İçeriğe atla

Lenfilm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lenfilm film stüdyosunun stilize logosu.

Lenfilm (RusçaКиностудия Ленфи́льм), Sovyet sinema endüstrisinin Leningrad'da bulunan film stüdyosudur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenfilm stüdyosunun bulunduğu alanda stüdyo kurulmadan önce tüccar Georgi Aleksanrov restoran, tiyatro ve bir akvaryum bahçesi işletmektedir.

Besteci Çaykovski bu bahçeye gelerek Fındıkkıran Balesi adlı eserini icra etmiştir. Rus bas şarkıcısı Feodor Çaliapin ve Leonid Utyosov da burada şarkılarını seslendirmiştir.

Leningrad Film stüdyoları 1918 yılında burada kurulmuş 1934 yılında ise isimi kısaltılarak Lenfilm halini almıştır. II. Dünya Savaşı sırasında stüdyolar 1942 yılında diğer pek çok film stüdyosu gibi Almatı'ya taşınmış ve diğer film stüdyolar ile Merkezi Birleşik Film Stüdyoları adı altında birleştirilmiştir. Savaş sonrası 1944 yılında Leningrad'a geri taşınmıştır.

George Cukor 1975 yılında Mavi Kuş adlı filmini burada çevirmiş ve Elizabeth Taylor da bu filmde Işıklar Prensesi rolünü oynamıştır. Jane Fonda ve Ava Gardner de daha önce Akvaryum Tiyatrosu olan 4. Sahne'de çalışmışlardır.

Orlando filminin bazı bölümleri de Tilda Swinton ile burada çekilmiştir. Vladimir Bortko'nun yönettiği, Michele Placido'nun Rus Albay rolunü oynadığı, Afhan Bozgunu filmi de burada çekilmiştir.

Lenfilm'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasına kadarki zaman diliminde birçoğu klasik olmuş, film festivallerinde ödüller almış 1.500 kadar film çekilmiştir.

Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra Leningrad şehrinin isminin değişmesine rağmen stüdyolar aynı isimi kullanmaya devam etmiştir.

Stüdyoda çekilen bazı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]