İçeriğe atla

Hüsnü Şenlendirici

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hüsnü Şenlendirici
Hüsnü Şenlendirici yeni albüm fotoğrafı. Fotoğraf çekimlerini Mehmet Turgut gerçekleştirmiştir.
Genel bilgiler
Doğum12 Temmuz 1976 (47 yaşında)
Bergama, İzmir, Türkiye
Başladığı yerRoman
TarzlarRoman, Oyun havası
MesleklerSanatçı
ÇalgılarKlarnet, Trompet
Etkin yıllar2000-günümüz
İlişkili hareketlerLaço Tayfa
Taksim Trio
Aytaç Doğan

Hüsnü Şenlendirici[1] (d. 12 Temmuz 1976, İzmir), Roman asıllı Türk klarnet virtüözüdür.[2][3]

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüsnü Şenlendirici, Roman kökenli müzik geleneğine sahip bir ailenin çocuğudur. Dedeleri Hüsnü Şenlendirici (klarnet, trompet) ve Fahrettin Köfeci (klarnet) ve babası Ergün Şenlendirici (trompet) gibi o da 5 yaşında klarnet çalmaya başlamıştır. Özellikle 12 yaşına kadar Ege ve Anadolu'nun çeşitli kültürleriyle müzikal yolculuğa çıkmıştır. 1988'de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girmiş ve 4 yıl sonra okuldan ayrılmıştır.

Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in o yıllardaki “Magnetic Band” grubu ile çalmaya başlayan Şenlendirici, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etmiştir. O sırada, “Embrio” grubunun albüm kaydında çalmış ve birlikte turneye çıkmışlardır. Aynı zamanda, babası Ergün Şenlendirici'nin 6 kişilik grubu Laço ile yurt dışında birçok önemli festivallere de katılan Şenlendirici, profesyonel müzik yaşamına böyle devam eder. Başta Türk müziğinin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etmiştir. Bunlardan bazıları Özdemir Erdoğan, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses, Kibariye, Fatih Kısaparmak, Zara, Kubat, Kayahan, Seda Sayan, Emel Sayın, Adnan Şenses, Zerrin Özer, Cengiz Kurtoğlu, Candan Erçetin, Fatih Erkoç, Serdar Ortaç, Athena, İzel, Ayna, Hande Yener, Hasan Cihat Örter, İlhan Erşahin, Mercan Dede...

Hüsnü Şenlendirici / 17 Şubat 2011 TSM Konseri

1996 yılında, askerdeyken Pozitif'ten gelen teklif sonrası New York'lu acid jazz, funk topluluğu Brooklyn Funk Essentials ile ortak bir albüm ve konser yapmak amacıyla çoğu Türk müziğine özgü enstrümanlardan oluşan 13 kişilik bugünün ünlü Laço Tayfa’sını kurmuştur. Brooklyn Funk Essentials ve Laço Tayfa ortaklığından doğan “In the Buzzbag” albümünün gördüğü ilgi sonucu Laço Tayfa şimdiki 8 kişilik hâlini almıştır. 2000 yılında ise ilk solo albümü “Bergama Gaydası”nı Doublemoon etiketiyle yayımlamıştır. “Bergama Gaydası”, Türkiye’den sonra etnik müzik plak şirketlerinden biri sayılan Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtılmış ve ardından yurt içi ve yurt dışı konserleri gelmiştir.

Şenlendirici, ayrıca Türk müziğini yurt dışında tanıtmak ve daha geniş kitlelere sevdirmek amacıyla beş kişilik 'Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları' adıyla bir grup daha kurmuştur. Her iki grubuyla yurt içi ve yurt dışında konserler vermiş; başta Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teklifiyle EXPO 2001-Hannover-Almanya’da, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturmuş olduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen 'Anadolu Güneşi' projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu'nda Kubat ve Belkıs Akkale'ye Senfoni Orkestrası'na eşlik etmiştir. Ayrıca Aya İrini'de Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile ve Adana Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler vermiştir. Şenlendirici ayrıca çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine de imzasını atmıştır.

Hüsnü Şenlendirici müzikal yolculuğuna, grubu Laço Tayfa ile yaptığı “Hicaz Dolap” albümü ile devam etmiştir. Şenlendirici’nin iki bestesinin de yer aldığı albüm Doublemoon etiketiyle 2002’de piyasaya çıkmış, albümün ardından grup “Hicaz Dolap” başlığı altında 11 şehirlik bir Türkiye turnesi gerçekleştirmiştir.

