Burhan Sönmez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burhan Sönmez
Doğum 1965
Haymana, Türkiye
Meslek Yazar, edebiyatçı
Çocuk(lar) 1
Resmî site http://www.burhansonmez.com

Burhan Sönmez (d. 1965, Haymana) Yazar, edebiyatçı, avukat.

Hayatı ve Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk romanı Kuzey 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011'de çıktı. İstanbul İstanbul 2015'te yayımlandı. Son romanı ‘’Labirent’’ 2018’de yayımlandı.

2017 yılında New York’ta verilen [http://t24.com.tr/k24/yazi/vaclav-havel-burhan-sonmez,1374/ Vaclav Havel Ödülü]’nü aldı.

2018 yılında Londra’da verilen [http://www.edebiyathaber.net/burhan-sonmez-ebrd-edebiyat-odulunu-kazandi// EBRD Edebiyat Ödülü]’nü aldı.

Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. Aynı zamanda İzmir Saint Josef Ödülü’nü aldı.

Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanca, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Romanları otuzdan fazla ülkede şu yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır: Gallimard (Fransa), OrBooks (ABD), btb Random House (Almanya), Turbine (Danimarka), Nottetempo (İtalya), Polirom (Romanya), Klimaty (Polonya), Dituria (Arnavutluk), Antares (Ermenistan), Thaqafa (Arapça), Lis (Kürtçe), Opus (Hırvatistan), Hohe (Etyopya), Joshua Könyvek (Macaristan), Jumhoori (Pakistan), Nepko (Moğolistan), Del Vecchio (İtalya), Evro Giunti (Sırbistan), Qanun (Azerbaycan), A.Libris (Makedonya).

Burhan Sönmez, Haymana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yaptı[1]. TAKSAV’ın (Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat için Vakıf) kurucuları arasında yer aldı.

BirGün ve L'Unita gibi gazetelerde ve Birikim, Notos gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü 2014 yılı seçici kurulunda yer aldı.

ODTÜ'de edebiyat ve roman üzerine ders veriyor. Türkiye PEN ve English PEN üyesidir.

Uluslararası PEN yönetim kurulu üyesidir.

Halen İstanbul’da ve Cambridge'te yaşıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.burhansonmez.com

http://kalemagency.com/?page_id=866

Önemli bir yazarın yazı serüveni

Derin ve Dikkatli Bir Okuma

Peki Ya Sizin Kuzeyiniz

  1. ^ http://www.burhansonmez.com/tr/hakkinda