Yarı otomatik tabanca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
9x19 mm çapında, yarı otomatik SIG Pro

Yarı otomatik tabanca, şarjörden fişek yatağına yeni fişek sürmek için bir önceki atıştan çıkan enerjiyi kullanan, bir fişek yatağı ve bir namluya sahip olan tabanca türüdür. Yarı otomatik bir tabancada, her tetiği çekişte sadece bir tane fişek ateşlenir.

Birden fazla fişek yatağına ve bir namluya sahip olan toplu tabanca (halk arasında: "Altıpatlar") ve birden fazla fişek yatağı ve birden fazla namluya sahip olan derringer (iki namluya sahip, küçük bir cep tabancası) da tetiğin her çekilişinde bir fişek ateşler ama bu işlem daha değişik bir biçimde gerçekleştiğinden bu silahlar yarı otomatik tabanca sınıfına girmez.

Otomatik tabanca, kendinden doldurmalı tabanca, oto-tabanca ve otomatik doldurmalı tabanca terimleri de yarı otomatik tabancanın eş anlamlıları olarak kullanılır.

Bir yarı otomatik tabanca, genellikle geri tepme, namlu içindeki patlama veya patlamadan sonra gazın sıkışması yoluyla fişek yatağına kendiliğinden sıradaki fişeği süren bir mekanizmaya sahiptir. Bir fişek ateşlendikten sonra boş kovan dışarı atılır ve tetik yeniden çekilene kadar başka bir atış yapmak için şarjörden yatağa yeni bir fişek sürülür.

Çoğu yarı otomatik tabanca, mühimmata ateşlenme işleminden önce ev sahipliği yapan, genelde kabzanın içine sokulan, çıkartılabilir bir şarjöre sahiptir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]