İçeriğe atla

George Boleyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Boleyn imzası

George Boleyn, Viscount Rochford (d. 1504 – ö. 17 Mayıs 1536), İngiltere Kralı VIII. Henry'nin ikinci karısı olan Anne Boleyn'in kardeşidir. Karısı Jane Parker'dır. Kız kardeşi Anne Boleyn ile ensest ilişkisi olduğuna dair iddiâlar nedeni ile suçlandı ve ikisi de idam edildi.

Gençlik yılları ve ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

George Boleyn, döneminin önde gelen diplomatlarından Wiltshire Kontu Thomas Boleyn ve Norfolk Dükü Thomas Howard'ın kız kardeşi olan Elizabeth Howard'ın tek oğullarıydı. Mary Boleyn ve Anne Boleyn isminde iki kız kardeşi vardı. Büyük olasılıkla Norfolk'ta bulunan aile evlerinde (Blicking Hall) dünyaya gelen George'un yurt dışında eğitim gören iki kız kardeşinin aksine Oxford Üniversitesi'nde eğitim aldığına inanılıyor.

Yetişkinlik dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rochford Lordu, VIII. Henry'nin Anne Boleyn'le evliliğinin ardından kralın özel meclisinin bir üyesi olarak seçildi ve Aralık 1529'da Fransa'ya giderek ilk diplomatlık görevini gerçekleştirdi. Gençliği sebebiyle, bu işin kendisine verilmesinde Anne'in etkisi olduğunda inanıldı. Fransız büyükelçisi, du Bellay, George Boleyn'in diğer birçok yabancı diplomata göre genç olduğunu vurguladı. Fakat George Boleyn'den birkaç sene evvel gene genç bir isim olan Thomas Wyatt'ın Roma'ya gönderilmesi sebebiyle bu olayın üzerinde daha fazla durulmadı.

1524 ya da 1525'te Rochford Lordu Sir Henry Parker'ın kızı olan Jane Parker ile evlendi.[1] Bazıları George Boleyn'in homoseksüel olduğuna inanıyordu fakat zampara olarak kazandığı ün bu dedikodunun doğruluğuna gölge düşürüyordu George ve Jane Boleyn çocuk sahibi olmadılar.

Duruşma ve idamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Boleyn

1536'da, Henry Anne Boleyn'in nedimeleri arasında yer alan Jane Seymour'a aşık oldu. Anne erkek kardeşi de içinde bulunduğu için ensest ilişkiyle de itham edildiği, beş erkekle zina yapmakla suçlandı. George'un duruşması Anne'inkinden hemen önce 15 Mayıs 1536'da gerçekleşti.

Günümüzde, Anne ve George Boleyn'e yapılan suçlamaların çoğunun uydurma olduğu kabul ediliyor. Mahkemeye, George'a karşı olan kanıtlar karısı tarafından verildi. Fakat bu kanıtların Jane'in kendi cümleleri mi yoksa Thomas Cromwell tarafından mı söyletildiği bilinmemektedir.

Boleyn'in darağacındaki konuşması daha çok erişkinliği sırasında kabul ettiği "yeni öğreti"yi savunma üzerine kuruluydu. Tutkuyla kutsal kitabından ve bu dünyada kibiriyle yaşayan şeytanlardan bahsetti. George'dan 2 gün sonra, kız kardeşinin kafası kesildi.

George Boleyn'in bugünlere gelebilmiş hiçbir portresi yoktur. 1536'da hepsinin yok edildiği düşünülmektedir. Anne'in düşüşündeki rolü geçmiş yıllarda bazı tartışmalara konu oldu. Eric Ives ve Retha Warnicke'in ensestin Anne'in ölümüne ne kadar etkisi olduğunu tartışmaları sırasında sorunu değerlendirme biçimleri farklı olsa da, iki tarihçi de suçlamanın yanlış olduğunu reddettiler.

Popüler kültürde George Boleyn[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2003'te The Other Boleyn Girl'ün TV filmi uyarlamasında Steven MacKintosh tarafından canlandırıldı.
  • 2008'de Philippa Gregory'nin romanından uyarlanan The Other Boleyn Girl'ün sinema filminde Jim Sturgess tarafından canlandırıldı.
  • The Tudors isimli televizyon dizisinde Padraic Delaney tarafından canlandırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Julia Fox. Jane Boleyn: The True Story of the Infamous Lady Rochford, Ballentine Books, New York, 2007 ISBN 978-0-345-48541-0.