Latife Tekin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Latife Tekin
Doğum 1957 (62-63 yaşında)
Kayseri, Türkiye
Meslek Yazar
İkamet İstanbul
Tür Roman
Edebî akım Büyülü gerçekçilik

Latife Tekin, Türk edebiyat yazarı.

1957'de Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğdu. 1966'da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a geldi. Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştı. İlk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm" 1983'te yayınlandı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve "Yüzyıllık Yalnızlık" (Gabriel Garcia Marquez) tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Büyülü gerçekçilik akımına da yakıştırılan bu romanının ardından peş peşe diğer romanları geldi. Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin Bodrum Gümüşlük'te bir "Edebiyat Evi" projesi başlatmıştır. Garanti Bankası tarafından desteklenen proje, mimar Hüsmen Ersöz'ün 1998 yılında hazırladığı mimari proje ile inşaata başlamıştır (1999). Ressam Hale Arpacıoğlu'nun, Koç Grubu şirketlerinden aldığı destekle, aynı mimari projenin bir parçası olarak Sanat Evi'nin yapımına başlanmıştır. Latife Tekin, Bodrum Gümüşlük'te, herkesin yazabileceği, tartışabileceği, sanatçıların büyük şehrin dağdağasından uzak eser üretebileceği bir mekanın tamamlanması için çalışmaktadır.Son olarak 2010'da "rüyalar ve uyanışlar" kitabı yayımlandı.

Eylül 2019'da Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.[1]

Kartal Belediyesi'nce yayımlanan KE dergisinin Mayıs-Haziran 2020 sayısının konusu olmuştur.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman
Senaryo
Anı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Erdal Öz Edebiyat Ödülü Latife Tekin'in". K24. 30 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]