlerin yıl dönümünde kutlamalar gerçekleşti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi günlerde törenler düzenlendi. Ülkenin tanınmış sanatçılarına da 100. yılı simgeleyen plaketler verildi. Ünlü ressamlardan ısmarlanan Atatürk ve Atatürk Devrimleri konulu resimler, düzenlenen sergilerde ziyarete açıldı. Tanınmış müzisyenlere de Atatürk hakkında marşlar besteletildi. TRT ise Atatürk'ün görüşlerini yansıtan programlara yer verdi. Yapılan diğer çalışmalar ise ülkedeki okur yazar oranın arttırılması ve ağaçlandırma çalışmaları yönünde oldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Atatürk yılı (1986 bas.). Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi - 2. Cilt. s. 963.