İçeriğe atla

Darıdere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zlatograd (Darıdere)
Harita

Darıdere (BulgarcaЗлатоград Zlatograd), Bulgaristan'ın güney orta kesiminde bulunan Smolyan ilinde bir kasabadır. Aynı adı taşıyan Darıdere Belediyesi'nin idari merkezidir. Darıdere’nin yüzölçümü 172 km² ’dir, nüfusu ise 12.321 kişiden oluşmaktadır.[1]

Smolyan il merkezine 60 km uzaklıktadır. Yunan sınırı kasabaya 5 km uzaklıktadır. Sınır ötesi Darıdere- İskeçe (Yunanistan) yolu 15 Ocak 2010'da açılmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge 1867-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Darıdere olarak bilinen Edirne Vilayetine bağlı Gümülcine Osmanlı Sancağına bağlı bir ilçe olmuştur. Kasabada çok sayıda eski binanın 19. yüzyıla ait iki Ortodoks kilisesi ve bir cami ile karakteristik Osmanlı dönemi mimarisini andıran eserler bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Darıdere, genel olarak Rodop dağlarının doğu ve orta arasındaki bir vadide yer almaktadır.

Bölgenin ikilimi geçici Akdeniz iklimi bölgesine görülen iklim türünü barındırmaktadır. Mineral kaynaklar kurşun-çinko cevheri içermektedir.

Belediye arazisinden 98,1 km uzunluğundaki Varbitsa nehri ile geçmekte olup, havzası 1202,8 km'dir.[2] Nedelinska ve Kushlenska nehirleri, Varbitsa'nın kollarıdır. Orman 144.60 km²'lik bir alanı kaplamaktadır. Kayın, gürgen, meşe, huş ve kızılcık gibi türler çoğunlukla geniş yapraklı ağaçlar bulunmaktadır. Ve yaygın olarak bulunan iğne yapraklı ağaçlar ladin, köknar ağacı, beyaz ve karaçamdır. Tarım alanı 25 km²'lik alanı kaplar ve ekilebilir alan 12 km²'dir. Bölgede yetiştirilen türler tütün, patates, sebze ve çilektir.

Darıdere ilçesine 8 km, Erma Nehri Köyüne köyüne 5 km mesafede "Erma Reka" adında bir atık göleti bulunmaktadır.[3] Belediye yer altı kaynakları bakımından zengindir. Erma Nehri çevresinde jeotermal sıcak maden suyu yatağı bulunmaktadır.

Tescil[değiştir | kaynağı değiştir]

Antarktika, Güney Shetland Adaları'ndaki Livingston Adası'ndaki Zlatograd Kayası adını bu şehirden almıştır.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.zlatograd.com/ 17 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

https://eac-zlatograd.com/ 26 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pasmaklı Raporu Nisan 2016" (PDF). 17 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Varbitsa River". 2 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Erma Reka". 13 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi.