Battlefield V

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Battlefield V
Standart Sürüm kapak fotoğrafı
GeliştiriciEA DICE
YayımcıElectronic Arts
Yapımcılar
 • Aleksander Grøndal
 • Andreas Morell
 • David Sirland
 • Lars Gustavsson
 • Ryan McArthur
Tasarımcılar
 • Daniel Berlin
 • Nathalie Ek
 • Ross Darvill
Sanatçılar
 • Carlos Villarreal Kwasek
 • Conny Bergqvist
 • Fabien Christin
 • Joakim Stigsson
Besteciler
 • Patrik Andrén
 • Johan Söderqvist
SeriBattlefield
MotorFrostbite 3 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarMicrosoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Çıkış20 Kasım 2018
TürlerBirinci şahıs nişancı, Battle Royale
ModlarTek oyunculu, Çok oyunculu

Battlefield V, EA DICE tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan birinci şahıs nişancı video oyunudur. Battlefield V, Battlefield serisinin 16. oyunudur. Oyun, Dünya çapında 20 Kasım 2018'de Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülmüştür. Deluxe Sürümünü ön sipariş veren oyuncular 15 Kasım 2018'de ve PC için Origin Access Premier aboneleri 9 Kasım 2018'de oyuna erken erişmiştir. Oyun II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan farklı hikâyeleri konu almaktadır ve I. Dünya Savaşı'nı konu alan Battlefield 1'in tema olarak devamıdır.

Battlefield V yayınlandıktan sonra eleştirmenlerden genellikle olumlu eleştiriler almıştır fakat lansmandaki içerik yetersizliği nedeniyle eleştirilmiştir. Battlefield V, 2018 biterken 7.3 milyon kopyası satılmasına rağmen Electronic Arts için ekonomik anlamda hayal kırıklığı olmuştur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefield V'de "Firestorm" ve "Büyük Operasyonlar" dahil yeni çok oyunculu modlar eklenmiştir. Büyük Operasyonlar modu Battlefield 1'den esinlenerek birden fazla aşamadan odaklanan "Operasyonlar" modunu genişletmiştir. Büyük Operasyonlar modunda her turun belli aşamaları vardır ve her aşamadaki performansı bir sonraki aşamaya etki eder. Eğer son gün berabere biterse; "Final Stand" ile sona erer ve oyuncular sürekli küçülen bir haritada son oyuncuya karşı mücadele eder. Tek oyunculu modda ise Battlefield 1'e esinlenilerek II. Dünya Savaşı yönüne dayanılarak "Savaş Hikayeleri" bulunmaktadır. Battlefield 3'ten beri "Combined Arms" isimli ve 4 oyuncunun birlikte oynayabileceği görevler yapabileceği co-op oyun modu vardır. "Firestorm" modu; popüler Battle Royale oyun türünün benzeri şekilde, harita alanını kısıtlar ve oyuncular daraltan bir ateş fırtınasını içinde mücadele eder. Bu oyun modu EA DICE yerine Criterion Games tarafından tasarlanmıştır ve Battlefield serisinin en büyük haritasını oluşturmuştur.

Tek Oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefield 1'de olduğu gibi bu oyunda da tek oyunculu olarak "Savaş Hikayeleri" yer almaktadır. Üç tane hikâye lansmanda, bir tanesi de 5 Aralık 2018'de tanıtılmıştır. Hikâyelerden biri "Nordlys" Alman nükleer programının sabotajı bir Norveç direniş savaşçısının bakış açısıyla anlatılmaktadır. İkinci hikâye olan "Tirailleur", Dragoon Harekâtı sırasında Senegalli Tirailleurların öyküsünü anlatır. "Under No Flag" hikâyesi, Albumen Operasyonu'nda yer almak için Özel Tekne Servisi'nde katılan ve patlayıcı uzmanı olan Billy Bridger'ın yaşadıkları anlatılır. En son yayınlanan hikâye olan "The Last Tiger" savaşın son günlerinde Ruhr Cebi sırasında Alman Tiger I ekibinin mücadelesi yer almaktadır.

Under No Flag[değiştir | kaynağı değiştir]