2003 yazında Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde ünlü Yunan klarnet ustası Vassilis Saleas ile verdiği konser Hüsnü Şenlendirici ve Laço Tayfa’nın müzik kariyerinde önemli bir yer tutar.

2005 sezonunda TRT 2'de yayınlanan “Dünyanın Türküsü” isimli programın sunuculuğunu üstlenerek TV dünyasına giren Hüsnü Şenlendirici, 2 Eylül 2005 tarihinde Hüsn-ü Klarnet isimli ilk solo albümünü çıkarmış, sponsoru Fasıl ile 8 şehirlik Türkiye turnesinde, Özcan Deniz ile beraber Harbiye Açıkhava Tiyatosu'nda verdiği konser ve Sertab Erener ile Bursa Festivali'nde verdiği konserle on binlerce kişiye müziğini duyurmuştur. atv'de Ferhat Göçer ile beraber sunduğu “Sarı-Sıcak” programını yapmıştır.

2006 yazında Hüsnü Şenlendirici’nin yolu tekrar Brooklyn Funk Essentials ile buluşmuştur. Babylon Alaçatı’da, Efes One Love Festival’de ve Bodrum Turkcell Antik Tiyatro’da binlerce kişiye seslenmiş, 2007’de sazlarında usta İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan (kanun) ile Taksim Trio albümünü kaydetmiştir. Bu proje ile Stockholm, Amsterdam, Gent’te önemli konser salonlarında konserler vermiştir. Ancak 2007’de kurulan Taksim Trio grubu 2009’da dağılmıştır.

2010'un Şubat ayında Hindistan’da dünyaca ünlü müzisyen Zakir Hüseyin ile verdiği konserden sonra Amerika'ya giderek Çingene müziğinin Amerika’daki öncü gruplarından New York Gipsy All Stars ile ABD turnesine çıkmış, New York, Boston, Washington, DC, Chicago, San Francisco ve Seattle kentlerinde konserler vermiştir. Bu turne sırasında, Boston’da dünyanın en önde gelen müzik okulu Berklee’de bir hafta boyunca, Türk Müziği ve Makamları üzerine seminer ve ders vermiştir.

2011 Nisan ayında Türkiye’ye gelen New York Gipsy All Stars ile İstanbul Babylon’da ve İzmir Arena’da konserler vermiştir.

2011 yılında eski müzik şirketi Doublemoon Records’dan ayrılarak Sony Müzik bünyesine katılmıştır.

27 Ekim 2011'de Sony Müzik etiketiyle 15 parçadan oluşan Hüsn-ü Hicaz albümünü çıkarmıştır. Albüm fotoğraflarını ve görsel tasarımı Mehmet Turgut yapmış, albümün yönetmenliğini Hüsnü Şenlendirici ve Emrah Günaydın üstlenmiştir. Albümün ses mühendisliği ise Kaan Kurmuş imzası taşımaktadır ve Böyle Ayrılık Olmaz remix versiyon yine Kaan Kurmuş aranjesidir.

2009 yılında dağılan Taksim Trio 4 Nisan 2012'de Garajistanbul'da verdikleri konser ile yeniden müzikal çalışmalara başlayacaklarını açıklamış, grup bu tarihte yeniden birleşmiştir. Hüsnü Şenlendirici, ilk klibini Hüsn-ü Hicaz albümündeki "I Love You" isimli parçaya çekmiş, klibin yönetmenliğini Kubilay Kasap üstlenmiştir. Klibin teması dört element olarak belirlenmiştir.

11 Nisan 2013 tarihinde İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan ile birlikte kurdukları Taksim Trio ile ikinci albümleri olan Taksim Trio 2 isimli albümü çıkardılar. Albüm Dokuz Sekiz Müzik firması tarafından piyasaya sürüldü.

27 Kasım 2015 tarihinde üçüncü solo albümü olan Hüsn-ü Avare'yi müzikseverlere sundu. Bu albümün çıkış şarkısı olan "Avare" isimli parçaya bir de klip çekti.

