Koprivştitsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koprivştitsa'da bir 19. yüzyıl evi, 2006

Koprivştitsa veya Avratalan (BulgarcaКопривщица Koprivshtitsa, Bulgarca: коприва KOPRIVA, anlamı: "ısırgan"), Bulgaristan'da, Orta Dağ dağları arasında, Topolnita Nehri üzerinde, Sofya (il) merkezi'ne bağlı Koprivştitsa Belediyesi'nde tarihi bir kasabadır. 1876 Nisan Ayaklanmasının merkezlerinden biriydi ve çok popüler bir turizm beldesi, otantik Bulgar mimarisi ve halk müziği festivalleri ile ünlüdür.

Koprivştitsa, hâlen 19. yüzyılın Bulgar Ulusal Uyanış döneminin atmosferini koruyaran, karakteristik Bulgar şehirlerinden biridir. Kasaba orijinal görünümünü ile restore edilmiş çoğu her döneme ait çok sayıda 383 mimari anıta sahiptir.

Koprivştitsa etnografik hazineleri, eski silah koleksiyonları, Ulusal Uyanış sanatı, ince oyma işleri, ev örgüleri, nakış, ulusal kostümleri ve tipik Bulgar takı da korunmuştur. Osmanlı egemenliğine karşı 1876 yılındaki Nisan Ayaklanması'nda ilk kurşun burada atılmıştır.

Koprivştitsa'da 1965 yılından bu yana Bulgar Folklor Ulusal Festivali'nde, Bulgaristan genelinde müzisyenler, sanatçılar ve zanaatkarlar, yaklaşık olarak her beş yılda bir yerini almıştır. Komünist dönem sırasında ortaya çıkan otantik Bulgar köy müziği, çoğunluğu 1970 ve 80'li yıllarda Balkanton tarafından Koprivştitsa'da kaydedildi.

Eylül 2009 itibarıyla, kasaba 2.541 nüfusa sahiptir[1] ve Belediye Başkan Yardımcısı Radka Lukyanova Skenderova'dır.[2]

Kayda değer insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koprivştitsa doğumlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İkiz kasabalar - Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2016. 
  2. ^ http://koprivshtitsa-bg.com/index.php?page=cp&cat=0&scid=112 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (English version: http://koprivshtitsa-bg.com/index.php?page=cp&cat=0&scid=112 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)