İçeriğe atla

Mosfilm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kinostudiya MosFilm
TipKamu iktisadi teşebbüsü
EndüstriFilm
Kuruluş30 Ocak 1924 (100 yıl önce) (1924-01-30)
Genel merkeziMoskova, Rusya
Önemli kişilerKaren Shakhnazarov
(Genel müdür)
ÜrünFilm
Televizyon programları
Çalışan sayısı1,500
Web sitesihttp://www.mosfilm.ru/

Mosfilm Stüdyosu (Rusça: Мосфи́льм), Sovyetler Birliği’nin ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ve eski film stüdyolarından biridir.

Sovyetler Birliği’nin en iyi yönetmenleri sayılan Tarkovski ve Eisenstein’ın başyapıtlarından kovboy filmlerine Akira Kurosava’nın Dersu Uzala’sından (Дерзу Узала) epik ve kült yapıtlardan (Война и Мир) Savaş ve Barış’a kadar nice filme ev sahipliği yapmıştır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mosfilm stüdyolarının temeli A. Aleksandr Hanjonkov’un yönetiminde olan 1. Fabrika ve İ. N. Ermolev’in idaresindeki 3. Fabrika isimli iki stüdyonun birleşmesi ile 1922 yılında atılır. Bu iki stüdyo birleştirilerek Goskino adı verilen devlet kuruluşuna bağlanır. Bu stüdyoda ilk çekilen film 1924’te Boris Mikhin’in yönettiği Kanatların üstünde göğe doğru olmuştur.

1927’de Moskova’nın Sparrov Tepeleri'nde Mosfilmovskaya Caddesi’nde yeni stüdyonun inşasına başlandı. 1934’te stüdyonun ismi Moskinokombinat olarak değiştirildi. Ve 1935'te Mosfilm adını aldı. stüdyo II. Dünya Savaşı sırasında Ağustos 1941’de Almatı’ya taşındı ve Merkezi birleşik film stüdyoları olarak diğer Sovyet stüdyoları ile birleştirildi. 1943 yılının sonlarında stüdyo tekrar Moskova’ya taşındı.

Mosfilm’in Vera Muhina’nın bir işçinin çekici, çiftçi bir kadının orağı havaya kaldırması ile profilden orak ve çekiç figürü oluşturan ünlü İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli (Rusça: Рабо́чий и колхо́зница) ile arka planda Kremlin Sarayı'nın görüntüsü ile oluşan ünlü logosu 1947’de Lübov Orlava'nın rol aldığı Bahar isimli komedi filmiyle tanıtılmıştır.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasına kadar bu stüdyoda 2,500’den fazla film çekilmişti. Birçok klasik Mosfilm’in arşivlerine dahil edilirken birçoğu da birçok uluslararası film festivalinde ödüller kazanmıştır.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Mosfilm Stüdyosu yönetmen Karen Şahnazarov yönetiminde faaliyetlerine devam etmiştir. 2005 yılında bağımsız yeni 10 stüdyosuna daha kavuşmuştur. İçinde 13 pavyon bulunduran 13,000 m2'lik alana yerleşmiştir.

Mosfilm Stüdyoları'nda çekilen bazı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]