Başkanlık Özgürlük Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkanlık Özgürlük Madalyası
Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından verilir
Ülke ABD
TürMadalya
Gerekçe"Amerika Birleşik Devletleri'nın güvenliğine veya ulusal çıkarlarına, dünya barışına, kültürel veya diğer önemli kamusal ya da özel girişimler için çok değerli katkılar"[1]
İstatistikler
Toplam VerilişiBilinmiyor; 1993'ten beri yılda ortalama 11'den az
Öncelik
AstBaşkanlık Vatandaşlık Madalyası

Madalya şeridi (sol: Üstünlük Madalyası)
Başkanlık Üstün Özgürlük Madalyası'nın takılış şekli

Başkanlık Özgürlük Madalyası (İngilizcePresidential Medal of Freedom), Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından verilen bir ödüldür. Kongre Altın Madalyası ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin en yüksek sivil ödülüdür. "Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenliği ya da ulusal çıkarları, dünya barışı, kültürel ya da diğer önemli kamusal ya da özel girişimler için çok değerli katkılar" yapanlara verilmektedir. Ödül, ABD vatandaşlarıyla sınırlı değildir. Ayrıca sivil bir ödül olmasına karşın askerî personele de verilmekte ve üniforma üzerine takılabilmektedir.

Ödül, 1963 yılında Başkan John F. Kennedy döneminde kuruldu ve II. Dünya Savaşı sırasında sivil hizmetin onurlandırılması amacıyla 1945 yılında Başkan Harry S. Truman döneminde kurulan Özgürlük Madalyası'nın yerini aldı.

Madalya bir kişiye birden çok kez verilebilmektedir; Colin Powell ve Ellsworth Bunker iki defa madalya aldı. Ayrıca ölümünden sonra da verilebilmektedir; Mesela (kronolojik sırayla) John F. Kennedy, Papa XXIII. Ioannes, Lyndon Johnson, Paul Bryant, Thurgood Marshall, Cesar Chavez, Roberto Clemente, Jack Kemp, James Chaney, Andrew Goodman, Michael Schwerner, Elouise Cobell ve Grace Hopper[2] gibi örnekler (1964'te öldürülen sivil haklara sahip işçiler Chaney Goodman ve Schwerner 50 yıl sonra 2014 yılında madalyalarını aldılar.)

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkanlık Özgürlük Madalyası, beyaz emaye ile altın bir yıldız, arkasında kırmızı emaye beşgen biçimindedir; Orta disk altın bir yüzük içinde mavi bir mine sırtında on üç altın yıldız bulunmaktadır (Amerika Birleşik Devletleri arması'ndan alınmıştır). Yayılan kanatlı altın Amerikalı kel kartallar, yıldızın noktaları arasındadır. Beyaz kenar çizgileri olan mavi bir şeritte boyuna takılır.

Başkanlık Üstün Özgürlük Madalyası[3] olarak bilinen özel, nadiren verilen bir madalya sınıfı, sağ göğüste şerit, sol göğüste yıldızın takılarak giyildiği aynı madalya tasarımına (daha benzer şekilde) sahiptir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yönetmelik 11085, 22 Şubat 1960 tarihinde imzalandı; Federal Kayıt 28.
  2. ^ US White House (16 Kasım 2016). "President Obama Names Recipients of the Presidential Medal of Freedom". 18 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2016. 
  3. ^ Torreon, Barbara Salazar (31 Mart 2004). A Guide to Major Congressional and Presidential Awards (PDF). CRS Report for Congress. RS20884. Washington, DC: Congressional Research Service – Library of Congress (United States Government). s. 4. 10 Ekim 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2011. Madalyanın iki derecesi vardır. Üstün ve Normal Başkanlık Özgürlük Madalyası olarak ayrılmaktadır.