Battlefield 1943

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Battlefield: 1943
Battlefield1943kapak.png
Geliştirici DICE Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcı Digital Illusions CE
Seri Battlefield
Motor Frostbite Engine
Platformlar Xbox 360, PlayStation 3
Çıkış Xbox 360:
8 Temmuz 2009
PlayStation 3:
9 Temmuz 2009
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Battlefield: 1943 (kısaca BF 1943 ya da BF43), Electronic Arts firmasının, Battlefield serisi için hazırladığı video oyunudur. Oyun, Digital Illisions CE tarafından geliştirilmiş ve Electronic Arts tarafından, 8 Temmuz 2009 tarihinde Xbox 360 için, 9 Temmuz 2009'da ise PlayStation 3 için piyasaya dağıtılmış II. Dünya Savaşı'nı konu edinen, birinci şahıs nişancı türünde bir oyundur.

Oyun Xbox 360 için Xbox Marketplace, PlayStation 3 içinse PlayStation Store'dan indirilme imkânı veriyor. Ayrıca bunun yanı sıra Xbox 360 ve PlayStation 3 için uygun olan DVD ile de bu iki platforma yüklenebilmektedir.

Oynanış ve Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, II. Dünya Savaşı sırasında Pasifik Cephesi'nde Amerikan Deniz Piyadeleri ve Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri arasında yaşanan kara ve deniz muharebelerini konu almakta. Oyunda oynanabilecek 4 harita bulunuyor. Bunlar: Iwo Jima, Guadalcanal, Coral Sea ve Wake Island'dır.

Battlefield: 1943, Battlefield: Bad Company ve Battlefield: Bad Company 2'nin oyun motoru olan Frostbite Engine'i kullanmaktadır. Etrafınızda ne görüyorsanız bilin ki, hepsi yok edilebilir veya zarar görebilir. Binalar, araçlar, barakalar, barikatlar ve beton platformlar, hepsi bir şekilde zarar görüyor. İstediğiniz binaya girebilirsiniz, istediğiniz duvarın arkasına saklanabilirsiniz. Ancak duvarlar sizi mermilerden korumaya yetmiyor, bir bombayla, bir roketle ya da bir tank ateşiyle ardına gizlendiğiniz duvar, önünüzde toz olup uçuyor. Adalarda bulunan yoğun bitki örtüsü kamuflaj için uygun bir ortam sunmakta. Uçakların bıraktığı bombalarla her yer toz duman oluyor. Yıkılan binalar, zarar gören duvarlar, devrilen kuleler, direkler ve yanan bitki örtüsü olağanüstü bir savaş arenası sunuyor.

Sadece çok oyunculu ve online oynanabilen bir oyundur ve bir sunucudaki oyuncu kapasitesi maksimum 24 kişidir. Oyunu oynamak için her iki oyun platformunda da Xbox Live Arcade ve PlayStation Network bağlantıları kesinlikle gerekmektedir.

Asker Sınıfları[değiştir | kaynağı değiştir]

RIFLEMAN (Tüfekçi): Uzun mesafeli çatışmalarda tüfeği ile isabetli atışlar yapabilmenizi sağlayan ve kısa mesafeli çatışmalarda el bombası atarıyla araçları yok edebilmenizi sağlayan sınıfımız.

INFANTRY (Piyade): Kısa mesafeli çatışmalarda makinalı tüfeği ile etkili olan sınıfımızın ikincil silahı ise tanksavar silahı. Hasar gören araçları da tamir edebilme yeteneğine sahip ikinci sınıfımız.

SCOUT (Keskin Nişancı): Keskin nişancı tüfeği ile çalıların arasında ne olduğunu anlamadan bir kafadan isabet'e kurban gideceğiniz başarılı sınıfımız. İkincil silah olarak ise kritik yerlere döşeyeceği bombalar ile araçların korkulu rüyası oluyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]