İçeriğe atla

Rûdaw

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rûdaw
Görüntü formatı 1080i (HDTV)
Dili İngilizce, Arapça, Türkçe, Kürtçe
Genel merkez Erbil, Irak
Websitesi rudaw.net/turkish

Rûdaw (KürtçeTora Medyayî ya Rûdaw, تۆری میدیایی رووداو), Irak'ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Erbil merkezli bir Kürt medya grubudur. Kürtçe, İngilizce, Arapça ve Türkçe dilinde yayın yapar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rûdaw, Irak merkezli bulunan bir haber kanalı. Kanal ilk olarak yalnızca Kürtler ve Kürt dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelene dek başka dilleri de örneğin: Arapça, Türkçe ve İngilizce dillerini de bünyesinde bulunduran bir ağ hâline gelmiştir.

26 Eylül 2017'de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kanalın Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerini Kuzey Kürdistan olarak nitelendirdiği, terör örgütü PKK/YPG lehine yayınlar yaptığı ve Türkiye sınırları içinde başka isimlendirmelerle yıkıcı ve bölücü mahiyette yayın ve nitelendirmeler yaptığı gerekçesiyle Türksat uydusundan çıkardı.[1]

28 Ekim 2017'de Irak Basın ve Enformasyon Komisyonu Rûdaw Medya Grubunun "lisansının bulunmaması" ve "kanalın şiddet ve nefreti teşvik eden, toplumsal barış ve güvenliği hedef alan yayınlar yaptığı" gerekçesi ile yayınlarını yasakladı. Kurumdan yapılan açıklamada karar siyasi olarak nitelendirildi ve Rûdaw çalışanlarının korunması talep edildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "RTÜK, Rudaw'ı Türksat'tan çıkardı". NTV.com.tr. 25 Eylül 2017. 30 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2017. 
  2. ^ "Rudaw Irak'ta yasaklandı". Sputnik. 28 Ekim 2017. 29 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]