Atabask dilleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atabask dilleri
Coğrafi
dağılım:
Kuzey Amerika'nın batısı
Sınıflandırma: Denesey
 Na-Dene
  Eyak-Atabask
   Atabask dilleri
Alt bölümler:
ISO 639-2: ath
)

Atabask dilleri, Athabaska dilleri[1] ya da Dene dilleri olarak da bilinen bu grup, Sibirya kökenli Na-Dene dilleri ailesinin en büyük grubudur ve Eyakça ile birlikte bir üst grupta toplanırlar. Atabasklar tarafından konuşulurlar. Kanada (Kanada Atabaskları) ve Alaska'da (Alaska Atabaskları) yoğundurlar. ABD'nin Kuzey Pasifik kıyılarında ve orta güney bölgelerinden Meksika'nın kuzey sınır bölgelerine kadar adacıklar olarak yer alırlar. Coğrafi konumları baz alınarak Kuzey Atabask dilleri, Pasifik Atabask dilleri ve Güney Atabask dilleri biçiminde üç alt grupta toplanırlar. Apaçi ve Navahoların dilleri son grupta yer alır.

Atabask halklarının nüfusu 200.000 kişidir[2] ve bunun büyük bir kısmı (170.000 den fazlası) Navaholardandır.

Adı, Atabask gölü (Athabasca Gölü)'nün adından gelir. Dene ise kendi dillerinde "insanlar/halk" anlamına gelen sözlerden yola çıkılarak dilcilerce oluşturulmuştur. [Yandaki haritada büyük kırmızı sahadaki üç gölden en altta olanı Atabask gölüdür]

Atabask dil bilimi çalışanları Athabascanist/Athabaskanist olarak da adlandırılır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dene Languages Conference (ya da Athabascan Languages Conference) adlı konferans serisinde ele alınır. Bu konferansta dil bilimciler, konuşmacılar, eğitimciler ve politikacılar biraya gelerek Atabask dil ve kültürleri üzerine çalışmalar yapılır. İlki 1980 yılında New Mexico Üniversitesinin evsahipliği ve sponsorluğunda yapılan konferans 2012 yılında Western Washington University tarafından düzenlenmiştir[3]. 2013 yılındaki konferans ise Calgary, Kanada'da yapılacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]