1942 ilkbaharında, ünlü bir banka soyguncusu olan Arthur Bridger'ın oğlu William Sidney "Billy" Bridger hapishaneden serbest kalmak için İngiliz ordusuna katılmaya gönüllü olur ve George Mason gözetiminde Özel Tekne Servisine patlayıcı uzmanı olarak atanır. Billy Bridger ve George Mason Alman havaalanlarını sabote etmek için işgal altında olan Kuzey Afrika'ya sızar. Fakat ilk havaalanında operasyon planlandığı gibi gitmez, Bridger'ın bombasından biri patlamaz, Mason çok sinirlenip Bridger'ın patlamayan son uçağı yok etmesi için uçaksavar silahına komuta etmeye zorlar. Mason yaralanır ve Bridger, Mason ile tartıştıktan sonra bir Alman arabasını çalar ve ikinci havaalanına doğru yola koyulurlar. Mason'un yaralanması nedeniyle Billy havaalanına sızmaya zorlanır. Billy hedefleri yok eder fakat öncesinde Mason için tıbbi malzeme bulmak amacıyla en yakın sığınağa yönelir ve tahliye için HMS Sussex radyosunu kullanır. Billy, Alman üslerinin radar istasyonlarını yok ettikten sonra Mason'a rapor etmek için geri döner. Bridger'ın radyo üzerinden yardım istemesi Almanların yerini bulmasına sebep olur ve Mason bu duruma öfkelenir. Alman ordusu Bridger ve Mason'u takip etmeye başlar ve ikili bazı harabelerde saklanmak zorunda kalırlar. Billy, son seferinde Mason ile birlikte çatışır. İngiliz güçlerinin gelmesi için Alman kuvvetlerini yeterince uzak tutmayı başarırlar ve Almanlar daha sonra yönlendirilir. Billy ve Mason bir sonraki göreve gitmeden önce birbirlerine saygı duyarlar.

Nordlys[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 ilkbaharında, Norveç'in Rjukjan kentinde, Alman işgali altındaki tesise sızmaya çalışan İngiliz komando birimi öldürülür ve onlara yardım eden direniş savaşçıcı Astrid yakalanır. Bu sıralarda Astrid'in kızı Solveig, onu kurtarmak için tesise gider. Astrid, Almanya'nın nükleer silah için ağır su ürettiği tesisin imha edilmesine dair ısrarı reddediyor. Astrid ve Solveig tesisi sabote etmeyi başarır, fakat ağır suyun çoğu kamyondan tahliye edilir. Takip etmeye çalışırken Leutnant Weber tarafından yönetilen Alman kuvvetleri tarafından köprünün üzerinde dururlar. Solveig'i ağır suyu yok etme görevine emanet eden Astrid, yakalanmasın diye Solveig'i köprüden aşağı atar. Düşüşten zor bir şekilde hayatta kalan Solveig, kamyonları takip etmeye devam eder ve hepsini yok eder. Fakat Almanlar Astrid'i ve bazı ağır suları U-botuna yüklediler ve Solveig binemiyor. Astrid gizlice el bombası çalar ve U-botunu ile ağır suları yok eder. Ancak kendini ve Leutnant Weber'i öldürür. Solveig ise sağ çıkıp çıkmadığı belli değildir.

Tirailleur[değiştir | kaynağı değiştir]

1944 sonbaharında, müttefiklerin Normandiya'ya inişinden sonra; Senegalli askerler Fransa'yı Alman işgalinden kurtarması için görevlendirilir. Askerlerden biri Deme Cisse ve Fransa'ya geldikten sonra ağabeyi Idrissa. Deme Cisse, Fransız ordusundan ayrımcılık yaşar, Senegalli askerlerin ön cephede savaşmaları engellenir, bunun yerine kum torbalarını doldurmak için görevlendirilir. Senegalli askerlerin bir dizi uçaksavar silahlarını yok etmek için hareket ederek, güçlendirilmiş Alman pozisyonuna yönelik bir saldırıya katılmalarına izin vermiştir. Senegalliler amaçlarına ulaşmaya çalışırken pusuya düştüler, ancak bir Alman hedefini ele geçirebilirlerdi. Idrissa komutanları öldüğü ve yeterli desteği olmadığı için fazla ilerlemek istemiyor, fakat Deme Cisse Fransız ordusundan tanınırlık kazanması için uçaksavar silahlarını püskürtmekte kararlıydı. O süreçte uçaksavar silahlarını imha etmeyi başardılar fakat ağır kayıplar vermişti. Ek olarak yaralı Alman askerini kuşatılacakları, kaçınılmaz saldırıda yok edilecekleri ve kimsenin orada olup olmadığını bilmeyecekleri konusunda övünür. Ailesine sağ olarak gelmeyeceğinden endişe duyan Idrissa çekilmeyi düşünür, ancak Deme Almanların kendilerinden beklemedikleri yapması konusunda ısrar eder ve direkt Alman karargahına saldırır. Üsse girmeyi başarırlar ancak Tiger I tarafından pusuya düşerler. Idrissa Tiger I tankını patlattıktan sonra ağır yaralanmış, Deme şoka uğramıştır. Günümüzde Deme hikâyesini anlatıyor ve ne olursa olsun hiçbir şeyin kendisinin ve yoldaşlarının yaptıklarını hafızasından silmeyeceğini ve onunla gurur duyduğunu ifade ediyor.

