Billy Graham

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Billy Graham
Billy Graham, on April 11, 1966
Tam adıBilly Graham
DoğumuWilliam Franklin Jr. Graham
7 Kasım 1918(1918-11-07)
Charlotte, Kuzey Karolina, ABD
Ölümü21 Şubat 2018 (99 yaşında)
Montreat, Kuzey Karolina, ABD
Önemli fikirleriEvanjelizm hakkında

William Franklin Graham, Jr. (7 Kasım 1918 - 21 Şubat 2018) daha çok bilinen adıyla Billy Graham, Evanjelist Hristiyan vaiz-kanaat önderi. Billy, Güneyli Baptist Mezhebi'nin bir üyesidir ve birçok ABD başkanına dinsel danışmanlık yapmıştır.[1] Graham bugüne kadar yaşamış birçok Hristiyan vaizden daha fazla vaaz vermiştir.[1] 2002'ye kadar ise, televizyon ve radyo gibi yayınları da kullanarak iki milyarın üstünde kişiye ulaşmıştır.[2] Graham Harry Truman'dan beri tüm Amerikan başkanlarıyla bir araya gelmiştir ve[3] Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası dahil olmak üzere birçok onura layık görülmüştür.[4]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yaşam dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Billy Graham'nın ilk dönemlerinin geçtiği ev

Billy Graham, Charlotte, Kuzey Karolina yakınlarındaki bir mandıra çiftliğinde doğmuştur.[5] Morrow Coffey'in oğludur. 1933'te, Graham'ın babası; Graham ve kardeşi Catherine'yi kusana kadar bira içmeleri için zorlamıştır. Bu; onların yaşamları boyunca alkolden nefret etmeleri durumunu doğurmuştur.[6] Billy Graham Merkezi'ne göre Graham, 1934'te Charlotte'deki dini dönüşüm mitinginden çok etkilenmiştir. Bununla birlikte, o yerel dini gençlik oluşumlarına katılmamıştır çünkü o; o dönemlerde "fazla dünyevi" bir yaşamı seçmiştir.[6] Daha sonra ise yerel bir evanjelist olan Mordecai Ham'ı görmeye gitmiştir. Ardından Sharon Lisesi'nden Mayıs 1936'da mezun olup, şimdiki hali Bob Jones Üniversitesi olan Bob Jones Koleji'ne kayıt olmuştur.

Kolejdeki birinci yılında, okuldaki ödevleri yapmakta ve kurallara uymakta oldukça zorlanmıştır.[6] Graham bir ara okulu bırakmayı dahi düşünmüştür. Graham kolejdeyken; sık sık küçük bir adadaki ırmakta kano turları yapmıştır. Bu adada kuşlar, ağaçlar ve çam kütükleriyle geçirdiği günler; duyuşsal yeteneklerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. 1943'te Graham, Illinois'teki Wheaton Koleji'nden mezun olmuş ve antropoloji alanında lisans çalışmalarına başlamıştır. Wheaton Koleji'ndeyken, Dünya'nın yaratılışını Tanrı'ya bağlayan Graham, bir İncil almaya karar vermiştir. Daha sonra Güney Kaliforniya'daki Orman Evi Hristiyanları'nın kampına kabul edilmiştir. Bugün bu kamp Forest Home Ministries adıyla bilinmektedir ve Graham'ın ilk ruhanî seçimini yaptığı yerde bir anıt bulunmaktadır.[7]

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Graham, 1946'da, kendi sınıfındaki bir kız olan Ruth Bell ile evlenmiştir. Bell'in anne ve babası Çin'de bulunan Presbiteryan Kilisesi'ne bağlı olup, babası L. Nelson Bell bir cerrah olarak orada çalışmıştır. Graham Ruth hakkında konuşurken: "O bana baktı ve gözlerimiz buluştu ve ben onun kesinlikle evlenmek istediğim kadın olduğunu hissettim." demiştir. Ruth'sa Graham'ın Tanrı'nın hoşnutluğunu kazanmak konusunda herkesten istekli olduğunu söylemiştir. Çift evlendikten iki ay sonra kolejden mezun olmuştur. Evlilikten sonra bir süre, Ruth ve Billy bir kulübede yaşamıştır. Ruth 14 Haziran, 2007'de 87 yaşındayken ölmüştür.[8] Çiftin beş çocuğu olmuştur, bunlar:[9] Virginia (Gigi) Graham Foreman; Anne Graham Lotz; Ruth Dienert; Franklin Graham ve Ned Graham'dır.

