Uluslararası Adana Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Adana Altın Koza Film Festivali sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Koza logo.jpg
Altın Koza Festivali sırasında festivale ait etkinlikler için kullanılan Adana Kültür ve Sanat Merkezi.

Adana Altın Koza Film Festivali, Adana'da genellikle Haziran ayında düzenlenmesine karşın son yıllarda Eylül ayında düzenlenen bir film festivalidir. En son 2016 yılı Eylül ayında 23. kez düzenlenmiştir. 2016 yılında festivalin ismi Uluslararası Adana Film Festivali olarak değiştirilmiştir.

Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması, Dünya Sineması Örnekleri, Özel Bölümler, Kısa Film Bölümleri yer almaktadır. Ayrıca 2015 yılında ilk kez 'Adana Konulu Senaryo Yarışması' festivalin yarışmalı bölümlerine eklenmiştir.

Festivalin 22.sinden sonra 2016 yılındaki ismi Uluslararası Adana Film Festivali olarak değiştirilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çukurova'nın geleneksel ürünü pamuğu simgeleyen "Altın Koza Film Festivali", ilk kez 1969 yılında, "Film Şenliği" adıyla düzenlendi. 1973 yılına kadar aralıksız süren şenlik, bu tarihten sonra unutuldu.

1992 yılında 18 yıl aradan sonra yeniden başlatılan festival, "Altın Koza Kültür, Sanat ve Film Festivali" olarak 1997 yılına kadar devam etti. 1998 yılında festival hazırlıkları yapılırken yaşanan deprem felâketi, buna engel oldu. 1999 yılında ise bu kez Marmara depremi ile askıya alınan festival, son iki yıldır da "ekonomik kriz" engeline takıldı

Türk sinemasının en iyi 10 filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

15. Altın Koza Film Festivali'nde, Ankara Sinema Derneği'nin yaptığı anketin sonuçlarına göre belirlenen Türk sinemasının en iyi 10 filminin adları şöyle:[1]

Ödül alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]