Pentatlon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pentatlonu temsil eden bir resim

Pentatlon, antik Yunanistan'da beş ayrı daldaki (uzun atlama, cirit atma, disk atma, koşu ve finalde güreş) yarışlardan oluşan bir müsabakaydı. Günümüzde pentatlon, yüzme (200 m serbest), atıcılık, binicilik, eskrim ve 3000 m kros yarışları olarak yapılmakta ve bunların her birinin puan skalasından toplanan puanlarla dereceleri belirlenmekte olan olimpik bir spordur. Bu branşın dünya atletizm federasyonu ile hiçbir bağlantısı olmayıp kendine ait bir federasyonu bulunmaktadır. Sık sık atletizmdeki çoklu branşlardan olan ve salonda kış döneminde yapılan ve sadece kadınların katıldığı atletizm pentatlonu ile karıştırılmaktadır. Olimpiyatlarda modern pentatlon, erkeklerde 1912 Olimpiyatlarından beri, kadınlarda ise 2000 Olimpiyatlarından beri uygulanmaktadır.

Köken bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pentatlon sözcüğü Yunanca penta (beş) ve athlon (yarışma) sözcüklerinden 1603 yılında türetilmiştir.[1] Türkçeye Batılı dillerden geçmiştir.

Erkekler pentatlonu[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 705'e doğru eski Yunanistan'daki Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmış olan geleneksel erkekler pentatlonu, 1924'e kadar modern Olimpiyat Oyunları'nın yarışmalarından biri olmuş ve uzun atlama, disk atma, cirit atma, 200 m koşu, 1.500 m koşu yarışmalarını içermiştir. 1912'den bu yana Olimpiyat Oyunları'nın kapsamında olan modern erkekler pentatlonu ise binicilik, eskrim, atıcılık, yüzme ve krostan oluşur.

Kadınlar pentatlonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar pentatlon yarışmaları, 1960-1980 arasındaki Olimpiyat Oyunları'nda 100 m engelli koşu, gülle atma, yüksek atlama, uzun atlama, 200 m koşu dallarında yapılmış, 1989 Olimpiyatları'nda, bunlara cirit atma ve 800 m koşunun eklenmesiyle, heptatlona (yedili yarışma) dönüşmüştür.

Salon atletizminde pentatlon[değiştir | kaynağı değiştir]

Açık hava atletizminde kadınlardaki heptatlon dalı, salon atletizminde yerini pentatlona bırakır. Kapsamındaki yarışlar:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Webster Dictionary, Pentathlon maddesi.