Herkül Millas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herkül Millas
Doğum 1940
Meslek Yazar
Dil Türkçe
Vatandaşlık  Türkiye
Eğitim Boğaziçi Üniversitesi Robert Kolej

Herkül Millas, (d. 1940, Ankara) Türk yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaokul ve liseyi Robert Kolej'de okuduktan sonra gene Robert Kolej'de inşaat mühendisliği eğitimi aldı. Gençliğinde atletizmde Türkiye birincilikleri vardır[kaynak belirtilmeli]. TİP üyesi olmuş, 1971 yılında Yunanistan'a yerleşmiştir. Mühendis olarak dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmıştır. 1990-1995 yıllarında Ankara Üniversitesi'nde Yunanca bölümünün kuruluşuna önayak olmuştur. Türkçe ve Yunanca yayımlanan altı kitabında Türk-Yunan ilişkilerini ve özellikle karşılıklı algılamaları işlemiştir. Aynı konudaki makaleleri Almanya, Fransa ve İngiltere'de yayımlanmıştır. Doktora çalışması "öteki" ve ulusal kimlikler üzerinedir. İki ülkenin edebiyatından karşılıklı çevirileri yirmi cildi aşmaktadır. İki kez Abdi İpekçi Barış Ödülü'nü almıştır[kaynak belirtilmeli]. Halen Rodos'taki Ege Üniversitesi'nde Türk edebiyatı ve kültürü konularında dersler vermektedir. Ayrica haftada bir Zaman gazetesinde Türk-Yunan İlişkileri ve Turkiye gündemi hakkında yorumlar yazmaktadır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü 8 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Türkiye Yayıncılar Birliği. En son 7 Haziran 2013 tarihinde erişildi.
  2. ^ "50. Orhan Kemal Roman Armağanı, 'Aile Mezarı' kitabıyla Herkül Millas'ın". T24. 20 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2021.