Caroline (Brandenburg-Ansbach)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caroline (Ansbach)
1730 yılında Michael Dahl tarafından yapılmış bir portresi.
Büyük Britanya ve İrlanda konsort kraliçesi
Hüküm süresi11 Haziran 1727 - 20 Kasım 1737
Taç giymesi11 Ekim 1727
Doğum1 Mart 1683(1683-03-01)
Ansbach, Roma İmparatorluğu
Ölüm20 Kasım 1737 (54 yaşında)
Saint James Sarayı, Londra
Defin17 Aralık 1737
Westminster Abbey, Londra
Eş(ler)i
II. George (e. 1705)
Tam adı
Wilhelmina Charlotte Caroline
HanedanHohenzollern Hanedanı
BabasıJohn Frederick (Brandenburg-Ansbach)
AnnesiPrenses Eleonore Erdmuthe Louise (Saxe-Eisenach)

Brandenburg-Ansbachlı Caroline (Wilhelmina Charlotte Caroline; 1 Mart 1683 – 20 Kasım 1737 [1]), Kral II. George’un eşi olarak Büyük Britanya ve İrlanda Kraliçesi idi.

Babası, Brandenburg-Ansbach'tan John Frederick, Hohenzollern Hanedanı'nın soyundan gelen bir aileye dahildi ve küçük bir Alman eyaleti olan Ansbach Prensliği'nin hükümdarıydı. Caroline genç yaşta yetim kaldı ve koruyucuları Kral I. Frederick ve Prusya Kraliçesi Sophia Charlotte'un sarayına taşındı. Prusya sarayında, daha önce sınırlı düzeyde olan eğitimi genişletildi. İyi arkadaşı olan ve görüşleri Caroline'ı tüm hayatı boyunca etkileyen Sophia Charlotte'ın sahip olduğu liberal bakış açısını benimsedi.

Caroline genç bir kadınken gelin olarak oldukça rağbet görüyordu. Nominal İspanya Kralı Avusturya Arşidükü Charles'ın teklifini reddettikten sonra, Britanya tahtının üçüncü sıradaki ve Hanover Elektörlüğünün ilk sıradaki varisi olan George Augustus ile evlendi. Yedi tanesi yetişkinliğe ulaşan sekiz çocukları oldu.

Caroline, 1714’de kocası Galler Prensi ile birlikte kalıcı olarak İngiltere'ye taşındı. Galler Prensesi olarak babası Kral I. George'a karşı siyasi muhalefeti toplayan kocasına katıldı. 1717'de kocası bir aile kavgasından sonra saraydan uzaklaştırıldı. Caroline, eski bir bakan ve muhalif bir politikacı olan Robert Walpole ile ilişkilendirilmeye başladı. Walpole, 1720'de hükümete yeniden katıldı; Caroline'ın kocası ve Kral I. George, Walpole'un tavsiyesi üzerine uzlaştı. Sonraki birkaç yıl içinde, Walpole Başbakan olacak kadar yükseldi.

Caroline, kocasının 1727'de tahta çıkmasıyla birlikte Kraliçe ve Elektör eşi oldu. En büyük oğlu Frederick, Galler Prensi oldu. Kendisinden önce babasının olduğu gibi muhalefetin odak noktasıydı ve Caroline'ın onunla olan ilişkisi gergindi. Bir prenses ve bir kraliçe olarak Caroline, Walpole aracılığıyla uyguladığı politik nüfuzuyla tanınıyordu. Kocasının Hannover'de kaldığı süre boyunca dört kez ona vekillik yaptı. Caroline siyasi istikrarsızlık döneminde Hannover Hanedanı'nın İngiltere'deki yerini güçlendirmesiyle tanınır. Caroline’in 1737'deki ölümünün ardından hem siyasi müttefikleri ve hem yeniden evlenmeyi reddeden Kral tarafından geniş çapta yası tutuldu.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Caroline hayattayken iki değişik takvim kullanılmıştır. Bunlardan birisi eski stil jülyen takvimi ve diğeri yeni stil miladi takvimdir. Hanover, miladi takvime 1700 yılında geçerken, Büyük Britanya 1752’de Caroline’in ölümünden sonra geçmiştir. Aksi yazılmadıkça Eylül 1752’den önceki tarihler eski stil takvime aitti.