Evanjelist Vaizlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Graham 1939'da Güney Baptist vaizi olmuştur. Ardından "Gecenin İçindeki Nağmeler" adlı radyo programının düzenleme ve finansmanını üstlenmiştir. Daha sonra, müzik yönetmeni George Beverly Shea bir süre onun programında bariton olarak çalışmıştır. Program oldukça başarılı olsa da, Graham 1945'te programdan ayrılmıştır. Graham silahlı kuvvetlerde vaiz olmak istemiştir. Ancak kabakulak olması bu isteğini engelleyen bir faktör olmuştur. Bir zaman sonra, Graham Florida'da sağlığına kavuşmuştur ve bir evanjelist olan Charles Templeton ile Mesih'in Gençleri topluluğuna yönelmiştir. Böylece bir evanjelist olarak ABD ve Avrupa'nın birçok yerine seyahat etmiştir.[10]

Hearst etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Graham, 1949'da Los Angeles'ta birçok yeniden doğuş toplantısına katılmıştır. Dinin yeniden canlanması üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde Graham, önemli bir ulusal dini figür hâline gelmiştir.[11] Bu durumun sağlanmasında nüfuzlu bir gazeteci olan William Randolph Hearst'un etkisi yadsınamayacak derecededir. Birçok insan; Hearst'ın Graham'ı onun yurt sevgisinden dolayı desteklediğini düşünmektedir. Ayrıca; Graham'ın muhafazakâr ve komünizm karşıtı duruşunun da bunda etken olduğu iddia edilmektedir.[12]

Olgunluk dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pensilvanya'daki Three Rivers Stadı

Graham, 1957'de Londra ve New York'taki Madison Kompleksi'nde programlar düzenlemiştir. Londra'daki misyonu yaklaşık 12 hafta sürmüştür; New York'ta ise bu süre 16 haftayı bulmuştur. Ayrıca ilk kez 1959'da dini varlığı sağlamlandırmak amacıyla Avustralya'da çalışmalar yapmıştır.

Graham 1948-1952 yılları arsında Minnesota'daki Kuzeybatı Koleji'nde müdürlük yapmıştır. Onun yaşamındaki Evanjelist etkin dönemlerin başlangıcı da bu olay olmuştur. Graham 1960'ta ırkçılığa karşı olduğunu söylemiştir. Bunu oditoryum konuşmalarında sık sık dile getirmiştir. Hatta bir konuşmasında siyahi ve beyaz tenli dinleyicileri ayırmak için kullanılan şeridi yırtmıştır. Ayrıca Graham, 1960'lardaki Amerikan Medeni Haklar Hareketi sırasında Martin Luther King'i hapisten kurtarmak için devlete bir miktar kefaret ödemiştir. Bunun yanında 1957'de New York'ta düzenlenen dini canlandırma toplantılarından birine King'i de davet etmiştir. Graham 16 haftalık bir süreçte, Madison Square Garden, Yankee Stadyumu ve Times Square'de birçok kişiye seslenmiş; buradaki konuşmalarında ırkçılığa karşı bir tavır ortaya koymuştur.[2] Graham, King'le iyi arkadaş olmuş; hatta arkadaşlarına 'King'e doğum adı olan Michael ismiyle hitap etmeleri gerektiğini' söylemiştir.[13]

Son dönemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Graham, Soğuk Savaş yıllarında demir perde hattında etkinlik gösteren ilk misyoner olmuştur.[14] Apartheid yıllarındaysa, hükûmet tüm insanları eşit görene kadar Güney Afrika'ya gitmemiştir.[15] Apartheid hareketi boyunca ayrışmanın doğru olmadığını dile giren Graham, bu ülkeye ilk kez 1973'te gitmiştir.

