Gotse Delçev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gotse Delçev

Georgi Nikolov Delçev (BulgarcaГеорги Николов Делчев, Gotse Delçev olarak bilinir, Kiril: Гоце Делчев, Goce Delčev olarak da yazılır, daha eski bulgar yazınlarında orijinalinde bu şekilde yazılır: Гоце Дѣлчевъ; 4 Şubat 1872 – 4 Mayıs 1903) 20. yüzyılın sonunda Osmanlı tarafından yönetilen Makedonya ve Trakya'da önemli bir devrimci kişilikti. Makedon halkı Georgi ismindeki insanları kısaca Gotse diye çağırdıklarından halk arasında daha çok "Gotse" diye bilinir.[1] İç Makedon Devrimci Örgütü'nün önderlerinden biri olarak bilinir. Marksist felsefeden etkilenmiştir.

Babası Nikola Delçev

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Selanik'te bulunan Kukuş'ta doğdu. Vasil Levski ve Hristo Botev gibi Balkan Federasyonunun bir parçası olan Bulgaristan'ın etnik ve dini olarak eşit olmasını öngören devrimcilerin düşüncelerinden ilham aldı. Delçev ortaokul eğitimini Selanik'in Bulgar Erkek Lisesinde tamamladı ve Sofya'daki Askeri Liseye girdi ancak sol siyasi görüşleri nedeniyle oradan uzaklaştırıldı. Sonra bir Bulgarca öğretmeni olarak Osmanlı Makedonya'sına döndü ve hemen 1894'te yeni kurulan devrimci hareketin bir eylemcisi oldu.

Kendisini Bulgar devrimci geleneklerinin mirasçısı olarak görse de, kararlı bir cumhuriyetçi olarak, kurtuluş sonrası Bulgar monarşisinde yaşanan hadiseler yüzünden hayal kırıklığına uğradı. William Ewart Gladstone tarafından öne sürülen "Makedonya Makedonyalılarındır." fikrini savundu. Böylece Makedonya'da yaşayan farklı milletler bu ifadeyle temsil imkânı bulmuş oluyordu. Bu şekilde, onun bakış açısı Bulgar yurtseverliğini, Makedon bölgeselciliğini, anti-milliyetçilik ve sosyalizm gibi farklı fikirleri kapsıyordu.

Ayrıca Osmanlı yönetimine karşı silahlı bir ayaklanmaya yol açacak olan gizli bir devrimci ağın kuruluşuna ön ayak oldu. 1903 yazındaki kitle ayaklanması planına karşı çıkmasının sebebi kendisinin daha çok gerilla ve terörist taktiklerini kullanma yanlısı olmasıydı. Bununla birlikte, Mayıs ayında bir Osmanlı birliği tarafından Baniçe köyünde öldürüldü. Böylece Kurtuluş Hareketi, İlinden İsyanı'nın başında, en önemli organizatörünü kaybetti.

Bugün, Bulgaristan'da olduğu kadar Makedonya'da da ulusal bir kahraman olarak kabul edilmektedir. Kendisinin Makedonya'da Makedon Ulusal Hareketinin kurucuları arasında olduğu farz edilir. Bu tür Makedon tarihsel yorumlara rağmen Bulgar ulusal kimliğine sahipti ve vatandaşlarını Bulgar olarak görüyordu.

Onun ayrı bir Makedon politik yapı ile ilgili özerkçi düşünceleri "Geçici Makedon Milliyetçiliği" nin gelişmesini teşvik etti.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The A to Z of the Ottoman Empire, Selçuk Aksin Somel, Scarecrow Press, 2010, ISBN 1461731763, p. 168. 11 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.