Battlefield 1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Battlefield 1
Battilfield1logo.jpg
Geliştirici(ler) EA Digital Illusions CE
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Seri Battlefield
Oyun motoru Frostbite 3
Platform(lar) Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Çıkış tarih(ler)i 21 Ekim 2016
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
Sınıf(lar)ı Savaş

Battlefield 1, Electronic Arts tarafından 21 Ekim 2016'da piyasaya sürülmüş bir birinci şahıs nişancı oyunudur. I. Dünya Savaşı'nı konu almaktadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki makineli silahlar ve yakın dövüş silahları tamamen I. Dünya Savaşı silahlarıdır. Oyunda sürülebilir ve binilebilir olarak, atlar, gemiler ve orta gelişmiş tanklar, uçaklar bulunmaktadır. Oyunda birçok dil seçeneği ve birçok I. Dünya Savaşı ülkesi bulunmaktadır.

Oyun, önceki Battlefield oyunlarıyla aynı oyun motorunu (Frostbite 3) kullanılmış olmasına rağmen; EA'nın Star Wars: Battlefront'la kullanmaya başladığı yeni oyun mekaniklerini kullanmaktadır. Aynı şekilde Battlefront'la oyun içi yazı tipi ve zeminlerdeki fazla benzerlik oyuncuların tepkisini çekmiştir. I. Dünya Savaşı'nın Türkiye coğrafyasında da geçmesi sebebiyle oyunda Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Oyundaki çok oyunculu seçeneği 64 kişiye kadar çıkabilmektedir ve haritaları Fransa, Gelibolu, Orta Doğu ve Alpler'de geçmektedir. Ayrıca Daniel Berlin'in oyun hakkında söylediklerine göre tek oyunculu kısmındaki yapay zekâ oranı diğer seri oyunlarından tamamen farklı ve çok zordur.

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefield 1'in çok oyunculu modu 4 taşınabilir ve 3 spawn tabanlı sınıftan oluşur.

Taşınabilir[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı: Birincil araç karşıtı sınıf. Ekipmanları arasında piyade tüfekleri ve hafif makineli silahlar var.

Sıhhiye: Sıhhiye sınıfı öncelikle arkadaş ekip arkadaşlarını canlandırmaya, iyileştirmeye odaklanmıştır. Bu sınıftaki birincil silahlar yarı otomatik tüfeklerdir.

Destek: Destekler hafif makineli tüfeklere sahiptirler. Aynı zamanda diğer takım arkadaşlarının cephanesini yenileyerek ve araçlarını onararak ekibe katkıda bulunurlar.

Gözcü: Çeşitli tek atışlı servis tüfekleri kullanır. Sınıf, düşmanlarını tespit ederek ve yakınlardaki düşmanları mini haritaya yerleştiren ateşleme tabancasını ateşleyerek takıma katkıda bulunur.

Spawn tabanlı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tankçı: Bir tanka girmeyi seçen oyuncular otomatik olarak tankçı sınıfı olarak doğarlar. Sınıf, araçları onarabilecek bir çekiç içermektedir.

Pilot: Uçak seçen oyuncular otomatik olarak pilot sınıf olarak doğar. Uçaklar dışında, pilotların tabanca karbürelerine ve testere tüfeğine erişimi vardır.

Hikaye ve gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki hikâye tamamen I. Dünya Savaşı'nda geçmektedir. Fakat bu hikâyeyi Electronic Arts farklı ülkelerdeki, farklı bilinmezliklerde olan ve çok güçlü olan kahramanlarla geliştirmiş ve oyuna oynanabilirlik katmıştır. Bu konu hakkında oyunun geliştiricisi olan Daniel Berlin, "Bu oyun diğer Battlefield serisindeki oyunlardan tamamen farklı ve zor olacak." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Oyunun tanıtım videosu YouTube üzerinden 6 Mayıs 2016 tarihinde paylaşılmıştır. Oyunun çıkış tarihi ise 21 Ekim 2016'dır. Oyunun çıkış yaptığı platformlar Windows 10, PlayStation 4, Xbox One'dır.

Oyundaki ülkeler ve diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu

Alman İmparatorluğu

Avusturya-Macaristan

ABD

Britanya İmparatorluğu

Fransa

İtalya

Rusya

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe

العربية (Arapça)

Deutsch (Almanca)

English (US) (Amerikan İngilizcesi)

Español (İspanyolca)

Español (MX) (Meksika İspanyolcası)

Français (Fransızca)

Italiano (İtalyanca)

Polski (Lehçe)

Português (Portekizce)

Русский язык (Rusça)

中文 (Çince)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]