Graham, eşi Ruth'un doğduğu ülke olan Çin'e de gitmiştir. Ayrıca diplomatik olarak sorunlar yaşanan Kuzey Kore'ye de 1992'de bir seyahat düzenlemiştir. Graham, 11 Eylül saldırıları'dan (2001) kısa bir süre sonra -14 Eylül'de- Washington Ulusal Katedrali'nde bir vaaz vermiştir. Zamanın Amerikan Başkanı George W. Bush da bu toplantıya katılmıştır. 24 Haziran 2005'te Kuzey Amerika'da vaazlar vermeye başlayan Graham, Mart 2006'da Katrina Kasırgası'nın yıkıcı etkilerinin giderilmesine bir katkı olarak "Umut Festivali" adında dini bir festivali örgütlemiştir.

1990'li yılların ortalarından beri parkinson hastalığı ile mücadele eden Graham, sağlık durumunun iyi olmadığını söyleyerek emekli olduğunu açıklamıştır. Graham, Ağustos 2005'te Charlotte, North Carolina'daki bir kütüphaneye gitmek için yürüteç kullanmıştır. Ayrıca Graham, 18 Ağustos 2007'de -88 yaşındayken- bağırsak kanaması teşhisiyle tedavi altına alınmıştır.[16]

Billy Graham, yaşamı boyunca 185 ülke ve bölgede 215 milyona yakın insana vaaz vermiştir. Bunun yanında televizyon, video, film ve internet yayınlarıyla da milyonlarca kişiye ulaşmıştır.[17] Ayrıca, 1948'den beri 41 evanjelist öğreti hareketine katılan Graham, 1947'den beri yaptığı Hristiyan vaizlik görevini hastalıktan iyice zayıf düşene dek sürdürmüştür. Vaazlarında ise sık sık stadyum, park ve bulvar gibi geniş alanları kullanmıştır. Bu toplantılarda 5 bin kişiye kadar ulaşan izleyici kitlesine karşı ilahiler seslendirmiştir.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Politik olarak Graham eski bir Demokrat Parti üyesi olsa da, daha sonra yakın arkadaşı Richard Nixon'un başkan olmasıyla Cumhuriyetçilerin safına geçmiştir. Şu anda Graham: "İsa hiçbir siyasi partiyi tutmadı diyerek." herhangi bir siyasi partiye üye olmayacağını söylemiştir. Genel olarak siyasi alanda çalışan insanları desteklemiyor olsa da; bazı durumlarda siyasi güce destek vermiş; ABD başkanları'nın dinsel konularda ilk danıştığı dini önderlerden biri olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Pastor to Power: Billy Graham and the Presidents". ABC news. 20 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 2. ^ a b Horstman, Barry M. (27 Haziran 2002). "Billy Graham:A Man with a Mission. (Special section)". Cincinnati Post. 28 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 3. ^ "Billy Graham to Step down from President's Advisor Role". Mark Over Street. 12 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 4. ^ "Billy Graham Awards". Highbeam. 28 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2009. 
 5. ^ "Billy Graham". Encyclopædia Britannica. 14 Kasım 2008. 12 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 6. ^ a b c "God's Billy Pulpit". Time. 27 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 7. ^ "About Billy Graham: A Biography". DrBillyGrahamMinistries.org. 26 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2008. 
 8. ^ Marshall Shelley (14 Haziran 2007). "Ruth Graham Dies at 87". ChristianityToday. 11 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 9. ^ Roger A. Lee. "Biofiles: Billy Graham". HistoryGuy.com. 2 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 10. ^ "Time, God's Billy Pulpit". Time Magazine. 15 Kasım 1993. 4 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2009. 
 11. ^ Harold Bloom (14 Haziran 1999). "TIME 100: Billy Graham". Time. 4 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 12. ^ The Media Monopoly, Boston, Mass Usa: Beacon Press, 2000 6th ed., p. 39 ff
 13. ^ "Billy Graham". Encyclopedia.com. 5 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2009. 
 14. ^ Nancy Gibbs and Michael Duffy (31 Mayıs 2007). "Billy Graham: "A Spiritual Gift to All"". Time. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 15. ^ Shelley, Marshall; Myra, Harold (2005). The Leadership Secrets of Billy Graham. Zondervan. s. 348. ISBN 9780310255789. 
 16. ^ The Associated Press (19 Ağustos 2007). "Evangelist Billy Graham hospitalized". ABC12.com. 18 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 
 17. ^ "Media:Bios — Billy Graham". BillyGraham.org. 23 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]