The Last Tiger[değiştir | kaynağı değiştir]

1945 ilkbaharında, Alman tank komutanı Peter Müller'in komuta ettiği Tiger I tankı mürettebatı, yüksek komutadan gelen emirle Ren-Ruhr bölgesinde Müttefik kuvvetlerine karşı Alman savunmasına katılır. Müller'in haricinde Kertz, Scröder ve Hartmann'dan oluşan tank ekibi, savaş alanında ağır bombardımandan kurtulduktan sonra müttefik bombardıman uçaklardan saklanmak zorunda kalır. Hartmann, etrafı kontrol etmek için tanktan ayrılır. Aniden ortaya çıkan Amerikan tankları, mürettebatı Hartmann'ı geride bırakmaya zorlar. Tiger, savunma için Alman kuvvetleri ile birlikte bir köprünün karşı tarafında yeniden toplanma kararı alır. Köprüye ilerleyen ekip, Hartmann ve birkaç firarinin birlikte asılarak idam edildiğini görür. Ekibin köprüye giderken karşılaştığı Amerikan ordusu, ekibin teslim olmasını ister. Ancak ekip pozisyonlarını korur ve Tiger tankı ve mürettebatları Alman üssüne giden köprüden gitmeden önce son bir kez savaşırlar. Köprüden geçerken aniden patlama olur; köprü yıkılır ve Tiger tankı savaş dışı kalır. Tankın şoförü Kertz, savaşın artık kazanılmayacağını düşünür ve Müller'in yalvarmasına rağmen kaçar. Kertz kaçarken Schröder tarafından vurarak öldürür. Müller, Kertz'in cesedini taşırken, bölgeye gelen Amerikan askerleri teslim olmasını isterler ancak Schröder savaşmaya devam eder. Müller, üniformasındaki Demir Haç'ı çıkartır, yere atar ve kollarını kaldırarak teslim olacakken, Schröder MP 40 silahını Müller'e yöneltir. Schröder "nein" diyerek birden ekran kararır ve son bir silah sesi duyulur.

Çok Oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

64 kişiye çıkan çok oyunculu modu Batı Cephesi, Norveç ve Kuzey Afrika'da geçen 9 farklı harita yer alıyor. Birlikler Alman ordusu Wehrmacht ve Britanya Ordusu'dur.

Tides of War[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefield V'de Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline ve Battlefield 1 ek paketin içinde yer alan "Premium" sistemini kaldırdı. Bunun yerine tamamen ücretsiz olan Tides of War ile yeni bir yol haritası oluşturdu. Tides of War ile yeni haritalar, silahlar, vasıtalar ve uçaklar içeriyor. EA 2020 yılının sonuna kadar Battlefield V için yeni içerik üreteceğini söylemiştir.

İlk bölüm olan "Overture" 5 Aralık 2018'de yayınlandı. Bu bölüm The Last Tiger adında yeni bir tek oyunculu mod eklendi. Ayrıca Hannut Muharebesi'nde yer alan Panzerstorm çok oyunculu haritası, Practice Range antrenman modu ve uçakların ve araçların estetik modifikasyonu eklendi.

İkinci bölüm olan "Lighting Strikes" 17 Ocak 2019'da yayınlandı. Bu bölüm Combined Arms olan yeni Co-Op modu ve 20 Mart'a kadar aktif olan Akın ve Manga Fetihi (Squad Conquest) yeni çok oyunculu modlar eklendi.

Üçüncü bölüm olan "Trial by Fire" 28 Mart 2019'da yayınlandı ve savaş Ekim 1940'tan Haziran 1941'e kadar çıktı. Bu bölümde yer alan "Firestorm" battle royale modu 25 Mart'ta bölüm 3'ten erken yayınlandı. Combined Arms'a yeni görevler eklenirken, 30 Mayıs'ta yayınlanan Girit Muharebesi'de yer alan Mercury haritası eklendi. 13 Haziran'da ise "Outpost" adlı yeni çok oyunculu mod eklendi ve 32 kişilik'ten oluşmaktaydı. Bu modda düşmanlar tarafından inşa edilen ya da imha edilebilen radyo kuleleri yer alıyor.

Dördüncü bölüm olan "Defying the Odds" 27 Haziran 2019'da yayınlandı. Bu bölüm Kuzey Afrika'da geçen Al Sundan haritası yer almaktaydı. Temmuz ayında ise Yunanistan savaşı odaklı, dar sokaklara odaklanan yeni harita "Marita" ile devam etti. Eylül ayında yakın savaş odaklı Norveç'te bulunan Lofoten Adaları ve Fransa'da bulunan Provence haritaları yer alıyor. Ekim ayında Operation Underground haritası yayınlandı ve bu harita Battlefield 3'ün Operation Metro haritasından tanınıyor.

Beşinci bölüm olan "War In The Pacific" 31 Ekim 2019'da yayınlandı. Bu bölüm tamamen Pasifik Savaşı'na odaklı bir bölümdü. Bölüm'de 3 yeni harita eklendi; Iwo Jima, Pacific Storm ve Battlefield serisi olan Wake Island.

Altıncı bölüm olan "Into the Jungle" 6 Şubat 2020'de yayınlandı. Bu bölüm Pasifik Savaşı'nın devamı olmuştur. Solomon Adaları haritası eklenip; 3 yeni silah'ta eklendi: Type 11 LMG, M2 Karabina ve Model 37. Ayrıca 2 tane de yardımcı ekipman eklenmiştir: M1A1 Bazuka ve Lunge Mine.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]