Balıklı, Şavşat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Balıklı Köyü
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Şavşat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2007)
 - Toplam 254
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08790
İnternet sitesi:

Akdamla, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 105 km, Şavşat ilçesine 37 km uzaklıktadır, ortalam rakımı 2000 metredir, gün içerisinde ani mevsim değişiklikleri olur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 254
2000 245
1997 229

Balıklı, Artvin ilinin Şavşat ilçesinin bağlı, buranın merkezi konumunda bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şavşat belediyesine bağlıdır Balıklı köyü bu yörenin Merkezidir. Balıklı köyünün üç mahallesi vardır Merkez inandık mahallesi Bzata ve Şoltishev mahlleleri vardır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi tipik Türkiye'de Karadeniz iklimi dir. 4 mevsim yağışlı, kış mevsimlerinde ise kar yağışlıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde kültürel olarak kendi bölgesel kültürünü yaşamaktadır kendi gürcü halk oyunları oynanmakta fakat bunlar rusya döneminden kalma Gürcü halk dansları şeklinde artistleşmiş halk oyunları değildir. Halkın temel besin maddesi mısır dır. Bundan yapılan mısır ekmeği (cadi) yıl boyu yenilir. Buzma, peştemal gibi yöresel kıyafetler bulunur. Düğünlerde ise akordiyon (garmon) çalınır. En çok benzediği köyler Borçka köyleri,Hopa, Rize'nin hemşin köyleridir. Şavşat köyleriyle pek benzerlik göstermemektedir. İmerhev köyleriyle tamamen aynıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım halkın kendi ihtiyacını karşılamaktadır. En önemli ürün mısır'dır. Sonra patates, fasulye, bal, elma, erik, kızılcık, ceviz (ailenin kendi ihtiyacı için) yetiştirilmektedir. Ancak son yıllarda köyde çay veya fındık tarımı uygulanması düşünülmektedir. Köyün iklimi hangisine daha yatkınsa onun dikimi düşünülmekte olup, şu anda çalışmalar yapılmaktadır. Tabii bu tüm İmerhev için geçerlidir. Şu anda en çok saklanan hayvan sığırdır. Küçükbaş hayvan önemini yitirmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu yaklaşık olarak 220 civarıdır. Ancak yaz aylarında nüfus artmaktadır.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıklı köyünün üç Mahallesi vardır Şoltishev, zata ve Merkez mahalle şoltishev ve zata mahalleleri Gürcüce konuşmakta Balıklı merkez mahallesinde Türkçe kullanılmaktadır fakat merkez mahallesinin %60 Gürcüce bilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.

Doğal güzellikleri
Balıklı'nın yemyeşil ormanları, dereleri, her taraftan çıkan kaynak suları, yaylaları, kışlaları, tarlaları, mısırı, cadisi vardır.
Yaylalar
Balıklı yaylaları üç tanedir. Bunlar Balıklı yaylası, zata ve Şoltishev yaylalarıdır. Balıklı merkez mahalle Balıklı yaylasına, Balıklı'nın mahalleleri olan Zata ve Şoltishev de ayrı yaylalara giderler.

Not: Artvin Şavşat yöresinde Balıklı köyünde İlkokul 1921 de 5 sınıflı olarak açılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]