İçeriğe atla

Muzzle braker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Muzzle braker (Namlu ağız kilitleyici veya Namlu ağzı frenleyici), özellikle ağır kalibrelerde namlu ağzına taklılara öncelikle fişeğin ateşlenmesinden doğan yüksek basıncın yaratacağı şiddetli geri tepme gücünü, namlu ağzından saliseler içinde çıkacak gazları daha önceden hesaplanmış yönlere dağıtarak azaltmayı hedefler. İkincil ve bazen en önemli yararı da namlunun gazın dışarı çıkması ve ayrıca geri tepmenin yaratacağı sarsıntı hareketini yine aynı gazları yönlendirerek azaltmak ve ateşlenen merminin transizyonel balistik değerlerini düzeltmektir. Böylece uzak mesafelere yönelik yapılan atışları daha iyi hale getirebilir.

Transizyonel balistik: mermi namludan çıktığı anda arkasından gelen gaz dışarı çıkmaya çalışır. A şeklinde gazın namlunun orta hattında etkisini şematize etmekte. B şeklinde atıcı bu güce kundağı tutarak karşı koyar. C: namlu orta hattı ve temas noktası arasındaki yükseklik farkını gösterir. A ve B gücü kol/C yüksekliği arasındaki farkı tork momentumuna çevirir(D). E'de bu gücün silah namusunu nasıl çevirdiği tasvir edilmiştir.
Muzlle braker'a bir örnek

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir muzzle brake'in davranışı deliklerin gazı hangi açı ile dışarı çıkaracağı ile doğrudan ilgilidir. Yukarıda yerleşen delik var ise, yukarıya yönlendirilen gazla namlu şahlanmasını geri çevirir. Ayrıca namlu ucuna (muzzle) yerleştirilen herhangi bir alet ağırlığı arttıracağından inersiyi arttırarak şahlanmak için gerekli kuvveti arttırır dolayısıyla da şahlanma azalır. Bir muzzle braker tasarımı sadece diyagonal olarak kesilmiş namlu ucundan da ibaret olabilir (örn. AK-47) namlunun üst tarafı boşaltılıp(kesilip) alt uç diyagonal olarak devam eder ise gazla yukarıya doğru daha fazla iletilecek dolayısıyla da namlu bir miktar aşağı itilecek.

Kusurlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sig SG550 üzerinde tipik bir alev gizleyen

Muzzle brake'in avantajlarının yanında az da olsa kusurları da vardır. Gazların geriye doğru aktarıldığı modellerde atış takımı/gözcü veya atıcıya doğru püskürtülen parçacıklar/sıcak gazlar, namlu patlama olasılığında artış ve bunlardan daha sık görünen atış ekibi/atıcı tarafından duyulan ses gücünde artış bu kusurlardan birkaçıdır. atıcı/atış takımı tarafından duyulan ses gücü ortalama standart bir muzzle brake tarafından 10-20 dB arttırılır. Ses gücü en fazla 160 dB'e kadar artar ki >12 dB'den sonra ses rahatsız edicidir.

AR-15 (Colt M16/Carabiner M4) namlusundan kurşun çıkma anında alev gizleyenin işlevini belgeleyen ultra fast görüntüleme

Alev Gizleyen[değiştir | kaynağı değiştir]

Alev gizleyen ve muzzle braker popüler kültürde birbirine benzetilirler halbuki ikisnin görevi oldukça farklıdır ancak aynı yere takilıp uzaktan görünüşleri oldukça benzer olduğundan benzetilebilmektedirler. Alev gizleyen kısa namlulu silahlarda(carbine) sıcak gazların ışımalarını azaltma, belli yönlere yönlendirme ve soğumalarını sağlayarak askerin daha kamufle birşekilde ateş edebilmesini sağlamaktır. Halbuki Muzzle brakerın görünürlük üzerine herhangi bir etkisi yoktur.[1]

Mag-na port[değiştir | kaynağı değiştir]

Namlu ağzına yakın yerleşimli iki trapezoid ve iki oval şekilli kesiden ibarettir (aslında Mag-na Port ticari bir isim olup ilk uygulayan şirket olduğundan bu isim ile adlandırılmaya devam edilmektedir). ikisi yaklaşık 1.5¨ uzunluğunda 180 derecelik kesi her iki tarafta ve diğer ikisi de oval şekilli 50 derecelik kesiler; bu iki oval şekilli kesi uzun kesilerin önünde yerleşiktir ve her iki taraftan namlunun üst kısmına doğru ilerler. Arpacığı olan namlularda oval şekilli kesiler yerleşitirilemediğinden sadece 180 derecelik kesiler arpacığın hemen arkasına yerleştirilir. Ayrıca .13 inch'ten ince namlu et kalınlığına sahip namlulara Mag-na Port yapılamaz ve muzzle brake yerleştirilebilir. Magna port ve Muzzle brake her ikisi de sonradan namluya yerleştirilebilir ancak her ikisinin de teknik zorlukları olduğu gibi Mag-na Port daha zor yapılabilen işlem olup oldukça uzmanlaşmış firmalar tarafından yapılmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ DiMaio, Vincent J.M. (2002). Gunshot Wounds: Practical Aspects of Firearms, Ballistics, and Forensic Techniques, SECOND EDITION. Taylor & Francis. p. 79. ISBN 978-0-8493-8163-8.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2022. 
Eski bir top üzerindeki muzzle braker