New Mexico Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New Mexico Üniversitesi
Harita
SloganLux Hominum Vica (Hayat, insanın ışığı)
Kuruluş1889
TürDevlet üniversitesi
Eğitim dil(ler)iİngilizce
RektörDavid Schmidly
KonumAlbuquerque, New Mexico, ABD
Okul renkleriBordo ve gümüş         
Web sitesiwww.unm.edu
New Mexico Üniversitesi Zimmerman Kütüphanesi

New Mexico Üniversitesi (İngilizce: University of New Mexico) ya da kısaltılmış adıyla UNM, ABD'nin New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque'deki en büyük üniversitedir. Merkez yerleşkesinde 27.000 civarında öğrencisi vardır.

Tarihçe, yerleşim, mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite 1889 yılında, New Mexico henüz ABD'nin bir parçası olmamışken kurulmuştur. "Route 66" olarak bilinen ve Albuquerque şehrini de doğu-batı doğrultusunda kesen tarihi yolun üzerine kurulmuştur. Yaklaşık 2.5 km² lik bir merkez kampüse sahiptir. Mimarisi, çevresindeki yerli köylerinin mimari biçimi olan "Pueblo" mimarisini yansıtır.

Spor faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin sporun hemen her branşında takımı bulunmaktadır ve spor teması "Lobos"tur (New Mexico'ya özgü bir kurt türü). 2005-2006 sezonunda, UNM futbol takımı amerikan kolej ligi olan NCAA'de final oynamıştır. Kayak takımı aynı sene şampiyon olmuştur. UNM'in basketbol arenası olan "The Pit", 2006'da Sports Illustrated tarafından ABD'de, profesyonel arenalar da dahil, tüm spor arenaları içinde en ateşli ilk 15 arena arasında gösterilmiştir ve 18,500 olan kapasitesi genelde doluya yakın sezonlar geçirir.

Üniversitenin, Route 66'nın hemen yanı başında 200mx150m'lik Johnson Field olarak bilinen halka açık bir yeşil sahası vardır.

Üniversitedeki Türk Öğrenci Dernekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

New Mexico Üniversitesi Türk Öğrenci Birliği 2002 yılından beri aktif faaliyet göstermektedir. [1] 10 Haziran 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]