"Gel Gel Kayıkçı" isimli parçanın klip çekimi
Taksim Trio Babylon Konseri
Hüsn-ü Hicaz Albüm Kapağı
Hüsn-ü Hicaz Albüm Fotoğrafları
Hüsn-ü Hicaz Albüm Fotoğrafları

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüsnü Şenlendirici 2015
 • Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag (1998)
 • Laço Tayfa / Bergama Gaydası (2000)
 • Laço Tayfa / Hicaz Dolap (2002)
 • Hüsn-ü Klarnet (2005)
 • Sunset Lounge EMI Arabia (2006)
 • Taksim Trio (2007)
 • Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege'nin İki Yanı (2010)
 • Hüsn-ü Hicaz (27 Ekim 2011)
 • Taksim Trio 2 (11 Nisan 2013)
 • Hüsn-ü Avare (27 Kasım 2015)

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yalın'a "Her Şey Sensin" isimli albümünde "Alışmak Zorundayım" adlı eserine klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Deniz Seki'nin "Sahici" isimli albümünde "Adaletsiz Seçim" adlı eserine düet yapıp klarneti ile eşlik edip şarkıyı bestelemiştir.
 • Redd'e "Bahçelere Daldık" isimli şarkısında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Athena'ya "An" isimli şarkısında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Yüksek Sadakat'e "Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer" şarkısında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Niran Ünsal'a "İyi ki Varsın Ege" isimli şarkısında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Kent, Bayram Şekeri Reklam Müziği.
 • Ecobella Reklam Müziği.
 • 2011 Asya Kupası Şarkısı trompet ile eşlik etmiştir.
 • Grup Seksendört'e 2011'de çıkardıkları albümdeki Şimdi Hayat isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Yalın'a "Zalim" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Aşkın Nur Yengi'ye "Seni Bana Sorsalar" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Betül Demir'e "Oyun" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Candan Erçetin'e "Hayırsız" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Fettah Can'a "Hazine" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Yıldız Tilbe'ye "Yar Yanına Geleceğim" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Ayşe Özyılmazel'e "Koptuk mu?" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Asuman Krause'ye "Çok Yalnızım" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Muammer Ketencoğlu'na İzmir Hatırası albümündeki "Üç Kemer Dübeği" isimli parçada klarnet ve davul ile eşlik etmiştir.

Aynı albümde "Segah Taksim" isimli parçasında trompetle eşlik etmiştir. Aynı albümde "Bir de mendilimin ucuna sakız bağladım" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.

 • Esra İçöz'e "Şarap Mahzende Yıllanır" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Atiye'ye "Gözyaşlarım" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • İbrahim Tatlıses'e "Kim Çeker Seni" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Hande Yener'e "Sen Yoluna Ben Yoluna" ve "Mendil" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Onno Tunç anısına yapılan albümde "Yalnızca Sitem" isimli eserinde klarneti ile solo olarak çalmıştır.
 • Homegrown İstanbul'un 1. albümünde "Geri Dön" isimli eseri klarneti ile solo olarak çalmıştır.
 • Sibel Can'a "Eğer İstersen" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Cem Yıldız'a "İmkânsız Aşk" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Hüsnü Şenlendirici - Anlat İstanbul ~Anlat İstanbul filminden can alan klarnet soloları...
 • Murat Aydemir'e Hazan Mevsimi isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Işın Karaca'ya ~Ben Sevdalı Sen Belalı~ isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir. Aynı albümde "Segah Taksim" isimli parçasında trompetle eşlik etmiştir. Aynı albümde "Bir de mendilimin ucuna sakız bağladım" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Ayhan Sicimoğlu'na En Estambul albümündeki "Bırakma Beni" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Mehmet Erdem'e "Hakim Bey" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Ayna grubuna "Allegria" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Fatih Erkoç'a "Gitme" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Erol Evgin'e "İbadetim" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Ferhat Göçer'e "Gidemem" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Mithat Körler'e "Güneşimi Kaybettim" isimli parçasında klarneti ile eşlik etmiştir.
 • Funda Arar'a "Sevda Yanığı" isimli parçasında trompeti ile eşlik etmiştir.

Hüsnü Şenlendirici Ensemble Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Katıldığı etkinlik ve konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "İLÇE BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİ ADAYLARI" (PDF). 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
 2. ^ "Hüsnü Şenlendirici hayatı ve biyografisi! Hüsnü Şenlendirici kaç yaşında ve aslen nereli?". aksam.com.tr. 26 Şubat 2021. 12 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2023. 
 3. ^ "Hüsnü Şenlendirici kimdir - Biyografi.net.tr". 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2023.