Battlefield Play4Free

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Battlefield Play4Free
Geliştirici DICE Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcılar Digital Illusions CE
Easy Studios
Seri Battlefield
Motor Refractor Engine 2.0
Platform Microsoft Windows
Çıkış 5 Kasım 2010
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Battlefield Play4Free (kısaca BF P4F), Electronic Arts'ın Play4Free çatısı altında kullanıcılarına sunduğu ücretsiz bir çevrimiçi video oyunudur. Digital Illusions CE tarafından geliştirilmiş, 5 Kasım 2010 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Toplam 32 oyuncu desteği sunup maç içerisinde modern çevrimiçi savaş aksiyonu yaşatan bu oyun kara, hava ve deniz araçlarınıda kullanmamıza olanak sağlıyor. Battlefield Play4Free, ABD ve Rusya ordu mensuplarını içerip seçebileceğimiz 4 farklı asker sınıfından oluşuyor. Oyun oynanış bakımından Battlefield 2’ye benzemektedir. Battlefield 2’de bulunan Strike At Karkand, Gulf Of Oman ve Sharqi Peninsula haritaları Battlefield Play4Free'de de bulunmaktadır.

14 Temmuz 2015 tarihinde oyun kapatılmış, sona ermiştir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefunds[değiştir | kaynağı değiştir]

Electronic Arts, oynaması ücretsiz olan Battlefield Play4Free'den, "Battlefunds" isimli para türünü satarak para kazanmayı amaçlıyor.

Battlefundslar ile aldığınız silahlar ve diğer donanımlar, normal oyun parasıyla aldıklarınızdan daha uzun süreye sahip. Örneğin her oyun sonunda kazandığınız parayla alacağınız silahların süresi 1 veya 3 günlükken, Battlefunds ile aldığınız donanımların süresi 30 gün sonsuza kadar geçerli olmaktadır.

Battlefunds sahibi üyelerin alabileceği bir diğer seçenek ise askerinizin görünüşünü değiştiren üniformalar oluyor. Bu üniformaları satın aldığınızda yine, diğer donanımlar gibi 30 günlük veya sonsuza kadar geçerlilik seçeneği sizlere sunuyor.

Asker sınıfları[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçebileceğimiz 4 farklı sınıf mevcut. Bu sınıfların birbirinden farklı oyuna avantaj sağlayan özellikleri var. Örneğin keşif biriminin bir askeri olarak Motion sensor atıp düşmanların yerlerini kendi takımımıza bildirebiliriz.

  • Assault (Saldırı Birimi)
  • Medic (Sıhhiye)
  • Engineer (Mühendis)
  • Recon (Keskin nişancı)

Haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda toplam 7 adet harita bulunmakta. Bunlar Battlefield 2'de de bulunan Strike At Karkand, Gulf Of Oman, Sharqi Peninsula, Basra, Dragon Walley, Dalian Plant ve Mashtuur City haritalarıdır. Bu 7 harita (Basra dışında) tıpatıp Battlefield 2'dekilere benzemektedir, sadece üzerlerinde ufak değişiklikler yapılmıştır. Haritalardaki savaş ortamı çok iyi hazırlanmış olduğundan oyun içi aksiyon yüksek olmaktadır. Oyundaki askeri jipler, tanklar, helikopterler ve jetler dahi Battlefield 2'dekilerin aynısıdır.

Grafikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Battlefield Play4Free; Battlefield 2 ve Battlefield: 2142'de de kullanılmış olan Refractor Engine 2.0 oyun motorunu kullanmaktadır. Oyundaki bazı sesler Battlefield 2 ve Battlefield: Bad Company 2'den alınmış olduğu için oyunda fazla bir özgünlük bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]