Kongre Altın Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kongre Altın Madalyası, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından verilen bir ödüldür. Kongre'nin; bireyler veya kurumlar tarafından elde edilen seçkin başarılar ve katkılar için ulusal takdirin en yüksek ifadesidir.[1] Ordudan zaman zaman alıcıları onurlandırmak için altın madalya verilmesine ilişkin kongre uygulaması Amerikan Devrimi sırasında başlamıştır. Daha sonra uygulama, hayatın her kesiminden bireylere ve 20. yüzyılın sonlarında gruplara yayıldı. Kongre Altın Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek sivil ödüllerdir.[2] Kongre madalyası, bireysel veya grup olarak "Amerikan tarihi ve kültürü üzerinde etkisi olan ve bu başarıdan çok sonra alıcının alanında büyük bir başarı olarak kabul edilmesi muhtemel olan bir başarıyı gerçekleştirenleri" onurlandırmayı amaçlamaktadır.[3] Ancak, "Özellikle Kongre Altın Madalyalarının oluşturulmasıyla ilgili kalıcı yasal hükümler yoktur. Bir Kongre Altın Madalyası uygun görüldüğünde Kongre; yasama eylemiyle, özel olarak bir madalya oluşturulmasını sağlamıştır.".[3] Bu nedenle, genellikle başkanlık madalyalarından daha az altın madalya vardır. ABD vatandaşlığı bir gereklilik değildir.

4 Nisan 2019 itibarıyla 163 kurum, kişi veya etkinliğe Kongre Altın Madalyası verilmiştir.[4]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın madalyaya layık görülen tek Kıta Donanması subayı olan John Paul Jones'a verilen madalyanın gravürü

Amerikan Devrimi'nden bu yana Kongre, seçkin başarılar ve katkılar için ulusal takdirin en yüksek ifadesi olarak altın madalyalar vermiştir. Madalya ilk olarak 1776'da, İkinci Kıtasal Kongre tarafından General George Washington'a verilmiştir.[5] İlk alıcılar; Amerikan Devrimi'ne, 1812 Savaşı'na ve Meksika-Amerika Savaşı'na katılan askeri figürler olmuştur. Ancak Kongre; madalyanın kapsamını aktörleri, yazarları, eğlenceleri, müzisyenleri, havacılık ve uzay alanındaki öncüleri, kaşifleri, cankurtaranları, bilim ve tıp alanındaki önde gelenleri, sporcuları, insani yardım görevlilerini, kamu görevlilerini ve yabancı alıcıları içerecek şekilde genişletmiştir.[5] Madalya normalde kişilere verilmektedir, ancak 1979'da Amerikan Kızıl Haçı altın madalya ile onurlandırılan ilk organizasyon olmuştur.[6]

2021 itibarıyla, beş kişiye birden fazla altın madalya verilmiştir: Winfield Scott (1814'te 1812 Savaşı için ve 1848'de Meksika-Amerika Savaşı için), Zachary Taylor (1846, 1847 ve 1848'de Meksika-Amerika Savaşı için), Lincoln Ellsworth (1928 ve 1936'da kutup keşfi için) ve Hyman G. Rickover (1958'de "Nükleer Donanma" için ve 1982'de tüm kariyeri için).  

Ödüllendirme süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Madalya ve Başkanlık Özgürlük Madalyası'nın genellikle aynı düzeyde prestij taşıdığı kabul edilir (ancak önemli ölçüde daha az Altın Madalya verilmiştir). Aralarındaki temel fark; Başkanlık Özgürlük Madalyası'nın kişisel olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından verilmesi, Kongre Altın Madalyalarının ise Kongre Yasaları tarafından verilmesidir. Ancak Kongre, Başkana ödülü sunması için yetki verebilir.

Komite kurallarına göre, bir alıcıya bir Kongre Altın Madalyası veren mevzuat, ilgili komiteler (Mali Hizmetler Temsilciler Meclisi Komitesi ve Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senato Komitesi) bunu değerlendirmeden önce hem Temsilciler Meclisi hem de Senato üyelerinin üçte ikisi tarafından ortaklaşa desteklenmelidir.[7]

1930'da Charles A. Lindbergh'e verilen madalya

Kongre Altın Madalyası; Amerika Birleşik Devletleri Darphanesi tarafından, madalyanın verildiği kişiyi ve başarıyı özel olarak anmak için tasarlanmıştır. Madalyalar bu nedenle görünüş olarak farklıdır ve standart bir tasarımları yoktur. Kongre Altın Madalyaları taşınabilir değildir; yani bir üniforma veya başka bir giysi üzerine giyilmeleri amaçlanmamıştır, bunun yerine sergilenir.

Nadir durumlarda, minyatür versiyonlar yapılmış veya bir şeritten asılarak giysilere giyilmek üzere dönüştürülmüştür. Örnekler; Frank H. Newcomb için Cardenas Madalyası, David H. Jarvis için Jarvis Madalyası, Jeannette seferinin adamları için Jeannette Madalyası, 1928–1930 Birinci Byrd seferinin adamları için Byrd Antarktika Seferi Madalyası ve Mayıs 1919'da ilk transatlantik uçuşunu tamamlayan erkekler için NC-4 Madalyası'dır. Ayrıca; 1935'te Pub.Pub. tarafından, Donanma Sekreterinin - kendi takdirine bağlı olarak - Donanma veya Deniz Piyadeleri üniformalarında askeri boyutta hatıra veya diğer özel ödüllerin giyilmesine izin vermesini onayladı.[8]

Çoğu zaman, madalyaların bronz versiyonları ABD Darphanesi tarafından satışa sunulur ve hem daha büyük hem de daha küçük boyutlarda mevcut olabilir. Bir keresinde özel satıcılar John Wayne Kongre Madalyası'nın çok sayıda bronz versiyonunu satın aldı. Daha sonra altınla kaplandılar ve önemli bir kâr için halka yeniden satıldılar.[9] Kongre Altın Madalyası, eylemde aşırı cesaret için askeri bir dekorasyon olan Onur Madalyası'ndan ve ABD uzay araştırmalarında olağanüstü başarı için NASA tarafından sunulan Kongre Uzay Onur Madalyası'ndan farklıdır.[10][kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "US Senate - Awards, Honors, & Medals". www.senate.gov. United States Senate. 3 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 
  2. ^ Straus, Jacob R. (9 Şubat 2018). Congressional Gold Medals: Background, Legislative Process, and Issues for Congress (PDF). Washington, DC: Congressional Research Service. 5 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Şubat 2018. 
  3. ^ a b "Congressional Research Service, Congressional Gold Medals, 1776-2016 CRS Report RL30076" (PDF). Congressional Research Service. 8 Şubat 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2017. 
  4. ^ Botts, Nichael. "This Week in History: Congressional Gold Medals". United States Navy (İngilizce). 13 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2019. 
  5. ^ a b "Congressional Gold Medal Recipients". 5 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Congressional Research Service, Congressional Gold Medals, 1776-2016 CRS Report RL30076" (PDF). Congressional Research Service. 8 Şubat 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2017. 
  7. ^ "Congressional Research Service, Congressional Gold Medals, 1776-2016 CRS Report RL30076" (PDF). Congressional Research Service. 8 Şubat 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2017. 
  8. ^ Şablon:Cite wikisource
  9. ^ "JOHN WAYNE CONGRESSIONAL MEDAL". www.coinbooks.org. 12 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]